Liberte Liberte
310
BLOG

Marcin Święcicki: Czytanie Konstytucji z Tadeuszem Mazowieckim

Liberte Liberte Polityka Obserwuj notkę 4

W Domu Literatury na zorganizowanej przez organizacje obywatelskie akcji „Czytanie Konstytucji z Tadeuszem Mazowieckim” odczytaliśmy preambułę Konstytucji, której projekt przygotował Stefan Wilkanowicz z Tygodnika Powszechnego w Krakowie, jako prywatny pomysł.

Profesor Zoll jako „listonosz” przekazał tekst Tadeuszowi Mazowieckiemu. W czasie debaty Andrzej Zoll, Jerzy Stępień i Włodzimierz Cimoszewicz powiedzieli m.in.:

– „Mnie nie interesuje prawo, mnie interesuje sprawiedliwość” – pierwszy powiedział Hitler na zjeździe prawników niemieckich w 1935 r.

– Sędziowie Trybunału zajmują się skrupulatnym badaniem zgodności z wzorcami konstytucyjnymi, a nie politykowaniem. Zarzuty o upolitycznienie Trybunału mają na celu zdezawuowanie tej instytucji.

- Sędziowie dlatego wybierani są tylko na jedną 9-letnią kadencję i kończą emeryturą, żeby oddalić pokusę politycznego ustawiania się pod jakąś opcję polityczną. Partie, które ich wskazały mogą już nie istnieć pod koniec ich kadencji.

- Obywatel może robić wszystko czego prawo nie zabrania. Organy władzy mogą działać tylko na podstawie i w graniach prawa (art. 7).

- Kiedyś 15 członków Trybunału nie mogło zrozumieć jakiegoś przepisu, więc uznali, że na pewno jest niekonstytucyjny.

- Trybunał Konstytucyjny nie jest i nie może być trzecią izbą.

- Jeśli Konstytucja będzie złamana, pozostaje protest obywateli. Tak robiono w Pierwszej Rzeczypospolitej, gdy zwoływano konfederacje wojewódzkie, potem litewską i koronną i wreszcie Sejm skonfederowany. Tak było z „Solidarnością”, dopiero gdy miała siłę, władza chciała z nią rozmawiać. Sejm Kontraktowy był takim Sejmem skonfederowanym.

- Godność osoby ludzkiej i dobro wspólne do dwie komplementarne wartości, na których oparta jest Konstytucja.

- Kiedy Cimoszewicza spytano na konferencji międzynarodowej, co dobrego w Polsce słychać i zawahał się z odpowiedzią, to były premier Austrii Schüssel mu podpowiedział: za 4 lata będą kolejne wybory.

- Prawo jest nad polityką, a nie polityka nad prawem.

- W wypowiedziach z sali poinformowano o powołaniu Komitetu Obrony Demokracji.

- Sejm nie ma uprawnień do unieważniania uchwał o wyborze sędziów, prezydent nie ma uprawnień do umarzania postępowań sądowych.

- Przyjęcie ślubowania od drugiej piątki sędziów TK, których Sejm w najbliższych dniach by wybrał, przed wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, może pogrzebać prezydenta.

 

Spotkanie poprowadził red. Zbigniew Nosowski z Więzi. Współorganizatorami byli m.in. Klub Inteligencki Katolickiej i Fundacja Schumana.

Liberte
O mnie Liberte

Nowy miesięcznik społeczno - polityczny zrzeszający zwolenników modernizacji i państwa otwartego. Pełna wersja magazynu dostępna jest pod adresem: www.liberte.pl Pełna lista autorów Henryka Bochniarz Witold Gadomski Szymon Gutkowski Jan Hartman Janusz Lewandowski Andrzej Olechowski Włodzimierz Andrzej Rostocki Wojciech Sadurski Tadeusz Syryjczyk Jerzy Szacki Adam Szostkiewicz Jan Winiecki Ireneusz Krzemiński

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (4)

Inne tematy w dziale Polityka