Informator TV-Sat CCTV WLAN Informator TV-Sat CCTV WLAN
1203
BLOG

Diabeł nie kamera

Informator TV-Sat CCTV WLAN Informator TV-Sat CCTV WLAN Technologie Obserwuj notkę 0

W nocy wykryje obiekt wielkości człowieka z odległości 21 km, z dystansu 11 km można rozpoznać czy jest to człowiek, czy inny poruszający się obiekt, identyfikacji można dokonać nawet z oddalenia 6 km.
Takie możliwości ma kamera termowizyjna firmy FLIR wykorzystywana głównie przez wojsko do ochrony granic i wyspecjalizowane służby ochrony wielkopowierzchniowych obiektów, np. lotnisk.


Możliwości tego kombajnu są bardzo szerokie, dlatego określenie kamera wydaje się być skromne. W skład zestawu o nazwie HRC wchodzi: najwyższej klasy kamera termowizyjna, kamera na światło widzialne, dalmierz laserowy, moduł GPS, kompas. Kamera termowizyjna potrafi rozpoznać różnicę temperatury do 0,02 stopnia Celsjusza. Kamera na światło widzialne może być wyposażona w obiektyw o max. zoomie x120, pozwala rozpoznawać osoby, co jest trudne w przypadku kamer pracujących w podczerwieni. Dalmierz laserowy określi dokładnie odległość wykrytego obiektu, moduł GPS jego położenie. Zestaw HRC może być sprzęgnięty z systemem monitoringu, który automatycznie nakieruje kamery przemysłowe na wykryte obiekty.
Urządzenie firmy FLIR wyposażone jest w matrycę indowo-antymonową o rozdzielczości 640 x 480 pikseli i pozwala na stworzenie obrazu o wysokiej rozdzielczości. Urządzenie może pracować w temperaturze od -30 do +55 oC.

 

Kamery termowizyjne do niedawna stosowane głównie w energetyce i budownictwie wchodzą przebojem na rynek CCTV, są niezastąpione do ochrony granic, zwłaszcza morskich. Sprawdzają się w ochronie obiektów o znaczeniu strategicznym: elektrownie, zapory, mosty. Kamery termowizyjne są niewrażliwe na warunki pogodowe i zadymienie.

 

Kamera Flir prezentowana na tegorocznych targach

1 - kamera termowizyjna
2 - dalmierz laserowy z systemem GPS
3 - platforma rotacyjna o nieskończonym kącie obrotu
4 - kamera dzień/noc o wysokiej czułości
5 - urządzenia interfejsu TCP/IP
 

Badania termowizyjne polegają na mierzeniu emitowanych fal elektromagnetycznych przez ciała o temperaturze wyższej od zera bezwzględnego. Intensywność promieniowania cieplnego jest proporcjonalna do temperatury obiektu. Promieniowanie to nazywane jest promieniowaniem podczerwonym lub promieniowaniem cieplnym. Podczerwień to promieniowanie elektromagnetyczne o długości fal pomiędzy światłem widzialnym a falami radiowymi. Oznacza to zakres od 780 nm do 1 mm.

Pasmo podczerwieni można podzielić na:
  • bliska podczerwień (ang. near infrared, NIR), 0,7-5 μm)
  • średnia podczerwień (ang. mid infrared, MIR), 5-30 μm)
  • daleka podczerwień (ang. far infrared, FIR), 30-1000 μm)

W związku z tym, że promieniowanie podczerwone jest w większości zakresów znacznie tłumione w atmosferze Ziemi, producenci systemów termowizyjnych wybrali dwa przedziały, w których to tłumienie jest nieznaczne, 3 - 5 µm oraz 8 - 14 µm.
Problemem w termowizji jest odpowiednia obróbka otrzymanego sygnału celem jego wizualizacji. Zadanie to wykonywane jest dzięki zaawansowanym algorytmom przetwarzania obrazu. Aby obraz pochodzący z kamery termowizyjnej był wyraźny i ostry, przed wyświetleniem zostaje przetworzony przez DDE (ang. Digital Detail Enhancement).

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Technologie