Informator TV-Sat CCTV WLAN Informator TV-Sat CCTV WLAN
391
BLOG

Najważniejsze i najciekawsze tendencje...

Informator TV-Sat CCTV WLAN Informator TV-Sat CCTV WLAN Technologie Obserwuj notkę 0

W dniach 5-8 października odbyły się targi Security w Essen. Najważniejsze i najciekawsze tendencje rynku zabezpieczeń to:

Zapraszamy na film:

 

10 trendów w CCTV:

Na początku roku firma IVMS Reserach, zatrudniająca wielu analityków w takich krajach jak USA, Chiny i Anglia, opracowała raport dotyczący przewidywań rozwoju rynku telewizji dozorowej na świecie w 2010 roku. Spróbujmy podsumować stopień zgodności prognoz z rzeczywistością.

Najważniejsze tendencje na rynku zabezpieczeń  CCTV to m. in.:

  • spadek cen kamer IP
  • zwiększenie znaczenia inteligentnego oprogramowania
  • znacząco zmieni się rynek dozoru wideo, będziemy obserwować liczne fuzje i przejęcia firm zajmujących się CCTV
  • znacząco zwiększy się udział w rynku sprzedawanych kamer w rozdzielczości HD
  • masowe rozpowszechnienie kodowania H.264, będzie to spowodowane coraz większą popularnością kamer megapikselowych i HD i obniżką cen na sprzęt (hardware) potrzebny do dekodowania obrazu
  • znacznie wzrośnie zainteresowanie VSaaS i MVaaS. Video Surveillance as a Service (VSaaS) i Managed Video as a Service (MVaaS) są usługami zdalnego zarządzania i nadzoru wideo realizowanymi przez firmę zewnętrzną. Efektem miało być prawidłowe zabezpieczenie obiektów z wykorzystaniem najnowszych technik wizyjnych. Oprogramowanie do zarządzania systemem zazwyczaj jest instalowane na zdalnym serwerze, na którym również gromadzone są dane z zapisem wideo.
  • ze względu na relatywnie niską cenę chipów pamięci, coraz więcej kamer będzie miało możliwość zapisu danych na kartach SD. Ilość użytkowników korzystająca z takiego rozwiązania ma znacząco wzrosnąć.
  • Brazylia, wg. IMS Research, będzie rynkiem godnym zainteresowania w 2010 r. Rozwój infrastruktury i wzrost wydatków związanych z telewizją dozorową będzie w znaczącym związku z organizowanymi w tym kraju Mistrzostwami Świata w piłce nożnej w 2014 r. oraz zbliżającymi się Igrzyskami Olimpijskimi w 2016 r. w Rio de Janeiro.
  • otwarte standardy, takie jak ONVIF i PSIA, spowodują przyspieszenie przejścia z systemów analogowych na IP. Kamery dzięki standaryzacji staną się urządzeniami „plug and play”, co spowoduje o wiele łatwiejszą konfigurację i znacząco zmniejszy ilość problemów z nią związaną.
  • oprogramowanie do zarządzania wideo będzie się rozwijało w 2010 roku dając użytkownikowi coraz więcej możliwości związanych z analizą obrazu i zarządzaniem materiałami wideo.

 

Dotychczas w pełni możemy zgodzić z takimi punktami raportu jak:
  • VSaaS, MvaaS - jest to widoczna tendencja w monitoringu. Dla inwestorów łatwiej jest dzierżawić skomplikowane systemy bazujące na analizie obrazu, transmisji sieciowej niż budować je samodzielnie i zarządzać nimi. Nie pozostaje nic innego jak tylko czekać do końca roku i obserwować jak rynek CCTV będzie się zmieniał.
  • wzrost ilości sprzedawanych kamer megapikselowych w stosunku do kamer IP o niższej rozdzielczości. Dzieje się tak ponieważ rozwój infrastruktury sieciowej pozwala na przesyłanie coraz większych ilości danych bez zbytniego obciążania łącza, a kodowanie H.264 dodatkowo minimalizuje zajętość pasma w stosunku do jakości obrazu w porównaniu np. z MPEG4 czy MJPEG.
  • zdecydowanie częściej klienci pytają o kamery z kartami SD, cena nie różni się zbytnio od odpowiednika bez karty pamięci, a jej posiadanie umożliwia odzyskanie nagrań, gdy zdarzy się awaria sieci. W takim wypadku możliwe jest zgromadzenie danych na przenośnej pamięci, dzięki czemu nie tracimy ważnych informacji zarejestrowanych przez kamerę.
  • wzrost wymagań związanych z transmisją obrazów z kamer monitorujących oraz wzrost znaczenia oprogramowania prowadzą do zmian organizacyjnych wymuszonych koniecznością dostosowania struktury do realizowanych zadań. W tym celu między innymi: Panasonic Systems Solutions (PSS) i Panasonic Cominications Company przekształciły się w Panasonic Systems Networks (PSN), natomiast Siemens Security Solutions rozpoczął strategiczną współpracę z Bosch Security Systems.
  • ceny kamer IP spadły średnio o około 10% w porównaniu z rokiem ubiegłym
  • wzrosło znaczenie rynku brazylijskiego, co spowodowało obecność tamtejszych firm w światowych rankingach największych dystrybutorów, ale także dostawców - między innymi oprogramowania zarządzającego systemami video.

 

Najczęściej wykorzystywanym elementem analizy obrazu jest ANPR
(Automatic Number Plate Recognition) - rozpoznawanie tablic rejestracyjnych

 

Nie spełniły się natomiast nadzieje na szybką standaryzację urządzeń. Z producentów kamer jedynie Sony posiada znaczącą ofertę w tym zakresie. Producenci oprogramowania zarządzającego wciąż nie wyszli na rynek z gotową wersją obsługującą urządzenia sieciowe w ONVIF. Generalnie jednak prognozy IVMS Research dobrze wskazały najważniejsze trendy rozwojowe bieżącego roku.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Technologie