Znalezione w Archiwum w Rosji:
Очередные задачи партийно-политической работы в Красной Армии (Краткая запись обсуждения проекта директивы на Главном военном совете Красной Армии. 4 июня 1941 г.) // ЦАМО. Ф. 32. Оп. 11302. Д. 20. Л. 84-86. Машинописный экз.
http://docs.historyrussia.org/ru/nodes/120090-ocherednye-zadachi-partiyno-politicheskoy-raboty-v-krasnoy-armii-kratkaya-zapis-obsuzhdeniya-proekta-direktivy-na-glavnom-voennom-sovete-krasnoy-armii-4-iyunya-1941-g#mode/inspect/page/1/zoom/6
Cytuję:
Protokół nr 109 z dnia 4 czerwca 1941 roku.
( Krótkie omówienie proponowanej Dyrektywy przez Radę Wojenną Armii Czerwonej.)
Tymoszenko, Żdanow, Budionny, Malenkow
Kolejne zadania pracy partyjno-politycznej w Armii Czerwonej.
Żdanow:
W Dyrektywie napisać:
1) Dlaczego nam jest niezbędny inny rodzaj propagandy.
Nadchodzi wojna.
Powiedzieć dlaczego zginęła Francja a zwyciężyły Niemcy. Rozwiać legendę jakoby armia niemiecka była niezwyciężona.
2) Wzrosła moc ZSRR. Mówiliśmy o tym, gdy ruszaliśmy na Rumunię. Staliśmy się silniejsi, możemy stawiać bardziej aktywne zadania.
Wojny z Polską i Finlandią nie były wojnami obronnymi.
My już wstąpiliśmy na drogę ofensywnej polityki.
3) Między pokojem a wojną – jeden krok. Oto dlaczego nasza propaganda nie może być pokojową. Propaganda winna mieć stosowne tempo.
Nie możemy teraz planować zajęć politycznych na 2 lata i mieć podręcznik , który będzie przerabiany 2 lata.
Armię trzeba trzymać cały czas w gotowości
Stąd zadanie tak przebudować propagandę, aby ona odpowiadała nowym zadaniom. Trzeba nasycić dyrektywę treścią; dać ściągę.
Wyjaśnić istotę wojny i polityki.
(…)
Przejścia od jednej polityki do drugiej nie ma; jeszcze Lenin w trakcie I Wojny Światowej w artykule „ O haśle Zjednoczonych Państw Europy” mówił ,
że w przypadku konieczności zwycięski proletariat wystąpi wojenną siłą przeciw kapitalistycznym państwom. Polityka ofensywna była u nas i wcześniej.
Ta polityka została określona przez Lenina. Teraz zmieniamy tylko propagandowe hasło. Przystąpiliśmy do realizacji tezy Lenina.
Malenkow:
jeden z najbliższych współpracowników Józefa Stalina
.. całe wyjaśnienie, jakie dajecie w projekcie dyrektywy, to cytat z Lenina, że chwycimy kapitalizm za kołnierz. Dokument prymitywnie zbudowany jak byśmy mieli jutro wojować.
Żdanow: W ten sposób będzie niezrozumiałe, dlaczego tak manewrujemy w dyplomacji, jeśli jutro zamierzamy walczyć. A my publikujemy w gazecie Czerwona Gwiazda informacje na temat poborów na ćwiczenia oficerów rezerwy. Zmiana w propagandzie a nie w polityce.
Tymoszenko: -Projekt dyrektywy omówić na następnym posiedzeniu.
--
Ten dokument był w Polsce nie znany.
Dotarłem do niego wertując rosyjskie archiwa ( dostępne w necie).Ten dokument jest też praktycznie nie znany w Rosji.
Nie wspomina o nim nikt z rewizjonistów - czyli historyków podważających oficjalna wersję propagandową roli ZSRR w II Wojnie Światowej , która mówi że ZSRR prowadził politykę pokojowa, że przygotowywał się do obrony przed agresją faszystowskich Niemiec..
To bardzo ważne odkrycie, ważne dla Polski.
Co teraz ?
- Mamy w ręku przyznanie się władz ZSRR do agresji na Polskę w 1939 roku.
To nie był "polski pochód" -wzięcie w obronę ludności rosyjskojęzycznej; to planowa agresja , realizacja części znacznie szerszych planów Stalina podbijania kolejnych krajów i narzucania systemu stalinowskiego.
Mam nadzieję, że to odkrycie zacznie funkcjonować wśród polskich historyków; zmienia obraz tamtych dni; dowodzi , że w maju , czerwcu 1941 roku Stalin ujawnił przed najwyższymi urzędnikami państwa i dowództwem Armii Czerwonej do czego ZSRR się szykuje .
Pozostaje kwestią sporną czy ta ofensywa miała być uruchomiona już latem 1941 roku- zapewne tak; świadczy o tym skryta mobilizacja rozwijanie nie tylko armii pierwszego rzutu, ale nawet armii tzw. trzeciego rzutu strategicznego.
- Mobilizacja to wojna - jak to sformułował główny teoretyk wojskowy w ZSRR i zaufany współpracownik Stalina - Borys Szaposznikow.
- To odkrycie winno być wykorzystane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Rząd.
- Tak naprawdę powinien być wezwany na dywanik ambasador Rosji ; pokazać mu ten dokument i wyrazić sprzeciw wobec prowadzonej przez Rosję od lat kampanii zakłamywania udziału ZSRR w II wojnie światowej i oskarżania Polski .
Ze swej strony Polska winna wykorzystać wszystkie możliwe kanały do upowszechnienia tych nowych dowodów - to Rosja winna się tłumaczyć z zafałszowywania historii II wojny; wytrąca się w ten sposób Rosji ich broń propagandową.
P.S. Już po dotarciu do tego dokumentu , sprawdziłem, czy w w rosyjskim obiegu dokument ten był gdzieś wzmiankowany.
Znalazłem jedną pozycję:
Мехлис. Тень вождя
Autorzy Юрий Викторович Рубцов
Mechlis. Cień wodza. Jurij Wiktorowicz Rubcow.
książka wydana w 2018 roku ( Uzupełnienie: I wydanie : 2011)
Znalazłem w niej ciąg dalszy:
9 czerwca 1941 roku projekt tej dyrektywy rzeczywiście został omówiony na kolejnym posiedzeniu Rady Wojennej- jak to polecił Timoszenko.
20 czerwca 1941 roku projekt został przedstawiony do akceptacji przez Stalina.
- nie zdążył go podpisać
22 czerwca 1941 uderzyły Niemcy - przekreślając przygotowywany przez Stalina i znajdujący się w ostatniej fazie przygotowań plan ofensywy na ..Europę.
Od ponad 15 lat studiuję historie udziału stalinowskiego ZSRR w II wojnie; korzystam ze źródeł w języku rosyjskim i angielskim.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Kultura