Po ratyfikowaniu we wrześniu 2009 roku standardu 802.11n szybko następuje jego popularyzacja. Producenci, będąc pewni kompatybilności swoich rozwiązań, zwiększają produkcję, przez co ceny urządzań spadają, a wygoda instalacyjna i parametry przewyższające możliwości Fast Ethernet zachęcają do budowy domowych sieci w oparciu o urządzenia standardu n.
Jednak to dopiero początek możliwości, jakie niesie technologia bezprzewodowa.
Poniżej prezentujemy kilka rozwiązań, nad którymi prowadzone są intensywne prace, mające na celu standaryzację i wprowadzenie do użytku powszechnego.
802.11ac - projekt standardu wykorzystującego pasmo 5 GHz, to następca 802.11n. Będzie opierał się na technice transmisji sygnału przy pomocy wielu anten - MIMO (Multiple Input Multiple Output). Będzie możliwa transmisja z prędkością 1 Gb/s.
802.11ad - projekt standardu zdefiniowanego w paśmie 60 GHz. Ze względu na to, że wraz ze wzrostem częstotliwości rośnie tłumienie sygnału, standard ten będzie rozwiązaniem dla urządzeń komunikujących się ze sobą na małych odległościach, np. w jednym pokoju. Będzie on oferował 1000 razy większą prędkość niż Bluetooth 2.0.
802.11s - projekt dotyczący sieci kratowych (częściej wykorzystuje się nazwę angielską MESH), której założeniem jest możliwość komunikacji pomiędzy elementami sieci, bez konieczności angażowania jednostki centralnej, czyli urządzenia pracującego jako Access Point. W takiej sieci każde urządzenie będzie mogło komunikować się z każdym innym urządzeniem bezpośrednio sąsiadującym - zwiększy to niezawodność sieci. Standard 802.11s zostanie najprawdopodobniej ratyfikowany we wrześniu 2010, ale już obecnie na rynku dostępnych jest wiele urządzeń pracujących w sieci typu MESH.
802.11aa - projekt obejmujący strumieniowanie obrazu wideo oraz audio z naciskiem na QoS (Quality of Service), koniec prac zapowiadany jest na czerwiec 2011.
802.11u - projekt standardu, który umożliwi łączenie różnych sieci bezprzewodowych, w tym współpracę z sieciami komórkowymi z dostępem do pewnych usług różnych sieci.
802.11z - będzie umożliwiał pominięcie punktu dostępowego i transmisję bezpośrednia między np. dwoma komputerami, obecnie aby mogła odbywać się transmisja między dwoma urządzeniami np. komputer - kamera IP (pracujące w trybie Infrastructure) potrzebny jest punkt dostępowy. Technika ta sprawia, iż punkt dostępowy nie będzie obciążony transmisją urządzeń pracujących w połączeniach punkt-punkt lecz będzie tylko udzielał zgodę na połączenie pomiędzy nimi.
Czy świat bez kabli nie byłby ciekawszy?
Inne tematy w dziale Technologie