W marcu 2011 roku Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych oraz Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego ogłosili informację o wspólnym opracowaniu technologii produkcji na skalę przemysłową dużych fragmentów materiału o nazwie Grafen. Proces produkcji jest już chroniony w Polsce, a obecnie toczy się proces patentowy mający na celu zastrzeżenie metody pozyskiwania Grafenu na świecie.
Spore osiągnięcia w technologii produkcji nowego materiału mają też amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu Kalifornia - Santa Barbara, którzy 18 Października 2011 zaprezentowali jego masowe wytwarzanie metodą LPCVD (Low Pressure Chemical Vapour Deposition), czyli osadzania pod obniżonym ciśnieniem.
Grafen jest jedną z alotropowych form węgla pozyskaną przez brytyjsko - rosyjskich badaczy w 2004 roku, nagrodzonych w 2010 roku za to osiągnięcie nagrodą Nobla z dziedziny fizyki. Materiał zbudowany jest z pojedynczej warstwy atomów węgla ułożonych heksagonalnie (w kształcie plastra miodu).
Grafen posiada między innymi takie właściwości jak:
- bardzo dobrą przewodność cieplną,
- bardzo dobrą przewodność elektryczną - ładunki elektryczne poruszają się 200 000 razy szybciej niż w krzemie,
- przezroczystość - materiał pochłania 2,3% światła,
- elastyczność - można go rozciągnąć o 20% bez jakiegokolwiek uszkodzenia,
- 100-krotnie większą wytrzymałość w porównaniu do stali.
Do tej pory pozyskiwanie czystego Grafenu dla zastosowań w elektronice odbywało się w warunkach laboratoryjnych. 1 cm2 uzyskany tą metodą kosztował około 100 mln dolarów, co sprawiało iż masowa produkcja np. układów scalonych była nieopłacalna.
Rewolucja nadeszła w marcu bieżącego roku, po prezentacji przemysłowego nanoszenia Grafenu na stosowaną w elektronice płytkę podłożową SiC.
Korzyści związane z wykorzystaniem Grafenu są olbrzymie, ograniczone tylko ludzką wyobraźnią:
- zbudowanie procesorów kilkaset razy szybszych niż obecnie - szacuje się, iż taktowanie może dochodzić do 1 THz,
- sieci bezprzewodowe o dużo większym zasięgu niż obecnie,
- zwijane w rulon monitory,
- elastyczne urządzenia elektroniczne, jak np. laptopy, telefony komórkowe.
- światłowody o dużo większej przepustowości niż obecnie.
Specjaliści twierdzą, że przełom jaki się dokonał w pozyskiwaniu "super materiału" spowoduje, iż w ciągu najbliższych 10 lat nastąpi rewolucja, która radykalnie zmieni sposób życia ludzi na całym świecie.
Inne tematy w dziale Technologie