Informator TV-Sat CCTV WLAN Informator TV-Sat CCTV WLAN
395
BLOG

M2M - zagrajmy o 650 000 USD, potem o miliardy

Informator TV-Sat CCTV WLAN Informator TV-Sat CCTV WLAN Technologie Obserwuj notkę 0

Na początku kwietnia, już po raz trzeci, Vodafone Americas Foundation wraz z mHealth Alliance przyznało nagrody dla najśmielszych i najbardziej pomysłowych aplikacji pozwalających uniknąć osobistej wizyty w specjalistycznym gabinecie.
Rolę drogich, stacjonarnych urządzeń i osób je obsługujących miałyby przejąć mikrourządzenia, które pozyskiwałyby dane i poprzez sieć GSM wysyłały do systemów komputerowych. W wielu wypadkach rola człowieka sprowadzałaby się do diagnozy i interwencji. Urządzenia mogłyby pracować przez cały czas, monitorując stan zdrowia osób starszych bądź narażonych na gwałtowne ataki choroby.

Technika stosowana przy projektowaniu systemów nosi nazwę M2M (Machine to Machine).
W konkursie nacisk kładziony jest na rozwiązania proste w zastosowaniu oraz tanie.

Główną nagrodę, z puli 650 000 dolarów, zdobyło narzędzie diagnostyczne NETRA, służące do szybkiej diagnozy wad wzroku. Niewielka nakładka wyposażona w okular, umieszczona na telefonie komórkowym monitoruje obraz wysyłany do oka z ekranu smartfona oraz bada jego skupienie wewnątrz narządu (tzw. odwrócona metoda Shack-Hartmanna). Informacje diagnostyczne przetwarzane są przez program w telefonie i wysyłane do okulisty lub optyka. Szybkie badanie umożliwić ma znaczący postęp w walce z wadami wzroku, na które cierpi około 700 milionów ludzi. Telefon komórkowy jest jednym z najszerzej używanych urządzeń elektronicznych na świecie, natomiast dostęp do okulisty jest nadal bardzo ograniczony. Nieleczone zaburzenia widzenia powodują straty w przemyśle, które szacowane są na poziomie 89-117 miliardów dolarów rocznie. Koszt nakładki NETRA to około 2 $ USD.
Drugie miejsce przyznane zostało systemowi monitorowania ciąży Smart Diaphragm, przewidującemu stan zagrożenia oraz, niezależnie od pacjenta, komunikującym się z monitorującymi służbami medycznymi. Kolejne miejsce zdobył system nadzoru osób cierpiących na zaburzenia snu, w tym bezdechu.

Vodafone od lat stawia na rozwój M2M. Do konkursu zgłoszonych zostało ponad 100 rozwiązań. Wiele z nich pochodzi ze środowisk naukowych, a pierwsze dwie nagrody przyznane zostały organizacjom związanym z MIT oraz UCLA.

Konkurs Vodafone dotyczy niewielkiego fragmentu rynku (medycyna), na którym mogą być stosowane systemy M2M.
Telefon komórkowy wsparty urządzeniami M2M może być ogniwem spajającym człowieka z systemem informatycznym. Może on zarządzać wieloma aspektami życia codziennego: dostosować na podstawie planu dnia alarm budzika, biorąc pod uwagę ruch w mieście oraz przewidywaną trasę, uruchomić odpowiednio wcześnie systemy zarządzania domem tak, aby przygotowanie śniadania zajęło najmniej czasu. W trakcie dnia organizer ma być aktualizowany na bieżąco, planując w sposób optymalny harmonogram zadań z uwzględnieniem wszelkich przewidywalnych czynników.

 

Jak M2M zmieni Twoje życie?
(źródło: Vodafone)

 

M2M (Machine-to-Machine) to technika oparta na zdolności urządzeń podłączonych do sieci do zbierania, przetwarzania i wymiany informacji bez udziału człowieka.
Początki tej technologii wywodzą się z systemów zarządzania produkcją i monitorowaniem procesów. W chwili obecnej, dzięki rozwojowi technologi mobilnych, udział M2M w rynku elektroniki konsumpcyjnej zwiększa się konsekwentnie już od ponad dekady przy szacowanym wzroście 20% rocznie. Do roku 2015 zapowiadany jest wzrost ilości połączeń M2M z obecnych 81 do 217 milionów. W tym samym czasie przychody pochodzące z połączeń wzrosną ponad dwukrotnie do 6,7 miliarda dolarów, czyniąc z M2M najprężniej rozwijającą się gałąź rynku technologii bezprzewodowych. Rozwój ten będzie szedł w parze z technologią szybkiego Internetu bezprzewodowego 4G/LTE.

 

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Technologie