Informator TV-Sat CCTV WLAN Informator TV-Sat CCTV WLAN
513
BLOG

Poprawiają "oczy" polepszają "mózgi"

Informator TV-Sat CCTV WLAN Informator TV-Sat CCTV WLAN Technologie Obserwuj notkę 0

Matrycę światłoczułą i procesor sygnałowy można odpowiednio porównać do oka i mózgu kamery. Wprowadzanie nowych technologii do obu tych produktów jest kluczowym zagadnieniem dla rozwoju urządzeń przetwarzania obrazów, w tym również dla najpopularniejszych na rynku nadzoru wizyjnego - kamer analogowych.
O ile rozwój technologii matryc światłoczułych przebiega szybko ze względu na zapotrzebowanie na nie w wielu dziedzinach techniki (aparaty cyfrowe, kamkordery, smartfony), o tyle zagadką był stosunek producentów do rozwoju procesorów sygnałowych, używanych w tradycyjnym monitoringu analogowym.

Dynamiczny rozwój technologii kamer IP oraz gromkie zapowiedzi producentów o obniżeniu cen, ujednoliceniu standardów i szybkim przejęciu większości rynku sprawiły, że część odbiorców zaczęła traktować kamery analogowe jako produkt przestarzały.

Jednak ich ogromna popularność i niesłabnące zainteresowanie konsumentów sprawiło, że kilka wiodących firm zdecydowało się na duże inwestycje. Ich efektem było opracowanie nowej generacji procesorów sygnałowych, które spowodowały prawdziwy przełom w monitoringu.
Dzięki nowej generacji procesorom sygnałowym, tzw. DSP (ang. Digital Signal Processor), kamery analogowe zyskały funkcje poprawiające jakość obrazu (HLC - Highlight Compensation, DIS - Digital Image Stabilization, DNR - Digital Noise Reduction), a także pozwalające na wprowadzenie do kamer elementów Inteligentnej Analizy Obrazu.
Dzięki nowym DSP wchodzą na rynek kamery oferujące między innymi:

  • rozpoznawanie twarzy,
  • detekcję ruchu,
  • wykrywanie pozostawionych obiektów (paczki, walizki),
  • wykrywanie zniknięcia obiektów z kadru (kradzież),
  • wykrywanie przekroczenia zdefiniowanej linii (np. przejście przez ogrodzenie),
  • wykrywanie przekroczenia zdefiniowanego obszaru (niedozwolone parkowanie),
  • śledzenie obiektów z rozpoznaniem kierunku (czy obserwowana osoba weszła przez dozwolone wejście),
  • strefy prywatności.

W ostatnich miesiącach obserwować można było dynamiczny rozwój układów przetwarzania sygnałów - DSP.
Wypuszczony na początku 2010 roku przez SONY nowy procesor sygnałowy Effio (Enhanced Features and Fine Image Processor) okazał się ogromnym sukcesem oraz doskonałą kontrofensywą w walce z monitoringiem IP. Nowoczesne rozwiązania oraz znaczna poprawa jakości obrazu zainspirowała producenta do rozwinięcia linii produktów.
Seria Effio składać się ma z 4 modeli: Effio, Effio - E (obecnie produkowane) oraz Effio - S i Effio - P, które pojawić się mają na początku 2011 roku.
Zaimplementowane w wersji E (ang. Entry level) funkcje HLC (zapobiega prześwietleniu obrazu), ATR (koryguje odcień) oraz redukcja szumów 2D-NR plasują chipset w ścisłej czołówce.

Pozostali producenci nie pozostają w tyle. Propozycją firmy Pixim jest chipset Seawolf, posiadający między innymi zaimplementowane funkcje redukcji szumów oraz ulepszone algorytmy balansu bieli.
Samsung zaprezentował w drugiej połowie 2009 roku nowe procesory sygnałowe z technologią A1 (All In One) i najnowsze modele serii Winner DSP, posiadające funkcje inteligentnej analizy obrazu i rozszerzonego zakresu dynamiki (XDR) oraz technologię skanowania VPS.

Kamera analogowa rozpoznaje twarze i zapisuje ich obraz na wbudowanej karcie pamięci

Wprowadzenie nowych DSP spowodowało, że producenci kamer analogowych zyskali nowy oręż w walce o rynek nadzoru wizyjnego. Jednocześnie potwierdziło opinię, że obie techniki, analogowa i cyfrowa, będą się rozwijały równolegle, dopasowując swoje możliwości do konkretnych potrzeb konsumentów.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Technologie