Już w kilkunastu amerykańskich miastach, telewizja kablowa Comcast dostarcza, pod nazwą Xfinity Home Security, usługi związane z zabezpieczaniem i sterowaniem "inteligentnym domem".
Sygnały z domowych czujników (ruchu, podczerwieni, dymu, stłuczeniowych, kontaktronów, itp) oraz obrazy z kamer monitoringu docierają, dzięki transmisji bezprzewodowej, do domowej centralki i następnie są przesyłane do data center w Kolorado.
Domowa transmisja między czujnikami a centralą oparta jest na protokole ZigBee - zaprojektowanym do wykorzystania w sieciach sensorowych, nie powoduje wzajemnych zakłóceń z urządzeniami WiFi.
W zależności od ustawienia systemu, część danych jest zapisywana na serwerach data center, część analizowana przez specjalne oprogramowanie a wybrane informacje lub obrazy mogą być również przesyłane na smartfon właściciela. Nagrania z kamer są przechowywane na serwerze przez 30 dni.
System może być wykorzystywany do zdalnego sterowania domem: włączania urządzeń i świateł, ustawiania temperatury. Można go zaprogramować również w sposób bardziej inteligentny, na przykład jeśli wracające ze szkoły dziecko nie włoży klucza do zamka do ustalonej godziny, rodzic otrzyma komunikat na swój telefon.
Oprogramowanie pozwala również na pisanie własnych aplikacji.
Na koszt utrzymania takiego systemu składają się następujące elementy:
-
opłata instalacyjna $ 199,
-
zakup czujników - $ 70 za sztukę,
-
zakup kamer - $150 za sztukę,
-
miesięczna opłata za monitoring i zapis obrazu z dowolnej ilości domowych kamer - $ 5,
-
miesięczny abonament za używanie systemu (w zależności od ilości urządzeń) - od$ 29,95 do $ 39,95,
Podobny serwis uruchomił Verizon Wireless i Time Warner. W tym roku z własnym projektem powinna wystartować firma Google, która już uruchomiła program „Android@Home”, polegający na udostępnieniu aplikacji open source do sterowania urządzeniami elektrycznymi z poziomu telefonów komórkowych.
Przykładem takiej aplikacji jest program Homebuddy, który komunikuje się z kontrolerem np. Vera Z-Wave za pomocą sieci Internet lub Ethernet i umożliwia włącznie bądź wyłączanie prądu, regulację temperatury, sterowanie urządzeniami.
Prezentacja działania programu "Homebuddy"
W tym roku Google chce pójść o krok daleji stworzyć system Smart Home oparty, podobnie jak system Comcast, o technologię cloud computing. Urządzenia, takie jak kontroler Vera Z-Wave, miałyby wysyłać informacje do centralnego serwera, gdzie byłyby przetwarzane w celu optymalizacji działania budynków. System miałby tą zaletę, że nie wymagałby żadnych aktualizacji ze strony użytkownika, a konfiguracja odbywałaby się za pomocą przeglądarki internetowej lub telefonu komórkowego z systemem Android.
Projekt Googla nie ograniczałby się do zwykłego włączenia/wyłączania prądu, docelowo mógłby na przykład wspomagać domowe zakupy przesyłając na smartfona listę produktów koniecznych do uzupełnienia w lodówce, czy informować o kończącej się przydatności do spożycia.
Mitch Bowling - odpowiedzialny w firmie Comcast za wdrożenie Xfinity Home Security uważa, że system jest bezpieczny ze względu na szyfrowanie danych i niemożliwe jest by haker mógł przeglądać kanały wideo lub wyłączyć zamki. Jednak wszystkie dane gromadzone na serwerze są dostępne dla odpowiednich władz, po uzyskaniu zgody sądu.
Idea inteligentnych domów jest znana już od lat 70 ubiegłego wieku i wywodzi się z automatyzacji produkcji przemysłowej, niektóre jej aspekty próbowano przenieść do życia codziennego, czyniąc je łatwiejszym i bardziej ekonomicznym.
Do tej pory brak standardów urządzeń, trudności w sterowaniu zewnętrznym - wynikające z problemów transmisyjnych i wysoki koszt systemów przetwarzających dane powodowały, że koszt instalacji był wysoki a korzyści niewielkie.
Technologia cloud computing może zmienić ten stan i przyśpieszyć rozwój inteligentnych domów
Inne tematy w dziale Technologie