Informator TV-Sat CCTV WLAN Informator TV-Sat CCTV WLAN
371
BLOG

Kompatybilnie i inteligentnie - Targi IFSEC 2010

Informator TV-Sat CCTV WLAN Informator TV-Sat CCTV WLAN Technologie Obserwuj notkę 1

W dniach 10 - 13 maja 2010 r. odbyły się w Birmingham Międzynarodowe Targi Zabezpieczeń IFSEC 2010. Impreza ta, obok targów ISC w Las Vegas oraz Secutech w Taipei, należy do najbardziej prestiżowych w dziedzinie zabezpieczeń.

Zwiedzający dopisali

 

Branża CCTV to tylko jedna z gałęzi rynku zabezpieczeń, jednak ze względu na popularność, skuteczność i perspektywy rozwoju jest ona wyznacznikiem postępu w tej dziedzinie.
W zakresie monitoringu wizyjnego bezdyskusyjne jest przejście na technologię IP, i wykorzystanie w niej kodeka H.264 oraz technologii megapikselowych. Przy czym wiadomo, że systemy analogowe przez długi czas pozostaną podstawą małych i mniej odpowiedzialnych systemów, ze względu na swoje główne atuty: cenę i prostotę instalacji.

Ta diagnoza nie jest odkrywcza, równie dobrze można by ją było napisać 2-3 lata temu. Pozostaje wiec pytanie, czy tegoroczne targi IFSEC zaowocowały jakimiś nowymi tendencjami w dziedzinie monitoringu?
Odpowiedź brzmi - tak. Te nowe i obiecujące kierunki rozwoju to: nacisk na kompatybilność urządzeń i rozwój oprogramowania "inteligentnego" z zakresu analizy obrazu.

Po latach chaotycznego rozwoju, w których każdy z producentów wprowadzał swój własny standard w zakresie zapisu i transmisji obrazu w CCTV IP, na wiosnę 2008 roku firmy: Axis, Bosch i Sony podjęły inicjatywę o nazwie Open Network Video Interface Forum (ONVIF), mającą na celu koordynację prac nad stworzeniem standardów w monitoringu sieciowym.

Ubiegły rok pokazał akceptację tego pomysłu, a w roku bieżącym rozpoczęły się wyścigi, kto pierwszy przestawi całość produkcji na urządzenia zgodne ze standardem ONVIF.
Przykładem firmy bardzo zaawansowanej w zakresie wdrażania ONVIF jest Sony, ale pozostali producenci niemal w komplecie deklarują zakończenie prac nad kompatybilnymi urządzeniami do jesieni bieżącego roku. Oznaczać to będzie możliwość współpracy zestandaryzowanych urządzeń z oprogramowaniem pisanym według reguł ONVIF. To przełoży się na ułatwienia dla klientów w zakresie doboru sprzętu, zaowocuje obniżką cen urządzeń i szybszym rozwojem oprogramowania. Warto zwrócić jednak uwagę, ze sprzęt nie spełniający wymagań ONVIF znajdzie się poza głównym nurtem i coraz trudniej będzie go wkomponować w nowoczesne instalacje.

Wraz ze wzrostem popularności systemów CCTV narasta problem nadzoru nad zdarzeniami i szybkiej reakcji na zagrożenia widoczne na przesyłanych obrazach. Drugą tendencją w zakresie CCTV jest szybki rozwój oprogramowania wspierającego pracę ludzi i automatycznie zarządzającego wprowadzonymi procedurami. Warto zauważyć, że obraz jest nośnikiem największej liczby informacji o stanie obiektów. Możliwość ich analizy i wykorzystania to duże wyzwanie dla informatyków.

Na Targach zdecydowanie najwięcej wystawiających pokazywało technologię IP - kamery megapikselowe, wideoserwery, urządzenia do transmisji wideo i audio po skrętce lub kablu koncentrycznym, rejestratory NVR. Wśród nich na uwagę zasługuje system kamer o łącznej rozdzielczości 50 megapikseli oraz kamery IP z obiektywem 'fish-eye' i oprogramowaniem do korekcji obrazu zaprezentowane przez firmę Pixord.

 

Można było dobrać sprzęt dla prostych i zaawansowanych instalacji

 

Stoiska przyciągały zwiedzających nie tylko wytworami techniki

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (1)

Inne tematy w dziale Technologie