Informator TV-Sat CCTV WLAN Informator TV-Sat CCTV WLAN
336
BLOG

Nowoczesne technologie stanęły na progu i...

Informator TV-Sat CCTV WLAN Informator TV-Sat CCTV WLAN Technologie Obserwuj notkę 1

Wyzwaniem współczesnej telekomunikacji jest transmisja wizji w sieciach stacjonarnych i mobilnych. Temu zagadnieniu, w dużej mierze, poświęcone były Targi Anga Cable (12-14.06.2012) w Kolonii.
Ponad 400 wystawców, z 33 krajów zaprezentowało międzynarodowej publiczności szereg ciekawych i sprawdzonych technologii z tej dziedziny.
Na czoło prezentowanych tam rozwiązań wysunęły się nowe technologie nadawania - czyli OTT i HbbTV oraz koncepcja budowy stacjonarnych sieci, tzw "ostatniej mili", w oparciu o pasywne sieci Optyczne (PON).

Wystawcy określali targi jako potwierdzające trendy techniczne, ale zwiastujące zastój w zakresie inwestycji.

Do rozwoju OTT brakuje infrastruktury informatycznej, zwłaszcza data center oraz firm, które podobnie jak amerykański Netflix i Hulu, mogłyby rzucić wyzwanie dotychczasowym nadawcom. Pierwsze europejskie eksperymenty prowadzone są na szerszą skalę na rynku angielskim, z udziałem firm amerykańskich.
HbbTV szerszą popularność zyskało jedynie w Niemczech, Beneluxie, Francji i Wielkiej Brytanii. W innych krajach, wdrażanie tej technologii nie wyszło poza fazę testów.
Budowanie sieci światłowodowych to przeciąganie liny, kto ma je finansować. Nie palą się do tego operatorzy telekomunikacyjni ani rządy - więc inwestycje nie ruszają.
Europie brakuje środków na inwestycje, uregulowań prawnych, popytu - sytuacja patowa na najbliższe lata.

Nowoczesne technologie stanęły na progu i... stoją.
 
Terminem telewizja OTT (Over-The-Top) określa się sposób transmisji poza tradycyjnymi kanałami dystrybucji, jakimi są telewizja naziemna, satelitarna, kablowa. Oznacza to przejście na transmisję w Internecie, dlatego nowy sposób przekazu nosi również nazwę ITV (Internet TV).
Swipe to rozwiązanie Siemensa z zakresu OTT pozwalające na łatwe przenoszenie treści z urządzeń mobilnych na telewizory celem wyświetlania ich na dużych ekranach. Pozwoli to na: kupowanie programów, ściąganie ich za pomocą smartfonów i wyświetlanie na telewizorach - usługa bardzo pożyteczna w czasie podróży.
 
HbbTV, połączenie telewizji cyfrowej i Internetu, pozwoli na odbiór telewizji satelitarnej, naziemnej i kablowej, a także dostęp do nowych usług, takich jak: wideo na żądanie (VoD), interaktywne gry, elektroniczne gazety, filmy YouTube, albumy zdjęć.
Wybieranie programów telewizyjnych oraz nowych usług będzie możliwe za pomocą portali tematycznych (tak jak obecnie w Internecie), co daje większe możliwości niż obecny wybór kanałów telewizyjnych.
 

 

Spoiwem łączącym wszystkie metody dostarczenia oraz prezentacji content'u są sieci optyczne. Technika PON (PON - Passive Optical Network) za pomocą jednego włókna światłowodowego dostarcza usługi Triple-Play (telewizja, Internet, telefonia) do abonentów. Pasywna sieć optyczna (PON) przewiduje stosowanie urządzeń wymagających zasilania tylko w końcowych węzłach sieci. Jest to ogromna zaleta pozwalająca na zbudowanie kanału transmisyjnego o długości około 20 km, zasilanego jedynie u operatora i odbiorcy.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (1)

Inne tematy w dziale Technologie