Informator TV-Sat CCTV WLAN Informator TV-Sat CCTV WLAN
459
BLOG

Telekomunikacja w Shqipërii

Informator TV-Sat CCTV WLAN Informator TV-Sat CCTV WLAN Technologie Obserwuj notkę 1

Wakacyjną porą ruszamy w świat, przyjrzymy się krajom, krajobrazom w dość specyficzny sposób - zawsze w tle naszych reportaży będą anteny. Anteny jako widoczne symbole rewolucji telekomunikacyjnej, która połączyła świat zaawansowanej techniki ze światem o kulturze i osiągnięciach technicznych sprzed kilku wieków.

Ruszamy...


Republika e Shqipërisë


Dzisiejsze państwo uważane jest za pozostałosć i dziedzictwo antycznego królestwa Illirii (The Kingdom of Illyria), które funkcjonowało w latach 1225-167 przed naszą erą.
Illirowie najpierw stracili niezależność na rzecz Rzymu, jednak ich finalnymi pogromcami, około VI wieku, byli Słowianie.
Dzisiejsza Shqipëria liczy około 3 miliony mieszkańców, dodatkowo poza krajem żyje około 2 milionów emigrantów.
Obecnie kraj jest na drodze szybkiego wzrostu PKB – około 7% rocznie. Ze względu na zaszłości historyczne, związane ze słabą pozycją struktur państwa, około 50% PKB wytwarzane jest w szarej strefie w związku z tym wzrost dochodu narodowego może być niedoszacowany.
Do 1990 roku, w dziedzinie telekomunikacji, Shqipëria była jednym z najbardziej zacofanych państw świata, na 100 mieszkańców tylko około 2 miało telefon. Obecnie następują szybkie zmiany w tej dziedzinie, w 2009 r było już 4,1 miliona aparatów komórkowych (CIA World Factbook).
Jeszcze bardziej imponujący jest rozwój w zakresie telewizji. Dla mieszkańców dostępne są 3 publiczne kanały krajowe i 62 prywatne kanały o różnym zasięgu. Działalność prowadzi trzech operatorów nadających programy satelitarne, podjęto również emisję naziemnej telewizji cyfrowej.
Internet szerokopasmowy ruszył w 2005, ale jest jeszcze stosunkowo mało popularny. Ogólnie około 1,3 miliona mieszkańców używa Internetu.

Witajcie w Shqipërii – jedna z tablic na budynku ministerialnym w stolicy kraju.

 

 

Najbardziej znani obywatele pochodzący ze Shqipërii. Pomnik Agnes Gonxhe Bojaxhiu zwanej Matką Teresą z Kalkuty w mieście Shkodër oraz popiersie jednego z najdzielniejszych europejskich wojowników XV w. i wyzwoliciela Shqipërii - Gjergj Kastrioti Skënderbeu zwanego Skanderbegiem (mauzoleum w Lezhe)

 

Świadectwa starożytnej cywilizacji w Shqipërii. Ruiny starożytnego miasta Illirów – Apolonii założonego VI w p.n.e oraz pozostałości rzymskiego amfiteatru w Durrës   

 

 W Shqipërii ścierały się wpływy, islamu (obecnie około 70%), prawosławia (20%) i katolicyzmu (10%) - na zdjęciu bizantyjska świątynia z XI w. w mieście Berat, popiersie Jana Pawła II w katedrze w Shkodër oraz meczet w stolicy kraju.


   

 W dzisiejszych czasach, strefy wpływu określane są nie tylko przez kulturę i religię a przede wszystkim przez produkty przemysłowe. Na zdjęciach anteny chińskie, włoskie i tureckie.

 

Jedno z najładniejszych miast Shqipërii - Gjirokastёr, miast „srebrnych dachów” (dachy wykonane z łupka kamiennego). Te ciekawe pokrycia dachowe sprawiają kłopoty w instalacji anten, co widać na zdjęciu powyżej. W Gjirokastёr, w domu pokazanym na dolnym zdjęciu, urodził się niejaki Enver Hoxha (czyt. Hodża) autor koncepcji budowy obiektów widocznych na zdjęciach poniżej.

 

 W latach 1960 -70 wybudowano kosztem około 3mld. USD około 600 000 bunkrów. Co prawda, tego typu budownictwo nie pozwala na fantazję architekta, ale na zdjęciach widać pewną inwencję.

 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
Oferta przekazów telewizyjnych spotyka się z dużym zainteresowaniem, jednak w budowie systemów odbiorczych istnieje pewna nonszalancja.
 
 
 
Witajcie w Albanii, kraju szybko wracającym do europejskich korzeni– mozaika nad wejściem do Muzeum Narodowego w Tiranie.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (1)

Inne tematy w dziale Technologie