Informator TV-Sat CCTV WLAN Informator TV-Sat CCTV WLAN
662
BLOG

Naziemna Telewizja Cyfrowa przyśpiesza

Informator TV-Sat CCTV WLAN Informator TV-Sat CCTV WLAN Technologie Obserwuj notkę 2

 

Firma Emitel, przed zaplanowanym harmonogramem, uruchomi kolejne stacje nadawcze MUX 2.

Do dnia 31.07.2011 emisje będą miały charakter testowy, w tym czasie mogą mieć miejsce zmiany parametrów lub krótkie przerwy w emisji.



Harmonogram uruchomienia nadajników MUX2

źródło:www.emitel.pl

W ramach tak zwanego drugiego multipleksu (Mux 2) dostępne są następujące kanały:

 

Polska jest w fazie uruchamiania naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T. Spośród wielu zalet nowego systemu nadawania dwie są najistotniejsze: 

  •  poprawa jakości odbioru,
  •  możliwość nadawania większej ilości programów.

Gdyby zachować jakość obecnego obrazu, to wykorzystując używany przez tradycyjną telewizję zasób   częstotliwości, można nadawać 8 razy więcej programów. Nowych programów będzie jednak mniej, ponieważ DVB-T pozwoli na spopularyzowanie naziemnej telewizji   wysokiej rozdzielczości - HD, która ma większe wymagania transmisyjne.

Na obecnym, jednym kanale telewizyjnym będzie nadawane 4-8 programów w wersji cyfrowej. Taki pakiet   programów nazywamy multipleksem w skrócie MUX.

Telewizja cyfrowa niesie za sobą szereg nowych możliwości, takich jak elektroniczne przewodniki po programach (EPG), wideo na życzenie (VOD), wybór z kilku dostępnych ścieżek dźwiękowych (np. wybór między językiem polskim i angielskim) oraz ścieżek napisów.

Jaki telewizor do DVB-T?

Nowe telewizory:
Sygnał DVB-T może być odbierany bez żadnych dodatkowych urządzeń przez wszystkie sprzedawane obecnie telewizory z oznaczeniem MPEG-4. 

Starsze telewizory:
Telewizory starego typu - głównie kineskopowe, ale także LCD i plazmowe nie posiadające oznaczenia MPEG-4 muszą zostać wyposażone w zewnętrzny tuner DVB-T - koszt około 150 zł.

Jaka antena do DVB-T?           

Ogólnie rzecz ujmując telewizja cyfrowa nie wymaga stosowania nowych typów anten. Anteny Yagi-Uda, a nawet anteny siatkowe radzą sobie z odbiorem sygnału modulowanym cyfrowo. 

Wszystko zależy oczywiście od miejsca odbioru i warunków propagacyjnych dla sygnału w danej lokalizacji. Należy jednak mieć na uwadze ważną kwestie. Analogowy sygnał naziemny dostarczany był do odbiorców na częstotliwości wynoszącej maksymalnie 782-790 MHz (kanał 60). W związku z tym większość produkowanych do tej pory anten na pasmo UHF przystosowana była do pracy w zakresie kanałowym 21-60. W kolejnych etapach uruchamiania DVB-T może okazać się, że kolejne multipleksy w danej lokalizacji nadawane będą na kanałach z zakresu 61-69. Np. Kraków kanał 64

W takim przypadku do odbioru należy wybrać antenę pracującą w całym paśmie UHF 21-69 (wtedy producenci oznaczają ją jako DVB-T).

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (2)

Inne tematy w dziale Technologie