Główny Urząd Statystyczny podał właśnie składowe wzrostu PKB w pierwszym kwartale tego roku.
Już wcześniej wiedzieliśmy, że PKB w pierwszych trzech miesiącach wzrosło realnie o 4 % w stosunku do I kw. 2016 roku, ale dopiero dzisiaj poznaliśmy składowe tego wzrostu. Wiemy więc, że dzięki programowi 500+ spożycie w sektorze gospodarstw domowych wzrosło o 4,7% (największy wzrost od 2008 roku !), a spożycie w sektorze publicznym wzrosło o 1%. Wartość dodana w przemyśle wyniosła 7,2% i była to wartość najwyższa od wielu kwartałów. Mocną wartość dodaną wykreowały transport (13,3%) i handel (6,4%). Po czterech kwartałach spadków odbiło w końcu budownictwo (wzrost o 4,6%). Mimo lekkiej poprawy w dalszym ciągu spada poziom inwestycji w środki trwałe (o 0,4%). Relacja nakładów brutto na środki trwałe do PKB w cenach bieżących spadła już do 11,7% (rok temu wynosiła 12,3%).
Cieszy zatem skala wzrostu gospodarczego, martwi natomiast fakt, że w dalszym ciągu głównym koniem pociągowym jest konsumpcja, w dodatku konsumpcja w dużym stopniu kredytowana. Pozostaje mieć nadzieję, że obserwowany ostatnio wzrost popytu na mieszkania i realizacja programów inwestycyjnych współfinansowanych środkami unijnymi doprowadzi w końcu do wzrostu inwestycji, co przy stopniowo gasnącym efekcie 500+ pozwoli nam utrzymać relatywnie wysoką stopę wzrostu gospodarczego w perspektywie następnych lat i sfinansować zwiększone wydatki socjalne budżetu Państwa.
Amen.
szczęśliwy ojciec trójki dzieci, licencjonowany makler i doradca inwestycyjny z ponad 25-letnim stażem na rynku kapitałowym, wierzący w progres poznawczy
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Gospodarka