Liberte Liberte
103
BLOG

Forum Od-nowa: Partnerstwo publiczno-prywatne: gdzie jesteśmy?

Liberte Liberte Gospodarka Obserwuj notkę 0

Analiza danych rynkowych bezsprzecznie pozwala uznać, że partnerstwo publiczno-prywatne w Polsce stało się wreszcie faktem, ale jeszcze na małą skalę. W przeciwieństwie do wyjątkowo nieudanej ustawy o PPP z 2005 r., nowe przepisy – choć również niedoskonałe – znalazły zastosowanie w projektach publicznych, zwłaszcza samorządowych.

Międzynarodowe Targi Poznańskie. Fot. Agata DąmbskaJak wskazują statystyki udostępniane przez podmioty odpowiedzialne za rozwój PPP (Ministerstwo Gospodarki, b. Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju) oraz inne instytucje promujące tę metodę współpracy (np. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości):

  • w ciągu 6 lat od wejścia w życie ustawy o PPP rozpoczęto 342 postępowania zmierzające do wyboru partnera prywatnego, z czego 1/5 zakończyła się wejściem w etap realizacji,

  • zawarto 82 umowy partnerstwa publiczno-prywatnego i koncesji (1 w 2009 r., 15 w 2010 r., 18 w 2011 r., 15 w 2012 r., 17 w 2013 r. i 16 w 2014 r., czyli średnio kilkanaście rocznie), a stan do 10 listopada 2015 roku to 99,

  • do 2013 r. włącznie PPP cieszyło się zainteresowaniem w następujących obszarach: sport i rekreacja (77 postępowań), parkingi (33 postępowania), infrastruktura komunalna i gospodarka wodno-kanalizacyjna (po 25 postępowań), energetyka i ochrona zdrowia (23 postępowania), edukacja (21 postępowań), efektywność energetyczna (19 postępowań),
  • w 2014 r. najwięcej umów PPP zawarto w obszarze efektywności energetycznej, gospodarki wodno-kanalizacyjnej, sportu i rekreacji oraz turystyki,

  • w latach 2009-2014 podmiotami publicznymi, które najczęściej wdrażały formułę PPP, były jednostki samorządu terytorialnego – ogłosiły one 255 postępowań, czyli aż 74% wszystkich postępowań wszczynanych w omawianym okresie (dane pochodzą m.in. z publikacji opracowanej dla Ministerstwa Gospodarki, pt. „Rynek partnerstwa publiczno-prywatnego i koncesji w Polsce w 2014 r. na tle stanu obowiązującego w latach 2009-2013” oraz ze statystyk własnych autora).

Jednocześnie należy zauważyć, że rynek PPP wciąż znajduje się w fazie wczesnego rozwoju. Naturalną tego konsekwencją jest wciąż ograniczone zaufanie do partnerstwa publiczno-prywatnego, które w porównaniu z bardziej tradycyjnymi metodami realizacji inwestycji stanowi formułę relatywnie nową – zarówno dla strony publicznej, jak i prywatnej. Analizując wypowiedzi uczestników rynku i ekspertów oraz śledząc wyniki badań nad polskim PPP, prowadzone np. w ramach projektu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, zauważyć można następujące prawidłowości:

  • wiele podmiotów publicznych nie czuje się instytucjonalnie przygotowana do realizacji przedsięwzięć z tego zakresu, a część obawia się braku zainteresowania partnerów prywatnych potencjalnym projektem. Podnoszony jest problem braku wiedzy na temat PPP, ograniczonego kontaktu z doświadczonymi doradcami czy trudności w ocenie wiarygodności partnerów prywatnych.

  • obie strony sygnalizują problem braku instytucji, która wystarczająco efektywnie zajmowałaby się rozwojem PPP. Choć na szczeblu centralnym powstała grupa podmiotów określona nazwą Platforma PPP, jej działalność – zdaniem rynku PPP – jest niewystarczająca. Sygnalizuje się potrzebę rozpowszechniania dobrych praktyk, w tym wzorcowej dokumentacji partnera prywatnego.

  • podmioty publiczne mówią o częstym braku akceptacji politycznej dla PPP. Niektórzy przedstawiciele sektora publicznego niesłusznie utożsamiają partnerstwo z prywatyzacją lub też upatrują w nim ryzyka zaistnienia zjawisk korupcyjnych (stąd słynne już powiedzenie „cztery P”).

Zasadnicza część uczestników rynku wskazuje na niejasne przepisy w zakresie PPP i wysoki stopień skomplikowania procedur wyboru partnera prywatnego oraz realizacji samego przedsięwzięcia.

Analiza powyższych punktów prowadzi do wniosku, że upowszechnieniu modelu PPP stoją na przeszkodzie bariery o charakterze prawnym, instytucjonalnym i mentalnym. Wydaje się, że do usunięcia tej ostatniej grupy ograniczeń konieczne będzie uprzednie rozwiązanie kwestii z obszaru zarządzania PPP na szczeblu centralnym i eliminacja lub zmiana regulacji realnie utrudniających współpracę międzysektorową.

Przy ocenie zaprezentowanych danych liczbowych nie można pomijać faktu, że realizacja procedur i samych projektów PPP jest czasochłonna. Relatywnie niewielka liczba zawartych kontraktów to więc nie tylko pochodna barier w rozwoju PPP, ale także konsekwencja złożoności działań, jakie prowadzą do nawiązania współpracy. Mowa tu choćby o badaniu rynku, analizach przedrealizacyjnych, wielotorowych negocjacjach z inwestorami czy procesie pozyskiwania finansowania zewnętrznego.

Niezależnie od konieczności eliminacji barier w rozwoju PPP należy wskazać na okoliczności sprzyjające tej formule realizacji projektów. Mowa tu o nowych zasadach wdrażania środków UE w perspektywie finansowej 2014-2020. Zgodnie z dokumentami programowymi, w najbliższych latach szczególny nacisk powinien zostać położony na łączenie funduszy europejskich z partnerstwem publiczno-prywatnym (tzw. PPP hybrydowe). Z podobnym mechanizmem finansowania mieliśmy już incydentalnie do czynienia w latach 2007-2013, jednak brakowało wówczas wyraźnej legitymacji prawnej do takich działań oraz instrumentów umożliwiających elastyczne i efektywne łączenie środków.

Damian Michalak dla Małopolskiej Szkoły Administracji Publicznej i Forum Od-nowa.

 

Liberté! to niezależny liberalny magazyn społeczno-polityczny. „Głos wolny wolność ubezpieczający”. Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej oraz zachęcamy do prenumerowania.

Liberte
O mnie Liberte

Nowy miesięcznik społeczno - polityczny zrzeszający zwolenników modernizacji i państwa otwartego. Pełna wersja magazynu dostępna jest pod adresem: www.liberte.pl Pełna lista autorów Henryka Bochniarz Witold Gadomski Szymon Gutkowski Jan Hartman Janusz Lewandowski Andrzej Olechowski Włodzimierz Andrzej Rostocki Wojciech Sadurski Tadeusz Syryjczyk Jerzy Szacki Adam Szostkiewicz Jan Winiecki Ireneusz Krzemiński

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka