Na początku ubiegłego roku firma Google rzuciła hasło: "Think Big With a Gig" zapowiadając intensyfikację budowy stacjonarnych sieci szerokopasmowych pozwalających na transmisję do użytkownika końcowego z prędkościami ponad 1 Gbit/s. Dla konsumenta oznacza to około 100-krotne przyśpieszenie, w stosunku do średnich prędkości szerokopasmowego Internetu w USA.
Wyzwanie jest poważne, ale przestaje robić wrażenie w porównaniu ze standardem, który zapowiada łącza 1 Gb/s, ale dla... telefonów komórkowych!
LTE-Advanced, bo o nim mowa, to rozwinięcie wchodzącego na rynek standardu LTE. Firma Agilent Technologies Inc. pokazała na targach w Barcelonie (Mobile World Congress) system do generowania oraz analizy sygnału LTE-Advanced (standard 3GPP release 10). Przyśpieszy to prace, bo pozwoli inżynierom na testowanie urządzeń.
Japoński operator NTT DoCoMo, który w warunkach laboratoryjnych uzyskał downlink 1Gb/s i uplink 200 Mb/s, otrzymał niezbędne zezwolenia i przystępuje do testowania nowej technologii w warunkach polowych.
Specjaliści szacują, że w 2015 roku powinny ruszyć sieci komercyjne oparte na LTE-Advanced.
Trudno przecenić znaczenie nowej technologii dla rozwoju techniki. O ile LTE, wchodzące obecnie na rynek, pozwoli na około 10-krotne przyśpieszenie transmisji, to LTE-Advanced oznacza prawie 100-krotnie szybszy Internet, niż obecnie oferowany w najlepszych rozwiązaniach opartych o HSPA i HSDPA (downlink 15 Mb/s, uplink 5 Mb/s). Taka infrastruktura umożliwi na wykorzystanie w pełni "cloud computing", gdzie współczesne komputery zmienią się w terminale korzystające z zasobów i oprogramowania ogromnych centrów przetwarzania danych.
Jeszcze niedawno wyzwaniem był 1 Gb/s w sieciach LAN, marzeniem wydawały się miejskie sieci stacjonarne z taką przepływnością. W ciągu trzech lat takie parametry będą osiągalne na telefonach komórkowych.
Router domowy z obsługą technologii LTE - FRITZ!Box 6840 LTE prezentowany na targach CeBIT 20011
Konieczność budowy szerokopasmowych sieci komórkowych wynika ze zmiany sposobu używania telefonów. Użytkownik komórki, który rozmawiał przez 300 minut miesięcznie generował transfer około 20 MB, obecne smartfony wymagają już transferu około 4-5 GB. Zapotrzebowanie będzie szybko rosło, stąd potrzeba szybkiego unowocześniania infrastruktury.
Według opublikowanego w maju raportu Global mobile Suppliers Association (GSA) 208 operatorów w 80 krajach podjęło inwestycje związane z wprowadzenie LTE. Sieć LTE działa już obecnie w 14 krajach: Austria, Dania, Estonia, Finlandia, Niemcy, Hong Kong, Japonia, Litwa, Norwegia, Filipiny, Polska, Szwecja, USA oraz Uzbekistan.
Inne tematy w dziale Technologie