Kontynujemy publikację cyklu artykułów o II fazie rewolucji cyfrowej, które ukazują się w każdy piątek.
Spis treści
1. Definicja II fazy cyfrowej rewolucji i korzyści dla konsumenta
2. Cloud computing
3. Wybrane usługi konsumenckie oferowane na bazie cloud computing
Dla dalszej analizy usług świadczonych z wykorzystaniem cloud computing warto zwrócić uwagę, że dwa odrębne telewizyjne światy zaczynają się łączyć w jeden.
Telewizja, którą można określić jako „konsumencka” - służąca rozrywce i przekazywaniu informacji była do tej pory oparta na rozsiewczym sposobie przekazu. Nadajniki naziemne i satelitarne emitowały fale radiowe, które mogli odbierać wszyscy, którzy znajdowali się w ich zasięgu.
Telewizja użytkowa, której najbardziej znaną aplikacją jest CCTV, jeszcze do niedawna nie wychodziła poza obiekt, w którym została zainstalowana.
Wejście telewizji do sieci oznacza, że dokładnie tych samych mechanizmów przekazu będą używały: telewizja konsumencka i użytkowa.
To z kolei daje nowe możliwości i wyzwania dla dotychczasowych nadawców, opierając się na transmisjach sieciowych można dotychczasowym klientom zaoferować usługi takie jak: nadzór nad mieniem, gry, wideokonferencje, kursy szkoleniowe dla zamkniętego kręgu odbiorców, a nawet wybrane diagnozy medyczne.
Wobec takich możliwości, wydaje się, że jesteśmy w końcowym etapie nadawania programów z nadajników naziemnych. Nie oznacza to szybkiego zakończenia transmisji lecz w pierwszym etapie ograniczenie nakładów na rozwój naziemnych technologii rozsiewczych.
VSaaS — sposób na bezpieczeństwo
VSaaS to usługa telewizji użytkowej, która budzi szereg kontrowersji, wielu twierdzi, że prowadzi wprost do orwellowskiego świata.
Zanim wyjaśnimy to pojęcie i określimy miejsce VSaaS we współczesnej technice pożytecznym będzie przedstawienie najważniejszych trybów pracy na bazie cloud computing:
- Infrastructure as a Service (z ang. "infrastruktura jako usługa") – polega na dostarczaniu klientowi infrastruktury informatycznej czyli sprzętu, oprogramowania oraz serwisowania. Klient wykupuje w data center, na przykład konkretną liczbę serwerów, przestrzeni dyskowej lub określony zasób pamięci i mocy obliczeniowej.
- Platform as a Service (z ang. "platforma jako usługa") – informatycy używając aplikacji, mocy obliczeniowych i możliwości gromadzenia danych dostępnych w data center mają możliwość przygotowania własnych programów lub usług.
- Software as a Service (z ang. "oprogramowanie jako usługa") – klient otrzymuje potrzebne mu funkcjonalności lub oprogramowanie. Programy działają na serwerze w data center. Przykładem mogą być usługi: Google Dokumenty, Kalendarz itp.
VSaaS czyli Video Surveillance as a Service to usługa typu Software as a Service zdalnego zarządzania i nadzoru wideo realizowanymi przez firmę zewnętrzną. Efektem jej wykorzystania ma być prawidłowe zabezpieczenie obiektów z wykorzystaniem najnowszych technik wizyjnych. Oprogramowanie do zarządzania systemem i zapisu obrazu jest instalowane w data center,
Pewną odmianą tej usługi jest MVaaS (Managed Video as a Service), w którym, zapis materiału odbywa się u klienta, a zarządzanie, analiza, alarmowanie jest realizowane dzięki oprogramowaniu zainstalowanemu w data center.
Jaka może być skala inwestycji w CCTV, jak ogromne systemy obliczeniowe muszą być wykorzystane do analizy?
Skalę problemu pokazuje inwestycja w chińskim mieście Chongqing.
![](http://a2.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/284781_193603064030537_113711302019714_495747_7261454_n.jpg)
500 000 kamer zostanie zainstalowanych w chińskim Chongqing źródło: Wikipedia
Firma Hikvision została wybrana na głównego dostawcę rozwiązań monitoringu do realizacji projektu telewizji przemysłowej dla chińskiej strefy przemysłowej Chongqing.
Projekt obejmuje wykonanie ponad 500 000 punktów wizyjnych (kamer) dla miasta, którego powierzchnia przekracza 82 tysiące kilometrów kwadratowych, a populacja szacowana jest na 32 miliony mieszkańców.
Hikvision odpowiedzialny jest również za część koncepcyjną i realizację inwestycji. Całkowita wartość projektu szacowana jest na 800 milionów dolarów, a realizacja inwestycji zajmie 2 lata.
Obsługa takiego systemu przez 24 godziny na dobę wymagałaby zatrudnienia około 50 000 ludzi. Problemy z koordynacją ich działań, zawodność człowieka skazałyby tego typu inwestycje na porażkę.
![](http://a1.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/281794_193595270697983_113711302019714_495736_7372352_n.jpg)
Obsługa tradycyjnych systemów wizyjnych wymaga zatrudnienia wielu osób, mimo tego występują problemy z wychwyceniem wszystkich incydentów źródło: www.www.dipol.com.pl
Tego typu projekty muszą być realizowane na bazie inteligentnych systemów analizy obrazu IVS (Intelligent Video Software), które pozwalają na:
- wprowadzenie zaawansowanych systemów detekcji odpornych na zakłócenia (zmiany oświetlenia, zmiany pogodowe, cienie) - Advanced Motion Detection,
- detekcję pozostawionych przedmiotów - Losing Detection,
- śledzenie poruszających się obiektów - Motion Tracking,
- rozpoznawanie twarzy - Facial Detection,
- rozpoznawanie tablic rejestracyjnych - Vehicle Identification,
- analizę zbyt długiego pozostawanie osoby lub obiektu w polu obserwacji - Object Persistence,
- detekcję pożaru - Fire Detection,
- liczenie ludzi - People Counting,
- analizę natężenia ruchu drogowego - Traffic Flow,
- analizę zachowań (np. bójka) - Action Analysis,
- kontrolę płynności ruchu (opuszczanie przez tłum obiektów sportowych itp.) - Flow Control,
- badanie zainteresowania (np. jak długo jest oglądany obiekt wystawowy) - Attention Control.
![](http://a5.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/285121_193593560698154_113711302019714_495734_8128484_n.jpg)
Wspólczesne metody analizy obrazu pozwalają na ocenę nastroju ludzi źródło: www.dipol.com.pl
Trudna do wyobrażenia jest ilość danych jakie muszą być przetworzone celem analizy obrazu w Chongqing
Chiński projekt nie jest odosobniony, w Unii Europejskiej jest realizowany projekt INDECT, który oprócz analizy zachowań w miejscach publicznych ma monitorować i nadzorować Internet.
Oto założenia programu INDECT:
„System INDECT ma wykrywać zagrożenia poprzez monitoring, w tym szczególnie pornografię, handel bronią, narkotykami czy organami ludzkimi, a także chronić dane i prywatność. Projekt zakłada zastosowanie wielu nowatorskich technologii, w tym m.in. sztucznej inteligencji, inteligentnych kamer, czy kwantowej kryptografii. Będzie miał on zastosowanie w wykrywaniu zagrożeń, ich źródeł i przy późniejszym poszukiwaniu sprawców. Obecnie trwają badania nad wprowadzeniem kamer automatycznie identyfikujących broń palną lub nóż, które automatycznie uruchomią system alarmowy centrum monitoringu miejskiego.”
Problemy z terroryzmem będą powodowały szybki rozwój tego typu inwestycji.
Jednak rozwiązania oparte na VSaaS szybko znajdą zastosowanie na ryku konsumenckim, ponieważ są łatwe w instalacji i skuteczne w działaniu.
![](http://a8.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/283467_193596150697895_113711302019714_495738_3966625_n.jpg)
Zasada działania VSaaS źródło: www.neovsp.com
Właściciel obiektu instaluje jedynie kamerę, a otrzymuje najbardziej zaawansowane funkcjonalności związane z nadzorem obiektu, nie musi martwić się o konserwowanie systemu, ani o jego unowocześnianie, natomiast w każdej sytuacji ma dostęp do wybranych materiałów wideo, zarówno przy użyciu komputera jak i tabletów i smartfonów.
![](http://a7.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/217547_193596017364575_113711302019714_495737_2426684_n.jpg)
Funkcjonalnosci VSaaSdostępne dla konsumenta źródło: www.neovsp.com
VSaaS to tylko jeden z przykładów rosnacego znaczenie telewizji użytkowej.Rynek na nowe usługi typu: gry, wideokonferencje, edukacja, diagnozy medyczne wydaje się nie mniejszy niż na telewizję konsumencką. Warto dodać, że kreacja nowych usług będzie postępowała w szybkim tempie zaskakując nowymi rozwiazaniami.
Należy również pamiętać o ważnym aspekcie zastosowania telewizji użytkowej w przemysłe, do nadzorowania procesów technologicznych i kontroli jakości.
Kończymy opis usług telewizyjnych opartych na cloud computing, w przyszłym tygodniu zapraszamy na opis systemów M2M, które znacząco ułatwią nasze codzienne życie.
Inne tematy w dziale Technologie