Motorem napędowym branży zabezpieczeń jest poczucie zagrożenia. Ostatnie kryzysowe lata, dodatkowo zdominowane przez różnego rodzaju niepokoje społeczne i zagrożenia terrorystyczne wzmacniały zainteresowanie rynkiem "Security".
W dniach 5-8 października odbędą się w Essen targi Security 2010. Pod względem znaczenia ustępują targom IFSEC organizowanym w Birmingham, jednak są najważniejsze dla rynku Europy kontynentalnej.
Wielu analityków uważa Essen Security za egzamin dla produktów i rozwiązań, które debiutowały na majowych targach w Birmingham - przedstawione tam technologie miały kilkumiesięczny czas na rynkową weryfikację.
Pod względem produktów tendencja jest jasna i niezmienna, dominuje szybki rozwój zabezpieczeń opartych na analizie obrazu, ponieważ oferują one najwięcej możliwości.
Wśród produktów CCTV:
* rośnie rozdzielczość obrazów generowanych w kamerach (na rynku są dostępne kamery CCTV o rozdzielczości 16 MPix),
* opracowywane są coraz bardziej zaawansowane metody kompresji sygnału,
* wzrasta jakość zapisywanych obrazów i możliwości ich analizy zarówno w NVR (Network Video Recorder), jak i w DVR (Digital Video Recorder).
![](http://images.dipol.com.pl/images/logos/logo_security_essen+.jpg)
Jednak prawdziwy przełom zapowiadają rozwiązania organizacyjne i softwarowe.
Rozwój branży, która startowała od ochrony pojedynczych obiektów, biegnie w stronę rozwiązań sieciowych i systemów zintegrowanych (zarządzanie budynkiem, kontrola dostępu, zabezpieczenia przeciwpożarowe).
To co dawniej było atutem, czyli niepowtarzalność rozwiązań, jest już od dawna poważnym problemem - rynek potrzebuje standardu.
Opracowaniem standardów zajęły się od 2008 roku dwie organizacje - ONVIF i PSIA. Obecnie gromadzą one około 70% czołowych producentów rynku CCTV. Liderem jest ONVIF, ponieważ jej uregulowaniom zdecydowała się poddać znaczna większość producentów.
Mimo gromkich deklaracji i zapowiedzi rewolucji, na razie nie doczekaliśmy się jednak zestandaryzowanych produktów, z których budować można by całe systemy monitoringu. Jest na rynku sporo kamer IP pracujących w standardzie ONVIF, lecz wciąż brakuje oprogramowania lub rejestratorów mogących je obsłużyć.
W tej sytuacji, charakterystyczne i ciekawe jest, że rewolucji w CCTV dokonają najprawdopodobniej firmy spoza branży, czyli producenci NAS (Network Attached Storage), którzy mając doświadczenie w produkcji i oprogramowaniu pamięci dyskowych dołożą nową funkcjonalność do swoich urządzeń - zapis i analizę obrazu. Rozwiązania prezentowane przez QNAP, czy Synology, które są zgodne z wytycznymi ONVIF potwierdzają tę tendencję.
![](http://images.dipol.com.pl/img/0335.jpg)
Nadzór wizyjny opiera się w coraz większym stopniu na skomplikowanych systemach sieciowych
Wzrasta zainteresowanie rynku rozległymi systemami (ochrona granic, szlaków komunikacyjnych, nadzór miejski), które powinny zapewniać analizę obrazu i dodatkowo integrować w jednej instalacji wiele różnego rodzaju czujników.
Fachowcy z branży zabezpieczeń z dużym zainteresowaniem będą analizować w Essen stanowiska firm: Siemens, Nice, DVTel, March Networks, IndigoVision, Verint, ObjectVideo.
Zapotrzebowanie na zaawansowane instalacje nadzoru - trudne w projektowaniu, budowie i obsłudze - wygenerowało usługę, która w bieżącym roku przeżywa gwałtowny rozwój.
Video Surveillance as a Service (VSaaS) lub Managed/hosted video - takimi pojęciami określane są szeroko rozumiane usługi zarządzania i utrzymywania instalacji nadzoru, w których inwestor oczekuje realizowania przez firmę zewnętrzną działań, których efektem jest prawidłowe zabezpieczenie obiektów z wykorzystaniem najnowszych technik wizyjnych.
Październikowe spotkanie targowe w Essen powinno pokazać stan zaawansowania procesu migracji branży w kierunku technik sieciowych oraz integracji i analizy obrazu w nadzorze obiektów.
Inne tematy w dziale Technologie