Internet w obecnej formule wyczerpuje już swoje możliwości. Sieć o pojemności około 4 miliardów adresów, przewidziana do transmisji danych, nie odpowiada już współczesnym wymaganiom. Dwa podstawowe wyzwania, które stoją przed Internetem to:
- zwiększenie puli adresowej
- dostosowanie do transmisji multimediów
Trwają prace nad zwiększeniem ilości adresów - rozwiązaniem ma być nowy protokół IPv6 - tempo działań wdrożeniowych jednak nie zachwyca. Na dzień 1 stycznia 2010 używanych było około 2,9 mld adresów. Przy obecnym tempie ich wykorzystania, na poziomie 200 mln rocznie, zapas ten starczy jedynie na kilka lat.
O wiele szybciej przebiega dostosowanie Internetu do transmisji multimediów. Wprowadzanie HTML5, nowego języka do pisania aplikacji internetowych, szerzej wspierającego multimedia, jest już w zaawansowanej fazie. Użycie go na YouTube przez Google'a jest poważnym atutem na drodze jego popularyzacji.
Spektakularnym krokiem w kierunku multimedialnego Internetu było ogłoszone 19 maja bieżącego roku "uwolnienia" formatu wideo WebM. Oznacza to możliwość darmowego wykorzystania go przez producentów i konsumentów. Wśród organizacji wspierających nowy format są: Adobe, projekt Android, Skype, AMD, nVidia, Logitech, Texas Instruments, Freescale Semiconductor, Broadcom. Pilotowanie tego projektu przez Google'a oraz wsparcie największych firm sprzętowych i software'owych zapowiada jasną przyszłość dla niego. Dla kronikarskiego porządku warto podkreślić sprzeciw dla nowego formatu ze strony Apple i powściągliwość ze strony Microsoft. Trzeba zwrócić uwagę na silną determinację przy wdrażaniu nowego formatu ze strony Google'a, WebM wykorzystywany jest w czołowym projekcie firmy: światowej telewizji internetowej.
Niestety część zagadnień związanych z transmisją wizji zostanie rozwiązana dopiero wraz z wejściem IPv6, wśród nich najistotniejszym jest problem QoS (Quality of Service).
Niezależnie od finału projektu WebM, prowadzonego przez Google'a, miejmy nadzieję, iż w końcu doczekamy się standaryzacji transmisji audio/video, tak abyśmy nie musieli za każdym razem nadal szukać kodeków w Internecie.
![](http://images.dipol.com.pl/images/info/cebit_2010_032+.jpg)
Kamera do wykonywania zdjęć w programie Street View
Format wideo to sposób na transmisję plików multimedialnych (przechowanie treści w pliku, kompresja oraz koordynacja wideo i audio). Można go nazwać "samochodem z multimediami poruszającym się po autostradzie Internetu".
WebM - nowy format wideo jest oparty na:
* kontenerze Matroska (kontener multimedialny, czyli format przechowywania obrazu i dźwięku w jednym pliku),
* kodeku wideo VP8,
* kodeku audio Vorbis.
Kontener Matroska - w założeniu twórców ma tworzyć nowoczesny, niezależny od platformy format audio/wideo i stanowić alternatywę dla istniejących licencjonowanych kontenerów, takich jak: AVI, ASF, MOV, RM, MP4, MPG.
Kodek wideo - obecnie najpopularniejszym i najlepszym (stosunek jakości obrazu do objętości pliku) kodekiem video jest H.264. W pakiecie WebM zastosowano kodek VP8, przejęty przez firmę Google w lutym 2010 r. poprzez kupno firmy On2 Technologies. Popularyzacja nowego kodeka może przynieść poważne zmiany we wszystkich dziedzinach związanych z telewizją, w tym także CCTV.
Kodek audio - najsilniejszą pozycję w tej dziedzinie ma MP3, w WebM zastosowano Ogg Vorbis.
YouTube już wprowadził możliwość oglądania filmów w standardzie WebM beta. Wszystkie filmy o jakości 720p i lepszej wgrane na YouTube’a dostępne są w formacie .webm i odtwarzane przez odtwarzacz oparty na HTML5. W celu obejrzenia filmów w nowym formacie należy zainstalować najnowszą wersją przeglądarki Opera, Firefoks lub Chrome (niestety, jeszcze wersje beta) i wejść na witrynę http://www.youtube.com/html5 - nie są potrzebne żadne wtyczki multimedialne typu Flash Player.
Inne tematy w dziale Technologie