Informator TV-Sat CCTV WLAN Informator TV-Sat CCTV WLAN
243
BLOG

„Koreański Eden”

Informator TV-Sat CCTV WLAN Informator TV-Sat CCTV WLAN Technologie Obserwuj notkę 0

Trzecia rewolucja w świecie komputerów - „koreański Eden”. W Korei Południowej powstaje miasto New Songdo City. W założeniu ma być ono światowym modelem ośrodka z najbardziej innowacyjną infrastrukturą, szkolnictwem, budynkami, komunikacją, usługami.
Na czym polegać ma innowacyjność i czym w praktyce będzie cechować się życie w takim mieście? Wyobraźmy sobie mieszkańca, który co rano wstaje do pracy. Komputer domowy zbiera informację o potrzebnych zakupach i składa zamówienia w wybranych sklepach. Jednocześnie system planuje użytkownikowi trasę dotarcia do firmy, biorąc pod uwagę warunki drogowe oraz przewidując ich zmiany - ponieważ analizuje potrzeby komunikacyjne wszystkich mieszkańców miasta.
Po wyjściu z mieszkania system automatycznie dostosowuje zużycie energii w pomieszczeniach do absolutnego minimum. Komputer w mieszkaniu współpracować ma z komputerem meteorologicznym oraz innymi systemami klimatyzacji lub ogrzewania.
Przed wejściem do innych budynków wizyjne systemy bezpieczeństwa rozpoznają mieszkańca, a po autoryzacji zezwalają na wejście i kierują go do odpowiedniej windy. System zarządzania budynkiem na bieżąco monitoruje lokalizację pracowników dostosowując warunki w pomieszczeniach do optymalnych.
Wchodząc do sklepów spożywczych mieszkanie będzie mógł odebrać przygotowane zakupy, a należność za nie zostanie automatycznie naliczona w systemie bankowym. W innych punktach usług, np. sklepach odzieżowych, systemy telemetryczne skanować będą klienta, dzięki czemu sugerowane będą mu odpowiednie rozmiary ubrań lub obuwia.
Jest to jedynie mały przykład ogromnych możliwości, jakie dawać będzie budowana metropolia.
Tak głębokie skomputeryzowanie z jednej strony kusić może uproszczeniem życia, z drugiej strony niesie zagrożenie nadmiernej inwigilacji. Jedno jest pewne: w koreańsko-amerykańskim mieście - projekcie New Songdo City chce zamieszkać o wiele więcej osób niż będzie to możliwe. Oznacza to, że zainteresowanie nowoczesnymi rozwiązaniami stylu życia jest ogromne. Budowa miasta zakończona ma być w 2014 roku.

Komputerowa wizualizacja miasta New Songdo

 

Ubiquitous computing.
Na początku „ery komputerów” jeden procesor przypadał na wielu użytkowników. Kolejnym etapem była era komputerów osobistych: jedna osoba - jeden PC. Obecnie wchodzimy w czasy, gdy na jednego człowieka przypadać będzie wiele komputerów, a spora cześć z nich zawarta jest w urządzeniach powszechnego użytku.
New Songdo City to realizacja wielkiego przełomu, który przewidziany został ponad 25 lat temu.
Mowa o przetwarzaniu rozproszonym (ang. ubiquitous computing). Jest to teoria stworzona i opublikowana pod koniec lat 80 przez pracownika centrum badań i rozwoju firmy Xerox - Marka Weisera. Komputery odmienią świat wówczas, gdy stworzone i rozwinięte zostaną narzędzia bezpośredniej komunikacji między nimi oraz stworzony zostanie odpowiednio wysoki poziom porozumiewania się człowieka z siecią urządzeń.
Dotychczas obserwowaliśmy rozwój podstawowych technik będących fundamentem do takiego kroku - Internet, standardy wymiany danych, protokoły komunikacyjne, sieci bezprzewodowe.
Twórca teorii sprecyzował makrodefinicje trzech grup interfejsów używanych w ubiquitous system: karty, pady oraz tablice (ang. tabs, pads, boards). Wraz z grupą współpracowników stworzył nawet prototypy tych urządzeń, za których praktyczne aplikacje w dniu dzisiejszym możemy uważać komórki z ekranami dotykowymi, touchscreeny lub palmtopy.
Wraz z rozwojem technologii system jest rozbudowywany. Ciekawym pomysłem jest tzw. Smartdust - sensory lub roboty o rozmiarach rzędu mikrometrów, które zebrane dane (temperatura, natężenie światła, poziom hałasu, itp.) mogą przekazywać do dalszej analizy. Wraz z rozwojem technologi OLED pojawiła się koncepcja stworzenia "Inteligentnej skóry" - komputera, który wyglądem w żaden sposób nie będzie przypominał znanych nam urządzeń - będzie "wmontowany" w nasze ubrania, zasłony w domu, czy tapicerkę w samochodzie.
Ze względu na ilość urządzeń pracujących w sieci Internet konieczne będzie wygospodarowanie nowych adresów IP. W tym celu trwają prace nad nowym standartem IP v6.
Kluczowymi technologiami umożliwiającymi wdrożenia systemów ubiquitous są RFID i GPS. Pierwsza z nich stanie się właściwie podstawową formą komunikacji pomiędzy urządzaniami, druga umożliwia lokalizowanie poszczególnych urządzeń w przestrzeni.

 

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Technologie