Szefowie resortu naradzali się z dyrektorami izb skarbowych. Na naradzie tej ustalili, że 80% kontroli w roku 2015 ma się zakończyć ukaraniem, a urząd skarbowy, który normy tej nie zrobi będzie redukował zatrudnienie. Czyli – urzędniku skarbowy – chcesz mieć nadal pracę? No to człowieka my ci podamy, a ty znajdź paragraf.
W sylwestrowej Gazecie Wyborczej ukazał się wywiad z wiceministrem finansów, Januszem Cichoniem, zatytułowany: „Patriota płaci podatki w Polsce. Wiceminister finansów zapowiada kontrole”.
Drugi człon tytułu nie zdziwi nikogo, kto prowadzi działalność czy firmę w Polsce – cóż bowiem poza kontrolami może zapowiedzieć przedstawiciel fiskusa? Nie będę nawet dworował sobie z narzędzi sprawdzania poziomu patriotyzmu, bo sprowadza się ono w projektowanej klauzuli generalnej do urzędniczego rozstrzygania wszelkich wątpliwości na niekorzyść podatnika.
Wywiad p. ministra sprowadził mnie do refleksji nt. patriotyzmu urzędników ministerstwa finansów. Z dwóch powodów – pierwszy to taki, że oczekiwałbym od urzędników państwowych patriotyzmu, jako ważnego motywu działania. Drugi to taki, że każdy oczekujący jakiejś postawy od innych – powinien zacząć od siebie.
Z pobieżnej analizy wynika, że z patriotyzmem urzędników fiskusa nie jest najlepiej. Czytam oto w Gazecie Prawnej z 3 stycznia 2015, że szefowie resortu naradzali się z dyrektorami izb skarbowych. Na naradzie tej ustalili, że 80% kontroli w roku 2015 ma się zakończyć ukaraniem, a urząd skarbowy, który normy tej nie zrobi będzie redukował zatrudnienie. Czyli – urzędniku skarbowy – chcesz mieć nadal pracę? No to człowieka my ci podamy, a ty znajdź paragraf.
W cywilizowanym kraju urzędnik, który wymierzyłby a priori, że 8 na 10 kontrolowanych podatników na pewno popełni wykroczenie w przyszłym roku, miałby bez porównania większe problemy niż poseł Nowak mierzący czas czy minister Sikorski mierzący kilometry. Retorycznie zapytam – ciekawe jak to u nas będzie?
W cywilizowanym kraju taki urzędnik byłby momentalnie oskarżony o brak patriotyzmu i działanie na rzecz wypchnięcia przedsiębiorców z kraju – bo jak ma się czuć podatnik, który w momencie otrzymania informacji o kontroli ma 80% pewności, że zostanie ukarany mniejsza o to za co?
Patriotyzm jest oczywiście silnym uczuciem, często silniejszym od instynktu samozachowawczego, szczególnie w warunkach walki, poświęcania własnego życia. Ale w imię czego, w warunkach pokoju oczekujemy od przedsiębiorców świadomego wystawienia własnej firmy na działanie polskiego fiskusa? Kto o zdrowych zmysłach, mając coś do stracenia, zdecyduje się to stracić na rzecz wykonania planu kar przez Ministerstwo Finansów?
Jeśli minister finansów oczekuje patriotyzmu od podatników, niech zacznie od siebie i swoich urzędników. Wyobrażam sobie, że patriotycznie nastawiony minister, zwołuje szefów izb skarbowych i przekazuje kilka zasad:
– bądźcie uczciwi wobec podatników. Nie komplikujcie bardziej tego, co i tak jest prawem skomplikowane
– kontrolujecie po to, by wykryć nieprawidłowości, a nie po to, by wymierzyć 80% kar
– zastanówcie się 10 razy, zanim w wyniku waszej działalności ktoś zawiesi czy zlikwiduje firmę, która daje miejsca pracy i wpływy podatkowe. Po likwidacji nie będzie ani jednego ani drugiego
– wymierzajcie kary adekwatne do naruszenia prawa i tylko wtedy, kiedy jesteście pewni, że prawo zostało naruszone.
– pamiętajcie, że podatnicy to wasi pracodawcy, a wy pełnicie służbę publiczną. Jeśli jednych zlikwidujecie a innych wygonicie za granicę – wasza praca straci sens i dopiero wtedy będą redukcje zatrudnienia.
– zależy nam, żeby jak najwięcej firm płaciło podatki w Polsce. Nie przeszkadzajcie im w tym, jeśli już nie potraficie pomóc.
Takie wyobrażam sobie przesłanie z narady ministra finansów – patrioty z szefami skarbówki. Stawiam każde pieniądze na to, że patriotycznie traktowani przedsiębiorcy wykazali by się zaskakującym stopniem patriotyzmu podatkowego.
Twitter @Marcin_Celiński
Nowy miesięcznik społeczno - polityczny zrzeszający zwolenników modernizacji i państwa otwartego.
Pełna wersja magazynu dostępna jest pod adresem:
www.liberte.pl
Pełna lista autorów
Henryka Bochniarz
Witold Gadomski
Szymon Gutkowski
Jan Hartman
Janusz Lewandowski
Andrzej Olechowski
Włodzimierz Andrzej Rostocki
Wojciech Sadurski
Tadeusz Syryjczyk
Jerzy Szacki
Adam Szostkiewicz
Jan Winiecki
Ireneusz Krzemiński
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Polityka