Targi Anga w Kolonii to barometr koniunktury na rynku urządzeń do odbioru sygnałów telewizyjnych i budowy instalacji związanych z rozprowadzaniem tych sygnałów. Wystawcy prezentują tunery satelitarne, kable, sprzęt dla telewizji kablowych i zbiorczych instalacji antenowych.
Impreza dedykowana jest dla specjalistów, obejmuje stosunkowo wąski fragment rynku telekomunikacyjnego, więc pod względem wystawców i ilości osób zwiedzających nie należy do największych.
Bieżący rok był jednak dla Targów wyjątkowy. Podczas gdy flagowe targi rynku IT i telekomunikacji - CeBIT w Hannowerze - zanotowały spadek liczby wystawców i zwiedzających, targi odbywające się w Kolonii w dniach 3 - 5 maja zaskoczyły wzrostem frekwencji. Liczba zwiedzających wzrosła o około 10%, a wystawców o około 5% (395 stoisk).
Dlaczego tak się stało?
Dziedzina odbioru i przekazywania sygnałow telewizyjnych stoi na progu boomu związanego z wymianą technologii. Prezentacja targowa systemu DVB-C2 - poszerzającego możliwości transmisji w sieciach kablowych zakończyła opracowanie drugiej generacji systemów nadawania cyfrowego - wcześnie zostały przyjęte i wdrożone systemy DVB-S2 i DVB-T2.
Zainteresowanie nadawaniem i odbiorem programów w standardach drugiej generacji jest ogromne, ponieważ są one przystosowane do transmisji telewizji wysokiej rozdzielczości - HDTV. W dziedzinie HDTV rynek europejski jest opóźniony w stosunku do amerykańskiego i azjatyckiego, więc naturalne są starania o nadrobienie zaległości. Nowe standardy wymagają przygotowania nowych odbiorników, wiec to pierwszy z powodów zwiększonego zainteresowania targową ofertą.
Kolejną nowością technologiczną jest telewizja 3D. Duże zainteresowanie konsumentów owocuje coraz szerszą rozbudową oferty w tym zakresie. Operator satelitarny Astra wspólnie z Samsungiem zaprezentowali na targach trójwymiarowy kanał Demo3D nadawany z pozycji 23,5E. Przygotowanie sprzętu do odbioru i rozprowadzania sygnałów w technologii 3D jest więc następnym wyzwaniem w tej dziedzinie.
Wielu specjalistów ocenia, że stoimy przed zmianą sposobu nadawania programów telewizyjnych. W tym zakresie wielka przyszłość prognozowana jest dla telewizji IP. Rozprowadzana w sieciach informatycznych, pozwalająca na większe możliwości wdrażania usług interaktywnych (wybór treści, możliwości zakupów itp.) telewizja IP była następnym powodem optymizmu na targach Anga.
Podczas szeregu konferencji poruszono perspektywy standardu DOCSIS 3.0 umożliwiającego w sieciach telewizji kablowych przesył danych z prędkością przewyższającą 100 Mb/s na łączu abonenckim. Taki transfer pozwala efektywnie przesyłać treści multimedialne i budować systemy telewizji kablowej umożliwiające oferowanie wysokiej jakości usługi Triple Play (telewizja, telefonia, Internet), przy czym telewizja może być w nich oferowana już w wersji IP.
Spopularyzowanie wymienionych powyżej technologii zapowiada dobre czasy dla producentów. Zwiększają się również możliwości nadawców, ponieważ zaistnieje sposobność wprowadzenia nowych usług i rozszerzenia rynków. Jedynym mankamentem tego przewrotu jest fakt, ze konsumenci już powinni trzymać się za kieszeń - w ciągu najbliższych lat będzie konieczna prawie całkowita wymiana sprzętu. :-(
Dużą popularnością cieszyły się stoiska, na których każdy chętny mógł przekonać się, czym właściwie jest 3DHDTV. Telewizja trójwymiarowa, której popularność wzrasta sukcesywnie od targów CES w Las Vegas (styczeń 2010) to hit tego roku. Co warte podkreślenia, podczas targów ANGA obejrzeć można było nie tylko specjalnie przygotowane trójwymiarowe animacje. Każdy mógł przekonać się, jak w 3D wygląda mecz koszykówki, koncert muzyczny, czy zjazd narciarza widziany z perspektywy samego zjeżdżającego.
Wielu producentów sprzętu zaprezentowało kompletne rozwiązania systemów dystrybucji sygnałów z wykorzystaniem nowoczesnych stacji czołowych pozwalających na transmodulację sygnałów z każdego standardu DVB na transmisję pakietową IP. Prezentowano rozwiązania dotyczące przesyłu sygnału IP w sieciach Ethernet, jak i również w sieciach xDSL oraz instalacjach z przewodami koncentrycznymi.
Inne tematy w dziale Technologie