W lutym 2010 roku Google zapowiedziało podłączenie do końca grudnia 500 000 wybranych abonentów na terenie USA do superszybkiego Internetu, pozwalającego na transmisję z prędkościami ponad 1 Gbit/s. Oznacza to około 100-krotne przyśpieszenie, w stosunku do średnich prędkości szerokopasmowego Internetu w USA.
Rozwój szybkich transmisji Internetowych to podstawa nowych koncepcji biznesowych Google'a, w tym telewizji internetowej.
Chociaż wielu ekspertów uważa, że Google nie podejmie się budowy infrastruktury i dla zrealizowania zobowiązania skorzysta z sieci jednego z dużych operatorów (Verizon, Comcast, AT&T, Qwest), to deklaracja stanowi dla wszystkich wyzwanie i punkt odniesienia.
Rzecznik prasowy firmy Verizon Philip Santoro nawiązał do hasła Google'a - "Think Big With a Gig" mówiąc: "Nie konkurujemy z planami Google'a. Oni powinni myśleć jak konkurować z faktami. My mamy sieć gigabitową już dziś." Słowa te padły pod koniec sierpnia, z okazji uruchomienia w stanie Massachusetts pierwszego komercyjnego, gigabitowego łącza Verizon.
Duże nadzieje na szybką popularyzację tej usługi daje fakt, że oparto ją na istniejącej infrastrukturze FIOS, a praktyczną prędkość 800 Mbit/s udało się utrzymać przy wymianie danych z serwerem odległym o około 1000 km. Do realizacji instalacji użyto urządzeń technologii GPON z Motoroli o parametrach teoretycznych 1,2 Gbit/s - upstream i 2,4 Gbit/s - downstream.
Na jesień bieżącego i początek przyszłego roku wielu operatorów, również w Europie, zapowiada debiut komercyjnej usługi gigabitowego Internetu - wygląda na to, że "prowokacja" Google'a osiągnęła skutek - nastąpiło przyśpieszenie w budowie sieci światłowodowych FTTH następnej generacji.
Zasięg sieci światłowodowej w zakresie "ostatniej mili" (źródłoWikipedia)
* FTTX - Fiber to the X - ogólne określenie architektury sieciowej używającej światłowody do zastąpienia części (X) pętli lokalnej sieci telekomunikacyjnej
* FTTN - Fiber to the node/neighborhood, FTTCab - Fiber to the cabinet - światłowód do lokalnego węzła sieci / lokalnej szafy rozdzielczej (abonenci w liczbie do kilkuset są z tego miejsca podłączeni skrętką lub kablem koncentrycznym, przy maksymalnej odległości 1,5 km)
* FTTC- Fiber to the curb, FTTK - Fiber to the kerb (bryt.) - światłowód do lokalnego węzła sieci / lokalnej szafy rozdzielczej położonej w bezpośrednim sąsiedztwie budynku (abonenci w liczbie kilku-kilkudziesięciu są z tego miejsca podłączeni skrętką lub kablem koncentrycznym, przy maksymalnej odległości do 300 m)
* FTTB - Fiber to the building - światłowód do budynku (abonenci w budynku są z tego miejsca podłączeni przy użyciu innej technologii)
* FTTH - Fiber to the home - FTTH - światłowód do użytkownika końcowego (prywatnego lub komercyjnego)
Elementem hamującym rozwój szybkiego Internetu jest tak zwana "ostatnia mila". Wydajne sieci szkieletowe i gigabitowe sieci lokalne muszą zostać połączone równie nowoczesną infrastrukturą.
Spośród technologii kablowych największe możliwości w wypełnieniu tej luki mają techniki światłowodowe, a wśród nich technika PON (PON - Passive Optical Network).
PON wykorzystuje architekturę punkt-wielopunkt, aby za pomocą jednego włókna światłowodowego dostarczyć usługi Triple-Play (telewizja, Internet, telefonia) do abonentów. Pasywna sieć optyczna (PON) przewiduje stosowanie urządzeń wymagających zasilania tylko w końcowych węzłach sieci. Jest to ogromna zaleta pozwalająca na zbudowanie kanału transmisyjnego o długości około 20 km, zasilanego jedynie u operatora i odbiorcy. Dystrybucja sygnałów pomiędzy nimi odbywa się wyłącznie za pomocą elementów pasywnych - światłowodów i rozgałęźników.
W skład sieci PON wchodzą:
* urządzenie dystrybucyjne OLT (Optical Line Termination),
* urządzenia zakańczające sieć optyczną w lokalnym punkcie dystrybucyjnym ONU (Optical Network Unit).
Jeśli sygnał dochodzi wprost do odbiorcy (FTTH) występują jeszcze urządzenia zakańczające sieć optyczną u odbiorców ONT (Optical Network Termination).
Wśród sieci PON wyróżniamy:
* APON (ATM PON),
* BPON (Broadband PON),
* GPON (Gigabit PON),
* EPON (Ethernet PON).
GPON (Gigabit Passive Optical Network) jako PON jest obecnie najpopularniejszą techniką światłowodową "ostatniej mili". GPON daje wiele możliwości doboru prędkości transmisji, jednak obecnie najpopularniejszym standardem jest: w kierunku downstream 2,488 Gbit/s, a w kierunku upstream 1,244 Gbit/s.
Inne tematy w dziale Technologie