Na początku stycznia Broadband Forum podało wyniki III kwartału 2011 w zakresie ekspansji szerokopasmowego internetu na świecie. W tym okresie nastąpił największy kwartalny przyrost od 2009. Spośród wszystkich technik szerokopasmowego dostępu do internetu nadal dominuje DSL, ale najszybciej rozwijają się techniki światłowodowe FTTx.
W III kwartale 2011 roku powstało na świecie 19 milionów linii FTTx - to ponad dwukrotnie więcej niż w tym samym okresie 2010 roku. Jak podkreśla raport tempo budowy linii światłowodowych utrzyma się też najprawdopodobniej w IV kwartale 2011. Udział w rynku dla technologii światłowodowych dochodzi już do 16% i szybko dogania techniki kablowe - 19,5% (pozostały udział w rynku to DSL).
Platforma MXK Zhone - rozwiązanie wybrane przez 150 operatorów w 40 krajach.
źródło: zhone.com
Światowym liderem w zakresie rozwiązań FTTX jest firma Zhone Technologies, która ogłosiła, pod koniec stycznia, rozmieszczenie na całym świecie ponad 3000 platform MXK. Liczba ta robi wrażanie, gdy weźmiemy pod uwagę fakt, że przy maksymalnym wykorzystaniu tych platform, usługi doprowadzone być mogą do blisko 30 milionów użytkowników. Pojedyncze urządzenia centralowe, w zależności od potrzeb operatora, obsłużyć mogą zwykle od 64 do 9216 użytkowników. Nie bez znaczenia jest również możliwość przesłania sygnału na odległość nawet 60 km. Na przestrzeni 3 lat, liczba użytkowników końcowych uzyskujących dostęp do usług dzięki platformie MXK wzrosła o 450%.
W XX wieku budowa dróg była metodą stosowaną na "rozkręcenie" gospodarki w czasie kryzysu, obecnie coraz powszechniej za podobne panaceum uważa się budowę nowoczesnej infrastruktury telekomunikacyjnej. W zakresie technologii przewodowych sieci światłowodowe mogą być najważniejszym motorem napędzającym nowoczesną gospodarkę.
Ideowy schemat sieci typu xPON. [telnet-ri.es]
Rozwiązania wykorzystywane w platformach MXK oparte są na technologii GPON (Gigabit Passive Optical Network). GPON jest techniką wykorzystującą wyłącznie pasywną infrastrukturę (okablowanie światłowodowe, splittery optyczne) na odcinku centrala – klient, włączając w to tzw. „ostatnią milę”. Elementy aktywne ulokowane są wyłącznie w centrali operatora OLT (Optical Line Termination) oraz w domu abonenta ONT (Optical Network Termination). To główna przewaga technik PON na stosowanym dotychczas rozwiązaniami Ethernet opartymi na aktywnym przełącznikach.
W zależności od potrzeb inwestora GPON wpasowany zostać może w jedną z kilku architektur sieciowych: FTTC (Fiber To The Curb), FTTB (Building), FTTF (Floor) najdroższy, ale i najbardziej przyszłościowy pod względem zapewniania nieograniczonej przepustowości do abonenta – FTTH (Fiber To The Home).
Inne tematy w dziale Technologie