Zgodnie z ostatnim raportem IHS iSuppli, w ciągu najbliższych trzech lat, produkcja oraz wdrażanie „cloud" serwerów ma szanse stać się najszybciej rozwijającym się i najbardziej dochodowym sektorem rynku teleinformatycznego.
W 2011 wyprodukowano 647 000 jednostek, specjaliści szacują, że w 2015 roku, zostanie dostarczone na światowy rynek około 1,8 mln. serwerów do cloud computingu, przez ten okres powinno utrzymać się średnioroczne tempo wzrostu na poziomie ponad 30% - pięciokrotnie przewyższające tempo wzrostu na rynku zwykłych serwerów.
Czyje zyski poszybują w chmury dzięki temu boomowi?
Pierwszym, oczywistym kandydatem jest Intel. Obecnie, ponad 95% procesorów serwerowych produkowane jest przez giganta z Doliny Krzemowej. Ponieważ firma inwestuje 15% swoich obrotów (około 8 $ mld. rocznie) w R&D, najprawdopodobniej w najbliższych latach nadal pozostanie liderem rynku. Dodajmy do tego bardzo wysoką marżę – 25% i wiemy już w czyje akcje inwestować w najbliższym czasie.
Szanse na duże zyski w najbliższych latach mają również producenci pamięci sprzętowej. Dwaj najwięksi producenci tradycyjnych twardych dysków: Western Digital i Segate, kontrolują łącznie 63,5% rynku. W ubiegłym roku formy sprzedały łącznie ponad 400 milionów dysków. To prawdopodobnie im przypadnie w udziale spora cześć Cloud computing'owego tortu. Jednak producenci HDD cały czas czują na plecach oddech innych graczy chcących zarobić na podzespołach do serwerów – Samsunga i Microna. Produkowane przez te firmy dyski SSD są szybsze od tradycyjnych, co jest niezmiernie istotne przy transmisji dużej ilości danych.
Trzecia grupa firm, która może skorzystać na serwerowym boomie to firmy sprzedające gotowe serwery. Tu szczególnie wyróżniają się dwaj gracze: IBM i Hewlett-Packard. W tej chwili każda z tych firm ma około 30% udziałów w rynku serwerów. Obie firmy aktywnie angażują się w rozwój Cloud computing'u.
Problemem HP może okazać się zbyt silna pozycja na rynku laptopów – akcjonariusze nie chcą zgodzić się na porzucenie tej działki i skoncentrowanie się na znacznie bardziej perspektywicznym Cloud computing'u i usługach związanych z pracą w chmurze.
Czy serwerowy boom spowoduje zamieszanie na rynkach podzespołów serwerowych? Prawdopodobnie nie. Skuszeni dużymi zyskami do gry mogą wejść inni gracze (np. producenci procesorów ARM, pamięci flash), jednakże to opisane wyżej firmy mają w tej chwili lwią cześć rynku. Co więcej, wydają się być świadome perspektyw Cloud computingu i prawdopodobnie zrobią wszystko, aby na fali tego trendu poszybować w "chmury".
Data Center firmy Facebook Oregon- Prineville
Serwer jest podstawową jednostką, zdolną do samodzielnej pracy w data center. Data center to obiekty wyposażone w systemy komputerowe do przetwarzania i gromadzenia informacji, połączone wysokiej jakości łączami telekomunikacyjnymi z klientami.
Obiekty te są znakomicie chronione, wyposażone w pewne systemy zasilania, wspomagane zasilaniem awaryjnym, zabezpieczone przed pożarem i kataklizmami takimi jak trzęsienia ziemi i powodzie. Klasę obiektu ze względu na zabezpieczenia określa się za pomocą 4-stopniowej skali Tier Level; przykładowo w najwyższej klasie pewność zasilania powinna być na poziomie 99.995%.
W obecnie budowanych obiektach, np. Amazona, stosowane są moduły kontenerowe zawierające np. 1000 serwerów. W razie konieczności wymiany, czy naprawy wystarczy wyjąć kontener i zastąpić go nowym. Koszt budowy współczesnego nowoczesnego „data center” to około 500 - 1000 milionów dolarów . Największe obecnie data center budowane jest w Chinach w Langfang ma powierzchnię 600 000 m2 czyli 80 boisk do piłki nożnej.
autor: Michał Karaś - student III roku Telekomunikacji AGH - artykuł jest elementem praktyki studenckiej
Inne tematy w dziale Technologie