W 1931 roku Radio Watykan rozpoczęło nadawanie swoich audycji z Santa Maria di Galeria - miejscowości w pobliżu Rzymu. Od dłuższego czasu trwają dyskusje o wpływie tej emisji na stan zdrowia mieszkańców okolicznych miejscowości.
W lipcu ubiegłego roku grupa specjalistów, pod kierownictwem profesora Andrea Micheli z mediolańskiego National Tumor Institute, w 300 stronicowym raporcie stwierdziła bezpośredni wpływ radiacji na śmierć 19 dzieci w latach 1980 - 2003. Dzieci zmarły na białaczkę i chłonniaka.
Wnioskom z raportu profesora Micheli przeciwstawiane są badania statystyczne zaprezentowane przez American Journal of Epidemiology. Średnia częstość występowania wymienionych postaci raka wynosi w Europie 1,4 dziecka na dziesięć tysięcy. Ponieważ w strefie ekspozycji, czyli w promieniu około 10 km, mieszka około 50 000 osób, to zapadalność na raka w okresie ponad 20 lat mieści się poniżej średniej europejskiej. Podobnego zdania jest zespół, którym kierował profesor Umberto Veronesi.
Co do jednej kwestii strony są zgodne, brak wcześniejszych badań rozpowszechnienia raka powoduje, że nie ma materiału porównawczego. Obecne emisja radiowa jest stosowana powszechnie na terenach zurbanizowanych, trudno znaleźć populacje żyjące w strefie uprzemysłowionej nie narażone na wpływ tego promieniowania więc nie można orzec czy średnia europejska jest normą.
![](http://images.dipol.com.pl/images/info/0001011182+.jpg)
Siedziba Radia Watykan
![](http://images.dipol.com.pl/images/info/0001011184+.jpg)
Anteny Radia Watykan w Rzymie
Inne tematy w dziale Technologie