W dniach 16-20 lipca 2012, na spotkaniu w Sztokholmie, 450 delegatów z 26 krajów zatwierdziło projekt międzynarodowego standardu dotyczący nowego sposobu kompresowania treści wideo - High Efficiency Video Coding (HEVC). Na styczeń 2013 roku przewidywane jest przedstawienie finalnej propozycji i przystąpienie do zatwierdzenia standardu.
Rok 2013 może być przełomowym dla technologii multimedialnych. Nowy sposób kompresowania zastąpi popularny obecnie H.264/AVC i ma być od niego dwa razy wydajniejszy! Oznacza to, że tej samej jakości plik wideo zajmie dwa razy mniej miejsca na dysku i tyle samo mniej obciąży łącza telekomunikacyjne.
Prace nad nowym sposobem kompresowania prowadzili specjaliści z ISO/IEC Moving Picture Experts Group (MPEG) oraz ITU-T Video Coding Experts Group. W 2010 roku połączyli swoje wysiłki powołując Joint Collaborative Team on Video Coding (JCT-VC). Na efekty ich prac nie trzeba długo czekać już w lutym 2012 gotowy był projekt wstępny, a zapowiada się, że w przyszłym roku pojawią się urządzenia wykorzystujące nowy format.
Dwukrotne zwiększenie kompresji będzie wymagało kilkukrotnie większej mocy obliczeniowej związanej z przetwarzaniem obrazu. Standard przewiduje również równolegle przetwarzanie obrazu, co będzie szczególnie ważne przy kodowaniu i odkodowaniu obrazów o dużej rozdzielczości.
HEVC czyli H.265 pozwoli na uruchomienie telewizji UltraHD o rozdzielczości 7680 × 4320 – to jest 16 razy większej niż obecna telewizja HD.
Eksperci szacują, że w 2015 roku 90% transmisji w sieci będzie dotyczyło multimediów. Szczególny wzrost oczekiwany jest w zakresie urządzeń mobilnych. Do tej pory nie udało się spopularyzować multimedialnych przekazów mobilnych ze względu na duże wielkości plików, zawierających treści wideo i małą wydajność łączy.
Opracowanie HEVC rozwiąże problem kompresji, popularyzacja LTE rozwiąże kłopoty z transmisją. W efekcie można się spodziewać szybszego rozwoju telewizji strumieniowej zarówno w wersji stacjonarnej jak i mobilnej.
Trochę dłużej potrwa wdrożenie telewizji w wersji UltraHD - najpierw trzeba przygotować odpowiednie zasoby programów. Jeśli nowy sposób kompresowania wideo przyjmie się w 2013 roku, to w okresie kilku najbliższych lat rozpocznie się wymiana obecnie kupowanych telewizorów.
Przy okazji warto podkreślić, że przyśpieszyły również prace w zakresie opracowania standardu telewizji 3D bez konieczności używania specjalnych okularów - zatwierdzenie tego standardu oczekiwane jest w 2014 roku.
Inne tematy w dziale Technologie