Independent Trader Independent Trader
2628
BLOG

Independent Trader News - tydzień 41

Independent Trader Independent Trader Gospodarka Obserwuj notkę 18

1. Chiński lotniskowiec przypłynął do Syrii, by wesprzeć siły rosyjsko-irańskie

Gdy w Białym Domu prezydenci USA i Chin omawiali wzajemne relacje i podkreślali przyjaźń między swymi narodami, chiński lotniskowiec wpłynął do syryjskiego portu Tartus. Dla Pekinu nie stanowi problemu zapewnianie USA o swej przyjaźni i polepszeniu wzajemnych relacji ...a jednocześnie wspieranie Rosji w interwencji militarnej w Syrii. Chińscy politycy potrafią się miło uśmiechać i przyjaźnie witać, a jednocześnie prężą muskuły, pragnąc zaznaczyć obecność swego kraju nie tylko w rejonie Azji, ale pozwalają sobie na militarne i polityczne wsparcie dla interwencji rosyjsko-irańskiej oraz syryjskiego prezydenta Assada.

2. USA stara się wykluczyć UE z rozmów pokojowych w Syrii

Amerykański rząd storpedował europejskie propozycje wielostronnej konferencji pokojowej dotyczącej sytuacji w Syrii. Stany Zjednoczone próbują odsunąć Unię Europejską od negocjacji w sprawie wojny domowej podczas gdy to właśnie na kraje UE spada problem uchodźców. 

Wielka Brytania, Francja i Niemcy popierają ideę zażegnania kryzysu razem z USA, Chinami, Rosją i Iranem. USA jednak chcą zaprosić do stołu negocjacji wyłącznie Rosję, Iran, Arabię Saudyjską i Turcję. Takie podejście spowodowało konsternację wśród europejskich polityków.

3. Jak wygląda „Recovery” (ożywienie gospodarcze) w wykonaniu USA

Linia niebieska - miliony Amerykanów korzystających z kuponów na żywność.

Linia czerwona - odsetek Amerykanów czynnych zawodowo.

Independent Trader News - tydzień 41

źródło: zerohedge.com

4. Chiny uruchamiają CIPS (China International Payment System)

Ludowy Bank Chin uruchomił niezależny od SWIFT, system pozwalający dokonywać międzynarodowych płatności z wykorzystaniem juanów. Przede wszystkim pozwala on na uniezależnienie się od kontrolowanego przez zachód systemu. Co jednak najważniejsze przyśpiesza umiędzynarodowienie juana i zakończenie dominacji dolara na arenie międzynarodowej. 

„Ustanowienie CIPS jest ważnym punktem w internacjonalizacji juana. Jest to infrastruktura, która połączy użytkowników juana na całym świecie za pomocą jednego systemu.” – Helen Wong, Prezes Chińskiego HSBC. 

CIPS obsługuje płatności w handlu międzynarodowym, inwestycje oraz płatności osobiste. System działa przez 11 godzin dziennie. Do chwili obecnej 19 banków zobligowało się do używania CIPS. Chiny chcą zmniejszyć zależność światowych finansów od systemu SWIFT. Jednocześnie Pekin chce zaznaczyć swoją pozycję na arenie międzynarodowej zwłaszcza w kontekście ogromnych wydatków związanych z budową Jedwabnego Szlaku. 

Obecnie juan jest czwartą najpopularniejszą walutą na świecie przy czym jego udział rośnie w błyskawicznym tempie. Trzy lata temu juan był wyłącznie walutą używaną w Chinach i Hong Kongu. Dziś akceptuje się go w ponad 100 krajach.

Independent Trader News - tydzień 41

 

5. Kolejny atak na niemieckie firmy

Departament Usług Finansowych Stanu Nowy Jork szuka „podejrzanej” aktywności Deutsche Banku w Rosji. Departament zamierza sprawdzić, czy transakcje opiewające na ponad 6 mld $ przeprowadzone przez DB dla rosyjskich klientów nie były praniem brudnych pieniędzy.

DB ma przekazać pełną listę pracowników, którzy brali udział w podejrzanych transakcjach. W śledztwie zostaną też wykorzystane maile i inne dowody. To nie pierwszy skandal, w który może być zamieszany DB.

Mimo, że tego typu działania mają sens to wiele wskazuje na fakt, że jest to kolejna próba ataku na niemieckie firmy.


6. Putin stara się zatrzymać kapitał w kraju

Prezydent Rosji właśnie podpisał ustawę, dzięki której Rosjanie mogą zadeklarować jaki majątek posiadają za granicą. Po takiej deklaracji nie grozi im kara więzienia. Obywatele nie poniosą także żadnych konsekwencji finansowych czy podatkowych. Amnestia dotyczy wszystkich, którzy ukrywali przed rosyjskim fiskusem dochody przed 1 stycznia 2015.

7. Największy rządowy fundusz inwestycyjny sprzedaje część aktywów.

Norwegia jako jeden z nielicznych krajów na świecie przez ponad dwie dekady wypracowywała permanentne nadwyżki w budżecie. Aby przeciwdziałać nadmiernemu umocnieniu korony nadwyżki lokowano w aktywach zagranicznych poprzez Fundusz Przyszłych Pokoleń.

W efekcie niskich cen ropy oraz gazu w roku 2015 Norwegia może odnotować deficyt w efekcie czego po raz pierwszy w historii część aktywów funduszu może zostać sprzedana. Informacja ta  natychmiast przełożyła się na wzrost kursu korony norweskiej. Na koniec sierpnia aktywa funduszu wynosiły 830 mld USD czyli 166% PKB Norwegii. 

8. Niemcy nadal nie mogą doprosić się zwrotu swojego złota.

Nie długo miną trzy lata od kiedy Niemcy zażądali zwrotu złota przetrzymywanego w Stanach Zjednoczonych oraz we Francji. Mimo to, do chwili obecnej zwrócono zaledwie 157 ton czyli mniej niż Chiny importują w ciągu miesiąca.

9. Szwajcarski WEKO bada manipulacje cenami metali szlachetnych.

Szwajcarski organ nadzoru nad rynkami finansowymi poszedł w ślady niemieckiego Bafinu rozpoczynając dochodzenie w sprawie manipulacji cen złota, srebra, oraz platyny przez UBS, Julius Bear, Deutsche Bank, HDBS, Barlays oraz Morgan Stanley. Śledztwo zapewne ma pokazać, że organy nadzoru robią to do czego zostały powołane. Nie oczekiwałabym jednak konkretnych rezultatów. 

10. Ukraina uznana za rosyjską strefę wpływów.

Wygląda na to, że po spotkaniu Putina z Obamą, Stany Zjednoczone uznały Ukrainę za rosyjską strefę wpływów. Jeżeli się to potwierdzi to po dwóch latach wojna domowa może ostatecznie się zakończyć. Na razie spekuluje się, że obecny premier Ukrainy Jaceniuk zostanie zastąpiony przez Siergieja Ljowoczkina, członka bloku opozycyjnego, a jednocześnie byłego szefa administracji prezydenta Janukowycza.

Wraz z końcem października Kijów opuści Evelyn Farkas, która przez 5 lat nadzorowała relacje Ukraina - Rosja. Jest to szalenie istotne gdyż czołowa urzędniczka Pentagonu zabezpieczała finansowe wsparcie dla obecnych władz Ukrainy oraz silnie nawoływała do akcji odwetowej przeciwko Rosji.

Nie chcę być zbytnim optymistą ale wydaje się, że konflikt na Ukrainie właśnie dobiega końca. 

11. Poważne problemy sektora łupkowego w USA.

W efekcie niskich cen ropy naftowej oraz gazu ziemnego drastycznie pogorszyła się sytuacja całego sektora energetycznego w USA. W ciągu ostatnich 6 miesięcy spłata zadłużenia pochłonęła 83% wszystkich przychodów. W roku 2012 było współczynnik ten wynosił 40-50%. Jeżeli ceny ropy  oraz gazu natychmiast nie wzrosną przez Stany Zjednoczone przeleje się fala bankructw w jedynym sektorze, który tworzył miejsca pracy na przestrzeni ostatniej dekady.

12.  Cięcia zatrudnienia w największych bankach.

Włoski Unicredit, właściciel PEKAO zwolni 10 000 osób czyli 7% całego personelu. Najwięcej zwolnień będzie przeprowadzonych we Włoszech, Niemczech oraz Austrii. 

Z kolei Niemiecki Deutsche Bank  likwiduje 23 000 etatów czyli 25% ogólnej puli wszystkich zatrudnionych. 

13. Problem zadłużenia. 

Kolumna pierwsza - dług w relacji do PKB

Kolumna druga (najważniejsza) - dług w relacji do całkowitych dochodów na poziomie centralnym oraz lokalnym.

Kolumna trzecia - dług w relacji do dochodów rządów centralnych (federalnych)

 Independent Trader News - tydzień 41

źródło: zerohedge.com 

Zespół Independent Trader

Źródło: Independent Trader – Niezależny Portal Finansowy

http://independenttrader.pl/400,independent_trader_news_-_tydzien_41.html

 

Nigdy nie byłem prymusem. To, czego nie mogłem wykorzystać w praktyce niezbyt mnie interesowało. Już jako nastolatek wiedziałem, że system szkolnictwa nie jest skonstruowany tak, jak być powinien. Byłem prawdziwym utrapieniem dla nauczycieli :) W trakcie studiów na UW moje podejście do nauki zaczęło się trochę zmieniać, ponieważ otaczali mnie coraz ciekawsi ludzie. Z uczelni nie skorzystałem jednak zbyt wiele, gdyż sytuacja zmusiła mnie do nagłego podjęcia pracy. Jak się szybko przekonałem, rola pracownika nie za bardzo mi odpowiadała więc wraz z kolegą założyłem pierwszą firmę. Był to strzał w 10! Firma zaczęła się rozwijać, a my zatrudnialiśmy coraz więcej osób. W ciągu pięciu lat przeszliśmy od gwałtownego rozwoju, przez kontrolowany chaos, aż do ładu korporacyjnego, który okazał się być złem koniecznym. W międzyczasie ukończyłem MBA na University of Illinois. Po kilku latach, wszystkie firmy, które kontrolowałem zatrudniały prawie 50 osób, a łączny obrót przekraczał 20 mln zł. Lata harówki od rana do późnego wieczora sprawiły, że się wypaliłem. Sprzedałem wszystkie udziały i zacząłem jeździć po świecie. W ciągu kilku lat odwiedziłem prawie 30 krajów, mieszkając w niektórych przez dłuższy czas. Poznawanie innych kultur w fantastyczny sposób otwiera umysł oraz rzuca całkiem nowe spojrzenie na otaczającą nas rzeczywistość. Inwestowaniem zajmowałem się równolegle do pracy zawodowej, aby w rozsądny sposób zagospodarowywać nadwyżki. Jednak dopiero od 2008 roku zacząłem intensywnie uczyć się, poznając prawa rządzące rynkami finansowymi. Pierwsze artykuły na łamach bloga zacząłem pisać, aby usystematyzować swoją wiedzę. Z czasem jednak okazało się, że to co robię przyciąga wiele osób i należy to kontynuować. Obecnie, moim celem jest stworzenie portalu na miarę The International Forecaster ś.p. Boba Chapmana. To właśnie jego praca otworzyła mi oczy na wiele rzeczy, za co zawsze będę mu bardzo wdzięczny. Kolejne lata pokazują, że to co robimy ma sens. Każdego tygodnia nasze artykuły czyta ponad 60 tys. osób, z czego 25 tys. to stali czytelnicy. Zainteresowanie portalem potwierdzają dotychczasowe nagrody. Zaczęło się od II miejsca w konkursie "Ekonomiczny Blog Roku 2014" organizowanym przez Money.pl. Dalsze sukcesy przyniosły konferencje FxCuffs, gdzie w 2016 roku otrzymaliśmy nagrodę w kategorii "Blog Roku". Rok później wyczyn ten udało się powtórzyć ("Blog Roku 2017"). Dodatkowo, otrzymałem również nagrodę w kategorii "Osobistość Roku 2017". Każde z tych wyróźnień stanowi świetną motywację do dalszej pracy. Trader21

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (18)

Inne tematy w dziale Gospodarka