Erevnitis istorias Erevnitis istorias
643
BLOG

Rosji na na 75 lat "Zwycięstwa"- 20mln ofiar wskutek polityki Stalina-klęska 41 roku.

Erevnitis istorias Erevnitis istorias Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 3

image

Gdyby Armia  Czerwona szykowała się do obrony w czerwcu  1941 roku Blietzkriegu by nie  było -  A.Cz. miała aż nadto sił  by powstrzymać atak Wermachtu na głównych kierunkach strategicznych -  w tej notce omówię to na przykładzie najważniejszego kierunku ataku dla Wermachtu :  Brześć- Smoleńsk -Mińsk.

Działała tu 2 Grupa Pancerna  pod dowództwem Heinza Guderiana.

Ale  Stalin  latem 1941 roku miał inne plany  i nie dopuszczał do siebie   myśli,  że Wermacht  zaatakuje - wydawało mu się to niemożliwe; uważał siebie za Geniusza Wojny ,   Przebiegłego Stratega ;  przyjmował  za istotne ,  wiarygodne  tylko te doniesienia  wywiadu,  które odpowiadały jego  wizji np. informacje  o tym,  że  Wermacht nie zamawiał na  1941  ani specjalnej  odzieży zimowej ani nawet  specjalnych smarów do  czołgów artylerii-  smarów dla  warunków zimowych - i to mu  wystarczyło by wierzyć ,że Hitler nie zaatakuje; co więcej uważał że jego przygotowania  wojenne -  do ataku na Zachód nie  zostały wykryte.

[(Northern European Overture to War, 1939-1941  From Memel to Barbarossa
Edited by Michael H. Clemmesen, Danish Centre for Military History and Marcus Faulkner, King's College London
wydanie rok 2013 , cena: 178 EUR

" Only the fact that Hitler struck first meant that offensive remained at the planning and the preparation state."

Tylko fakt, że Hitler uderzył pierwszy skutkował tym , że ofensywa (Stalina)  pozostała w stadium planowania i przygotowywania. ) ]

Jest też sporo  autorów  rosyjskich, ktorzy  sa zdania że  w 1941 roku  Stalin planował  ofensywe na Zachód a nie myslał o obronie  granic.

Чужой земли мы не хотим ни пяди! Мог ли Сталин предотвратить Вторую мировую ...
Autorzy Леонид Павлов

Czy  Stalin mógł  odwrócić  losy  II wojny  światowej ?

image..Stalin  nie to że nie oczekiwał  wojny, ale  był  pewny tego, że  pierwsze uderzenie  zada  własnie  ON ,  i własnie wtedy , kiedy  będzie  chciał,  i Niemcy  nie będa  bombardowac  naszych miast  latem  1941 roku...



- Stalin był przekonany  o sile  Armii Czerwonej i nie obawiał  się Niemców - w przemówieniach , np. do absolwentów  szkoł  oficerskich  w maju 1941  roku akcentował , że  Wermacht  jest armią  do pokonania; ich  sukcesy we Francji  wyjasniał   słabą  postawą, wręcz tchórzostwem  armii  francuskiej;

 Stalin  miał  podstawy  by sądzić  , że  Armia  Czerwona  w 1941 roku  jest  silniejsza od niemieckiej:

-   posiadała  lepiej  opancerzone i lepiej  uzbrojone  czołgi, jak Kw-1. KW-2 i T-34; posiadała znacznie  więcej czołgów  niż  Wermacht ;  dysponowała  wiekszę  liczbą   nowoczesnych dział  i moździerzy  np. haubica  122m  wzór 1938, czy 122m  armata  wzór  31/37   oraz  moździerze  120mm, broń której  odpowiednika  nie  posiadał  Wermacht- szczególnie  przydatna  w obronie  ze względu  na duża  siłę   rażenia  i zasięg  ostrzału.( razem  A.Cz.miała  17,9 tys.   dział  76 mm  i powyżej, a ilość ciągników gąsienicowych była  wieksza  niz dział, w tym  7780  opancerzonych  i uzbrojonych  ciągników Komsomolec, które  odpowiadały  siłą ognia  i opancerzeniem  niemieckim  tankietkom  Panzer I.)image

możdzierz 120mm

imageimage

(  Wermacht używał  sprzętu  wielu typów  broni, które  wcale nie imponowały  . np. działka piechoty 75mm leichtes Infanteriegeschütz 18  zaprojektowane  w 1927  roku - z reguły z zaprzęgiem konnym)image


i wreszcie  rzeczywiście  A.Cz. miała  przewagę  w broni  rakietowej;Всего в 1940 году было выпущено более 135 тыс. ракет РС-82 и 31 тыс. РС-132 w roku  1940  wyprodukowano  ponad 135  tys. rakiet  RC-82  i 31  tys. rakiet PS-132, które mogły być  wystrzeliwane  z samolotów  I-16, I-153 , których  ZSRR miał tysiące.( słynnych Katiusz  użyto  po raz pierwszy  w lipcu 1941  roku w rejonie  Smoleńska)

samolot  I-16  z podwieszonymi  6  rakietami  RS-82; przy atakowaniu  celów powierzchniowych, np. lotnisk,  mogły być wystrzeliwane  z odległości  ponad  1 km. ( zasięg rakiety  to  ok 5 km)

image

-  Jedynie w  w zakresie  lotnictwa Niemcy  posiadali  wyraźną  przewagę , także  w wyszkoleniu , doświadczeniu;  jednak  plan Stalina  zakładał  zmasowane  ataki  na lotniska  przeciwnika  , w tym  z użyciem    rakiet odpalanych  z samolotów  szturmowych  - co  miało znacznie osłabić  siłę Luftwaffe. 

 Na  tzw.  występie  białostockim  skoncentrował  najsilniejsze  oddziały  pancerne;   tak potężnymi czołgami  i w takiej ilości  Wermacht nie dysponował. Z Łomży do Warszawy  było 150 km- a  z Brześcia do Baranowicz -207 km  ( dalej na Mińsk  i Smoleńsk).

  Blietzkrieg nie miałby  szans na kierunku  Brześć  - Baranowicze- Mińsk  -  jeszcze raz  podkreślmy  - był to  główny  kierunek  uderzenia  w kierunku Moskwy !!  nie było innego  lepszego- Niemcy  musieli  tędy uderzać.

 Pokażę teraz - to moja nowatorska metoda  analizy wydarzeń  na Froncie Wschodnim - przez wykorzystanie  map topograficznych i zdjęć  terenu ,  że  był to idealny teren do obrony  - nawet przez stosunkowo  niewielkie siły; Blietzkrieg  był uzależniony od  dróg - którymi  mogłyby poruszać się czołgi   samochody  z zaopatrzeniem.

 Oto np. okolice  Berezy Kartuskiej:

image

poza drogami tereny podmokłe  błota rzeczki strumyki.

Termopile.

Jest  tu analogia  do wąwozu Termopile-  nawet  przy ogromnej przewadze wroga  , małe  siły  są  w stanie  zatrzymać  przeciwnika  na dłuższy  w miejscach  , gdzie  teren sprzyja  obronie.

Historycy  II wojny i ci  z Rosji  i ci z Zachodu epatują  czytelnika  wyliczeniami  sił  Wermachtu  skoncentrowanych na poszczególnych  kierunkach; piszą też,  że  siły  te atakowały  szerokim frontem na długości  ponad 1500 km; ale mało albo prawie  nic nie piszą  o tym , że  aby  wniknąc na tereny dogodne do rozwinięcia  sił  Wermacht  musiał  najpierw przebić  się  przez bardzo  wąskie  odcinki  - jak  np.  na kierunku  Brześć - Kobryń -Bereza- Baranowicze.

Co mógł  znaczyć  w obronie  nawet pojedynczy  czołg  KW-1  pokazuje  epizod z bitwy pod Rosieniami  , gdy  taki  czołg bez osłony na prawie 2 doby  przerwał  komunikację  miedzy  grupami  bojowymi  Raus  i  Seckendorf - Dywizji  Pancernej;

https://www.dookolarzeszy.pl/2020/02/sowieckie-termopile-czyli-bitwa.html

poniżej  opis  jakimi sposobami Wermacht niszczył pozbawione osłony  czołgi  KW-  zolnierze  musieli  dokonywać  bohaterskich czynów, jak  w Średniowieczu- walka  wręcz  ze stalowym  potworem...

image

Rzeka  Jasiołda , nad którą  leży  Bereza Kartuska -  oraz  szeroka,  błotna ,  płaskodenna  dolina   rzeki.

image

image

-   w pewnych miejscach  ta wybrana  przez  Wermacht  do ataku na kierunku na Moskwę  Panzerstrasse zwężała się dosłownie  do  szerokości  mostu  czy szerokości drogi z poboczami ( max. 10 m!!). Nie było  innej możliwości np. w rejonie  Berezy  był jedyny most ( został  zajęty  nie uszkodzony )  a  tereny po obu stronach  to  właśnie   taka szeroka dolina rzeczna ( pas o szerokosci do 50 km!)- na południe rozciągały się błota pińskie; na północ istniała tylko jedna  alternatywna,  ale gorsza  droga przez  Różany na Baranowicze; tam  też  można było  zorganizować skuteczna obronę w miejscach o dogodnym w tym celu  terenie.

3 Grupa Pancerna w  marszu przez Różany :

image

Nie lepiej prezentowały się tereny w rejonie Kobrynia:

image

image

3 dywizja  Pancerna Guderiana  musiała  poruszać się wyłącznie wzdłuż wąskiej drogi.


O tym ,że  nie istniały drogi alternatywne boleśnie przekonała się 4 Dywizja Pancerna Wermachtu,  która wg  planu miała atakować  poniżej  Brześcia i  dalej poruszać  się  gorszymi drogami lokalnymi.

Isajew:

Однако даже после того, как с большим трудом танки удалось переправить через Буг, победа не спешила идти по следам «троек» и «четверок» XXIV корпуса. Попытки 3-й танковой дивизии Моделя следовать первоначальному плану наступления провалили

Jednak nawet po tym, jak czołgi udało się przeprawić  przez Bug z wielkim trudem, próby 3. Dywizji Pancernej Modelu, by przestrzegać początkowego planu ofensywy, nie powiodły się. Trzeba je  było  porzucić ze względu na nieprzejezdność wyznaczonych dróg. Bagna i rozlane strumienie stały na drodze czołgów i pojazdów. Trzeba było  szukać innych tras. Dywizja zaczęła zbliżać się do Brześcia, czemu towarzyszyły ciągłe starcia z odmiennymi jednostkami radzieckimi, w tym czołgami nieszczęsnej 22. Dywizji Pancernej.

W rezultacie dwie Dywizje Pancerne  przesuwały się  gęsiego po jednej   drodze....4. armia nie miała tutaj dużych sił, ale teren sprzyjał obronie nawet przez niewielkie oddziały. 3 Dywizja Pancerna okrążyła Brześć od południa i wyjechała na wschód od miasta drogą warszawską. Model znalazł się więc na trasie przypisanej dla  sąsiedniej 4. Dywizji Pancernej.

W rezultacie dwie Dywizje Pancerne  przesuwały się  gęsiego po jednej   drodze....

 Jeszcze  ilustracja  tego  , że nawet  przy  tak  słabej  obronie  przeprawy  przez  Bug  stanowił on istotną  przeszkodę  dla  przerzucenia czołgów:

Захваченных мостов было достаточно для переправы мотопехоты, а также легкой артиллерии. Для танков все равно нужно было строить 16-тонные мосты. Как говаривал Гудериан в другом своем произведении, «победа идет по следам танков». Поэтому все утро 22 июня было потрачено на постройку мостов для них. Несмотря на то что боевые действия начались в 3.15 утра 22 июня, переправа танков по свежепостроенному мосту 4-й танковой дивизии начинается только в 10.30. Она растягивается на середину и вторую половину дня по той же причине, что и в XLVII корпусе, – плохие дороги на берегу на подступах к переправам. В отдельных местах на песчаных дорогах машины приходилось буксировать поодиночке.

Zdobyte , nieuszkodzone  mosty  miały  nośność  16  ton;   dla  przeprawy  czołgów  trzeba  było budowac mosty; jednak  chodziłó  nie tylko  o  mosty-  teren był  nieodpowiedni dla  podjazdu   czołgów  do mostów- praktycznie  przeciągano  je  pojedynczo  ciągnikami  przez  pokryty  piaskiem  teren ; tempo przeprawiania  czołgów  było  słabe  i  gdyby  tylko  po drugiej  stronie  były  czołgi T-34  czy  KW  ( które  pozostawiono  na wystepie  białostockim)  prawdopodobnie  wieksza  cześć  czołgów  Panzer  , które  zdołano  przeprawić  została  by zniszczona.

O  tak dogodnych  terenach  do obrony  pisał m,in rosyjski  historyk Mark  Sołonin, jest o tej kwestii  mowa także w zbiorze:

Нокдаун 1941. Почему Сталин «проспал» удар? (сборник)

Nokdaun 1941 - Dlaczego  Stalin  "przespał:"  uderzenie,

  Planu obrony  nie  było..

choć formalnie  był plan o takiej  nazwie...

.. ale po w miarę wnikliwym czytaniu  widać,  że był to kamuflaż, przykrywka- był to element planu przygotowań do  ofensywy:

image

..świadczy  o tym to że  oddziałom  wyznaczano  zadania  skoncentrowania w  wyznaczonych rejonach  np. w rejonie Berezy Kartuskiej,   ale ... termin tej koncentracji  był  3 do 10 dni po ogłoszeniu mobilizacji !!!  Przecież  Wermacht nie czekał by  na  to aż  Armia  Czerwona  przesunie oddziały  w rejony,   gdzie  zamierzała  podjąć obronę...

Gdyby to był plan obrony to przede wszystkim zarządzono by  zmianę dyslokacji wojsk: potężne siły skoncentrowane na wysuniętych pozycjach na występie białostockim  zostałyby  niezwłocznie przesunięte na pozycje obronne na głównych  strategicznych kierunkach - np na kierunku na Mińsk - Moskwa  ( Brześć- Baranowicze); taki  plan winien był obejmować  konkretne  rozmieszczenie  oddziałów, zadania  w obronie ( np.  przygotowanie I i II  oraz zapasowej linii obrony ).

W rzeczywistości  był to zakamuflowany  plan  przygotowań do  zajęcia  pozycji wyjściowych do ofensywy; zresztą na początku  tego dokumentu dość jasno to sformułowano:

Zadania wojsk w  zakresie obrony granicy państwowej  :

 1.  W celu  zapewnienia mobilizacji i koncentracji oddziałów poleca się ...

Warto  też zwrócić uwagę na  datę  tej dyrektywy: nie później niż  15  czerwca;

a  14 czerwca  ukazał sie tzw.  komunikat TASS, w rzeczywistości  napisany  ręką  Stalina -  była  to  naiwna( wręcz  to niepodobne  do Stalina)  próba  odwrócenia uwagi Niemców  od przygotowań  ZSRR  do ofensywy: nieudany  blef  Stalina.


TASS oświadcza, że:

1. Niemcy nie wystąpiły wobec ZSRR z żadnym roszczeniem i nie proponują jakiegoś nowego, ściślejszego porozumienia, zatem nie mogło być rozmów na ten temat;

2. według danych ZSRR Niemcy także konsekwentnie przestrzegają warunków paktu radziecko-niemieckiego o nieagresji, tak samo jak Związek Radziecki; wobec tego - zdaniem kół radzieckich - pogłoski o zamiarze Niemiec zerwania paktu i dokonania napadu na ZSRR pozbawione są wszelkich podstaw, odbywające się zas ostatnio przerzucanie wojsk niemieckich, które zwolniły się po operacjach na Bałkanach, do wschodnich i północno-wschodnich regionów Niemiec
związane jest, należy przypuszczać, z innymi motywami, które
nie mają nic wspólnego ze stosunkami radziecko-niemieckimi;

3. ZSRR - jak wynika to z jego polityki pokojowej - przestrzegał i zamierza przestrzegać warunków paktu radziecko-niemieckiego o nieagresji, wobec tego

pogłoski o tym, że
ZSRR przygotowuje się do wojny z Niemcami, są kłamliwe i prowokacyjne;


4. przeprowadzane obecnie letnie ćwiczenia rezerwistów
Armii Czerwonej i przewidziane manewry mają na celu wyłącznie szkolenie rezerwistów oraz sprawdzenie pracy aparatu kolejowego, przeprowadzane jak wiadomo co roku, wobec tego
przedstawianie tych przedsięwzięć Armii Czerwonej jako wrogich Niemcom jest niedorzecznością,".

 Naiwne  opinie  czołowych  historyków zachodnich  powielających  rosyjską propagandę...

... np.  Robert Moorhouse ( którego stanowisko cytowane  z książki Pakt  Diabłów   wspiera  Norman Davies)

image   Moorhouse  przytacza tu  wypowiedź  Stalina  w rozmowie  z  Churchillem gdy ten zapytał dlaczego nie  przyjmował ostrzeżeń z różnych stron w tym z Anglii o groźbie  niemieckiej  agresji; Stalin  ad hoc  wymyślił historyjkę,  jakoby  wiedział, że agresja nadchodzi, ale  swoimi działaniami  odsunie  atak o pół roku !  - to jest  absurd.

Gdyby  rzeczywiście spodziewał się agresji to przede wszystkim przygotował   trzymał by wojsko w stanie gotowości i na dogodnych pozycjach obronnych  - bo jaką miał gwarancję, że jego zabiegi odniosą skutek ?  - i nie kazał by rozlokować najpotężniejszych sił pancernych na wysuniętych pozycjach : na występie  białostockim i występie  lwowskim.

- A co w tej kwestii  ma do powiedzenia  jeden z najbardziej znanych historyków  rosyjskich  Aleksiej  Isajew ?

image6 Korpus Zmechanizowany do wybuchu wojny  rozlokowany był  na w centrum występu białostockiego. Takie jego rozmieszczenie pozwalało by  przemieścic  te siły w razie potrzeby  w dowolne miejsce na owym występie.

 Obsadzenie wojskami  szosy od Brześcia do Baranowicz  było  by  w pełni  logiczna decyzją. Ale tak się nie stało.

Dowodzący  2 Grupą Pancerną Wermachtu otrzymał   "wolną drogę"  w kierunku na Baranowicze i nawet na Mińsk.

Isajew trafnie ocenił  sytuację  ale nie wyciąga z  tego żadnych szerszych  wniosków - Dowództwo  A.Cz. sie pomyliło tak rozmieszczajac siły i tyle....

 Najprawdopodobniej  Isajew i tak nie mógłby  formułować opinii  że taka dyslokacja  wojsk nie świadczyła o przygotowaniach do obrony tylko do ofensywy -  gdyż w tym momencie  przestał  by być  nadwornym historykiem  w łaskach Kremla.


 Mapy  topograficzne:

na początku 1941 roku rozpoczęto druk map topograficznych  terenów  na  zachód  od Bugu...

tu np .mapa  topograficzna  rejonu Ciechanowa  wydana  w marcu  1941 roku;

http://maps.mapywig.org/m/Russian_and_Soviet_maps/series/050K/RKKA050_N-34-114-A_Cexanuv_1941_greif.jpg

mapy te leżały w składach podobnie jak  mapy topograficzne terenów na których stacjonowały przed  22 czerwca oddziały Armii Czerwonej; nie wolno im było ich wydawać - skutki były fatalne ;

22 czerwca  odziały,  którym nie wolno było także prowadzić rekonesansu terenu  nie miały map  topograficznych i do miejsc dyslokacji docierały posiłkując się  dostępnymi mapami na których nie było niezbędnych informacji o terenie; i tak np 41  dywizja pancerna

https://www.salon24.pl/u/istorias/898551,jak-stalin-otworzyl-hilerowi-drogi-dla-blietzkiregu-tajemnica-22-czerwca-1941,2

W dniu 22.06.1941  roku niedaleko  Włodzimierza Wołyńskiego.w lesie na północy-zachód od tej miejscowości stacjonowała  41 Dywizja Pancerna mająca w swym składzie 415  czołgów ( 342  T-26, 31 KW-2 )  o godz  4:00  została ostrzelana  ogniem artylerii Wermachtu. W tym  samym dniu wykonała marsz  z rejonu stacjonowania  w kierunku Lubliniec  do lasu  na południe Tuławy( rejon Kowel). W czasie marszu  dywizja  wpadła  w  błotnisty teren , cześć  czołgów ugrzęzła i  Dywizja w wyznaczone miejsce nie dotarła.

Rejony umocnione:

Stalin  zakazał  obsadzania  przedpola w wyniku  czego  bunkry na granicy  nie były  osłaniane  ogniem  piechoty, co umożliwiało grupom  szturmowym( piechurom !!)  atakowanie  i  niszczenie  bunkrów.



Wnioski:

1.  Klęska  Armii Czerwonej  w  czerwcu i latem  1941 roku  wynikła  wyłącznie wskutek  planów  Stalina  ofensywy  na Zachód  i przygotowań do niej w postaci  koncentracji  największych sił  na wysuniętych pozycjach- na występie  białostockim  i lwowskim; po ataku  Niemiec  nie było  możliwości  wycofania  ich i użycia  dla obrony  na kierunkach  strategicznych.

2 Wojska nie miały  planów obrony  odcinków,   na których  stacjonowały -  a jednostki  blisko  granicy  nie obsadzały  terenów  dogodnych do obrony, nie były  okopane, artyleria  nie była  na stanowiskach  ani nawet nie miała wyznaczonych do zajęcia  pozycji;  oddziały  z reguły nie miały tez wydanej amunicji !!!!

3. Wojsku zakazano otwierania ognia  w kierunku  przekraczających  granicę  Niemcom - z obawy  o jak to okreslił  Stalin -  o prowokacje( wymyślono  historyjjke, jakoby  pojedynczy  , nieodpowiedzialni d-cy Wermachtu  mogli  próbować samodzielnych  , ograniczonych  akcji  a  Armia  Czerwona  miała  nie dac sie sprowokowac i czekac  na rozkazy)  . Na poszczególnych  odcinkach rozkazy otwarcia ognia  padały dopiero  po pół godzinie a czasem nawet po kilku godzinach  od  rozpoczecia  Blietzgriegu!!  Takie  opóźnienie  znacznie  pomogło  Niemcom  w  zajmowaniu przyczółków.

4.  Gdyby  Armia  Czerwona w roku 1941 szykowała  sie do obrony - to wykorzystując  bardzo  dogodny  do obrony teren ,  obsadzając   rejony  umocnione mogła  zadać  już  na starcie  Wermachtowi  ogromne  straty  i zamienić  Blietzkrieg  w cieżką  wojnę  pozycyjną.

5. I wreszcie:     gdyby  Stalinowi  zależało  na  uniknięciu  agresji faszystowskich  Niemiec miał  już  znacznie  wcześniej  okazje  by  to zrobić:

- A)  maj 1940  , gdy  Niemcy  zaatakowały Francję i do wojny  włączyła  się Anglia-  wystarczyło zadać  cios  w plecy.

B)  17 wrzesnia  1939 roku; zamiast atakowac Polskę  ; zaatakowac  Niemcy (  Francja i Anglia  były  już  w stanie  wojny z Niemcami a Wermacht  w 1939  był  znacznie  słabszy  i miał  nie wystarczające  zapasy  amunicji - o czym  Stalin  wiedział).

Epilog:

Od  maja  1941 roku  Stalin  rozpoczał operacje  końcowych przygotowan dp uruchomienia  ofensyw- zaczeły  się  przerzuty koleja i przemarsze ( nocne !!)  oddziałów  w kierunku  granicy  zachodniej.

18 czerwca  1941 rozpoczeto  uruchamianie  Frontów:   byla  to organizacji  dowodzenia  na  czas wojny.

wiele  wskazuje że  atak Niemiec  i przygotowywywany  atak  ZSRR  niewiele  sie  wyminely:

Jest wiele faktów które tę hipotezę potwierdza; np32 Dyw.Pancerna stacjonująca na zachód od Lwowa miała 23 czerwca rozpocząc "ćwiczenia na poligonie"  ;  przy czy pobrała ostrą amunicje, zatankowała pod korek ,pobrano racje żywnościowe i o 2 w nocy 22 czerwca ruszono w kierunku granicy; inne pododdziały Korpusu Zmechanizowanego także ruszyły ( przed wojną) ku granicy

-  W efekcie  Armia  Czerwona- nie przygotowana do obrony  została  niemal  całkowicie  rozbita  a straty  w ludziach w  całej  kampanii  ocenia  się na 18-26 mln.

Stalin chciał wojny  w Europie ale dostał ja nie taką jaką  planował.


zobacz  też:

https://www.salon24.pl/u/istorias/949158,blietzkrieg-mogl-ugrzeznac-na-starcie-gdyby-stalin-szykowal-obrone-sokal

https://www.salon24.pl/u/istorias/902379,22-czerwca-1941-tak-to-naprawde-wygladalo



Literatura:

Aleksiej Isajew - Agresja 22 czerwca  1941 roku

https://e-libra.ru/read/505227-vtorzhenie-22-iyunya-1941-goda.html


Od ponad 15 lat studiuję historie udziału stalinowskiego ZSRR w II wojnie; korzystam ze źródeł w języku rosyjskim i angielskim.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (3)

Inne tematy w dziale Kultura