W ciągu najbliższych czterech miesięcy ma ruszyć w Nowym Jorku i San Francisco testowa instalacja pozwalająca na dokonywanie płatności za pomocą telefonów komórkowych. Ani pomysł, ani technologia nie są nowe, jednak zaangażowanie Google wywołało poważne ożywienie w branży.
Podstawą nowego pomysłu będzie stanowiła technologia NFC (Near Field Communication) - radiowy standard komunikacji pozwalający na bezprzewodową wymianę danych na odległość do 20 centymetrów.
Testowe instalacje bazujące na tym standardzie istnieją w wielu krajach, najwięksi operatorzy telefonii komórkowej i kart płatniczych współpracują w celu finalnego dopracowania norm.
Analitycy z firmy Frost & Sullivan przewidują, że do 2015 r. powinno być ponad 800 milionów użytkowników - przy obrotach transakcyjnych 110 miliardów USD.
Jeszcze klika dni temu wydawało się, że triumfalny rozwój płatności oparty o NFC może zostać powstrzymany przez decyzję Apple, które postanowiło nie wprowadzać tego rozwiązania do iPhone 5. Ta informacja została zdementowana przez amerykański tygodnik Forbes, więc są nadzieje, że obaj konkurenci - Google i Apple - przyczynią się do popularyzacji płatności za pomocą telefonów komórkowych.
Realizując plan, Google wprowadził do systemu operacyjnego Android 2.3 "Gingerbread" aplikacje pozwalające na obsługę NFC. Pierwszym telefonem współpracującym z nową funkcjonalnością jest Nexus S firmy Samsung. Terminale do dokonywania operacji przygotowała firma VeriFone Systems Inc.
W ten sposób Google wkracza na rynek, na którym do tej pory liderami były firmy: PayPal (własność EBay Inc.) oraz ISIS.
![](http://images.dipol.com.pl/images/info/000101111060+.jpg)
Liderem rynku w zakresie oprogramowania płatności za pomocą telefonów komórkowych jest firma VIVOtech (zdjęcie: www.vivotech.com)
NFC to radiowa technologia pozwalająca na wymianę danych z przepływnością 106 do 848 kbit/s, wykorzystująca częstotliwość 13,56 MHz. Typowa odległość współpracujących urządzeń to około 10 cm.
W NFC rozróżnia się dwa tryby pracy: aktywny i pasywny. W trybie aktywnym urządzenia uczestniczące w wymianie danych emitują pole elektromagnetyczne. W trybie pasywnym jedno z urządzeń wytwarza pole, które zasilając drugie urządzenie (pasywne) umożliwia wymianę informacji. Urządzeniami pasywnymi mogą być na przykład: karty chipowe, etykiety RFID.
Inne tematy w dziale Technologie