15 czerwca 2010 roku konsorcjum MoCA ratyfikowało standard o tej samej nazwie w wersji 2.0.
Wydarzenie to pobudziło amerykański rynek kompleksowych rozwiązań dla dystrybucji sygnałów cyfrowych w obrębie budynków, w szczególności domów jednorodzinnych, nie wymagających zastosowania nowych typów okablowania (no-new-wires technologies).
Oprócz wspomnianego MoCA należą do nich m.in. HomePlug - technika dystrybucji sygnałów w przewodach elektrycznych oraz zatwierdzony przez ITU-T w 2009 roku, zdobywający popularność standard G.hn, opisujący transmisję sygnałów przy wykorzystaniu większości rodzajów okablowania występujących w domach (przewód koncentryczny, elektryczny, linia telefoniczna).
Ze względu na dojrzałość standardu MoCA (start w 2004 roku) oraz poparcie wielu wiodących producentów sprzętu przewiduje się, że obejmie on swym zasięgiem nawet 90% amerykańskich gospodarstw w USA. Jest to rozwiązanie wybierane najchętniej przez wszystkich operatorów sieci kablowych.
![](http://images.dipol.com.pl/images/info/schemat_00010151.gif)
Typowa konfiguracja sieci MoCA. Integracja wielu usług i urządzeń.
MoCA - (Multimedia over Coax Alliance) - jest grupą zajmującą się opracowaniem technik zapewniających szkielet dla domowych sieci integrujących różne media oraz urządzenia przewodowe i bezprzewodowe.
MoCA pozwala na jednoczesną dystrybucję kilkunastu strumieni wideo w rozdzielczości HD (również 3D) oraz innych danych, takich jak typowe dla sieci Ethernet strumienie VoIP.
Multimedia over Coax Alliance ratyfikowała trzecią wersję standardu MoCA (po 1.0 oraz 1.1), która zakłada możliwość przesyłu danych z prędkością 400 lub nawet 800 Mbit/s w paśmie 500 - 1650 MHz w zależności od konfiguracji.
Dla łączy punkt-punkt standard zakłada możliwość stosowania urządzeń zapewniających prędkość przesyłu na poziomie 1Gbit/s. Widać więc ogromny progres w stosunku do poprzedniej wersji standardu z roku 2007, która zapewniała przepustowość na poziomie 175 Mbit/s.
Standard zatwierdzony został przez grupę DLNA, stając się obok standardów Ethernet oraz Wi-Fi technologią wspierającą dystrybucję treści multimedialnych między urządzeniami takimi jak telewizory, komputery PC, konsole do gier czy kamery wideo.
Grupa MoCA zrzesza ponad 50 członków na całym świecie. Należą do nich tacy giganci jak Cisco, Motorola, Panasonic, Samsung, Intel, LG, DirecTV czy Verizon. Wspierany i rozwijany przez nich standard jest jedyną „domową” technologią obejmującą trzy segmenty płatnej telewizji – tv kablowej, satelitarnej oraz IPTV.
![](http://images.dipol.com.pl/images/info/00010303.gif)
Ilość gniazd TV w gospodarstwie domowym dla przykładowych krajów europejskich
Europa koncentrykiem stoi. Na podstawie przeprowadzonych przez IMS badań wynika, że przewód koncentryczny jest i będzie najpopularniejszym medium transmisji sygnałów wideo o dużych przepływnościach. W większości krajów europejskich liczba domostw nie wyposażonych w gniazda z przewodami koncentrycznymi nie przekracza 5%. Blisko 60% gospodarstw domowych wyposażonych jest w 2 lub więcej gniazd abonenckich.
Inne tematy w dziale Technologie