W dniach 5-9.3.2013 w Hanowerze odbyły się teleinformatyczne targi CeBIT, na których gościem honorowym była Polska. Targi te to największa i jedna z najważniejszych światowych imprez w branży technologii informacyjnych i telekomunikacyjnych (ICT) organizowana od 1986 roku na początku marca w Hanowerze przez Deutsche Messe AG.
W ramach targów stoiska i wykłady podzielone zostały na cztery duże obszary tematyczne: CeBIT gov (technologie dla sektora publicznego), CeBIT lab (prezentacja wyników badań naukowych nad rozwiązaniami IT), CeBIT life (usługi i rozwiązania do użytku domowego i firmowego) oraz CeBIT pro (zaawansowane rozwiązania teleinformatyczne dla różnych branż skierowane do osób decyzyjnych z sektora przemysłu, handlu oraz usług).
Pomimo jak zawsze przemyślanej i zgrabnie przygotowanej otoczki marketingowej, tegorocznych targów nie można będzie uznać za przełomowe, w którejkolwiek z wymienionych dziedzin. Ciężko wskazać dominującą technologię, która w najbliższym czasie zawojować miałaby rynek telekomunikacyjny czy elektroniczny. Wbrew wszelkim przewidywaniom na targach ze świecą szukać należało rozwiązań oraz asortymentu związanego z technologią LTE, która lada dzień zagościć ma w domach całej Europy, jako najlepsza i najszybsza bezprzewodowa metoda dostarczania Internetu. Temat przewodni tegorocznych targów - „Shareconomy” rozumiany jako globalne dzielenie się wiedzą, zasobami oraz doświadczeniem w świecie biznesu dało pole do popisu firmom IT działającym w sektorze publicznym oferującym rozwiązania programowe w chmurze obliczeniowej (ang. „cloud computing”). Mało było jednak zastosowań dla aplikacji działających w chmurze i rozwiązujących bardziej przyziemne problemy przeciętnego konsumenta.
Na targach CeBIT 2013 zaprezentowana została największa z dotychczasowych polskich ekspozycji. Polska przestrzeń objęła powierzchnię ponad 3 tys. m2 i stanowiła centralny punkt targów. W ciągu pięciu targowych dni przez 4 tysiące stoisk wystawców z 70 krajów przewinęło się 285 tys. osób.
Oczywiście na tych największych w Europie targach elektronicznych nie mogło zabraknąć nowości, choć większość z nich traktować należy bardziej jako ciekawostki. Wyjątkiem były licznie prezentowane drukarki 3D (zdjęcie) mogące urzeczywistnić dowolny, zaprojektowany na komputerze przedmiot. Wydaje się, że popularność, jak również możliwości tego typu sprzętu będą stopniowo rosły. Oprócz drukarek przyszłości, odwiedzający targi zobaczyć mogli m.in. wyposażone w głośniki oraz ekrany kartki okolicznościowe, telefony komórkowe w rękawiczkach, długopisy tłumaczące zapisany tekst na 20 języków, czy sterowane smartfonem helikoptery.
Jak zwykle na targach CeBIT bardzo dużą popularnością cieszył się pawilon
ze stoiskami producentów sprzętu związanego z rynkiem gier komputerowych.
Inne tematy w dziale Technologie