Brytyjska firma Isonas poinformowała, że przy współpracy z firmami Fujitsu i Tolven opracowała, jako pierwsza na świecie, bezprzewodowy system nadzoru medycznego oparty na cloud computing i zgodny z wytycznymi European Medical Device Directive (MDD).
System składa się platformy zapisu i analizy danych medycznych oraz z certyfikowanego czujnika LifeTouch HRV011 pozwalającego na pomiar pięciu, istotnych dla zdrowia parametrów: częstotliwości akcji serca, temperatury ciała, ciśnienia krwi, nasycenia krwi tlenem, częstości oddechów.
System może być używany zarówno dla dużych grup, na przykład całego miasta jak i dla pacjentów pojedynczych szpitali. Obecnie prowadzone są praktyczne testy na grupie pacjentów szpitala w Holandii, w niedługim czasie ruszy sprawdzanie systemu w Wielkiej Brytanii i Indiach.
Czujnik LifeTouch HRV011 jeden z elementów certyfikowanego systemu
bezprzewodowego systemu nadzoru zdrowia opartego o cloud computing
źrodło www.isonas.com
Prace związane ze zdalną opieką medyczną przyspieszają również w USA. W maju, FCC (Federal Communications Commission) - amerykańska agencja regulująca zasady wykorzystania częstotliwości radiowych dla celów związanych z komunikacją, zatwierdziła opracowania techniczne dotyczące przydzielenia pasma radiowego do celów związanych z bezprzewodowym monitorowaniem pacjentów.
Nowy standard MBAN (Medical Body Area Network) będzie, w przyszłości, korzystał z pasma 2,360 - 2,400 MHz. Finalne zatwierdzenie standardu planowane jest na 2013 rok.
Nowa technika jest wprowadzana z zachowaniem dwóch pryncypiów: zapewnienia pacjentowi podstawowego nadzoru medycznego na odpowiednim poziomie i obniżenia kosztów funkcjonowania systemu. Dzięki nadzorowi i analizie danych online lekarz natychmiast dostaje informację o zagrożeniu pacjenta.
Inne tematy w dziale Technologie