23 W pięćdziesiątym roku [panowania] Azariasza, króla judzkiego - Pekachiasz, syn Menachema, został królem izraelskim w Samarii - na dwa lata. 24 Czynił on to, co jest złe w oczach Pańskich. Nie zerwał z grzechami Jeroboama, syna Nebata, do których ów doprowadził Izraela.
25 Tarczownik jego, Pekach, syn Remaliasza, uknuł spisek przeciw niemu i zabił go w Samarii, w baszcie pałacu królewskiego - Argoba też i Arieha - a razem z nim pięćdziesięciu ludzi z Gileadu. Zabił go i został w jego miejsce królem.
26 Pozostałe zaś dzieje Pekachiasza i wszystkie jego czyny opisano w Księdze Kronik Królów Izraela. (2 Krl 15, 23-26)
Imię królewskie Pekachiasz (hebr. P'qahjah), które oznacza „Jahwe otwiera” (domyślnie: „oczy”), świadczyło o związkach rodziny królewskiej z jahwizmem.
Rok pięćdziesiąty panowania Azariasza, króla Judy, jako czas objęcia tronu przez Pekachiasza (w. 23a) mógł rozpocząć się w r. 737 (A. Jepsen) lub też w 738 (J. Bright) albo też w 742 przed Chr. Mógł więc jako król Peka- chiasz zostać zamordowany w jesieni 735 r., tj. w 52 roku króla Azariaszu z Judy (2 Krl 15,27), ale przed wiosną 734 r przed Chr.
Przyczyną mordu były najprawdopodobniej zbyt zażyłe stosunki z Asyrią i złożony przez Menachema haracz, który zbytnio uzależnił Izrael od Asyrii, czyniąc go wasalem (por. wyż.), a także wynikające stąd dotkliwe obciążenia finansowe dla obywateli. które przyczyniły się do znacznego ich zubożenia. Spisek został zorganizowany najprawdopodobniej po to, aby powstrzymać tę pro asyryjską politykę, która uzależniła politycznie Izrael od Asyrii i niosła ze sobą nędzę gospodarczą.
Pekach i jego zwolennicy mieli orientację antyasyryjską. W oparciu o Damaszek, a także częściowo w oparciu o królestwo Judy, chcieli wyzwolić się od wpływów Asyrii (por. 2 Krl 16,5.7-9), Pierwszym krokiem w tej polityce było obalenie króla Izraelskiego Pekachiasza. Uczynił to Pekach. podobnie jak jego poprzednicy Zimri (1 Krl I6.9, 15-18) i Szallum (2 Krl 15.10.13), przy pomocy spisku i mordu. Użył do tego ludzi z Gileadu, z którego on prawdopodobnie sam pochodził. Stal on na czele pięćdziesięciu żołnierzy, będąc najprawdopodobniej ich dowódcą w Samarii. Niektóre wersje określają go jako „tarczownika”, lub „giermka" (w. 25). Zamachu dokonano w znanej z poprzednich narracji „baszcie (hebr. armon) pałacu królewskiego” (zob. 1 Krl 16.18).
Przy pomocy „pięćdziesięciu ludzi z Gileadu" dokonał on morderstwa króla i objął tron po nim W w. 25 znajduje się bowiem wzmianka o spisku, a więc Pekach nie działał w pojedynkę, lecz z owymi pięćdziesięcioma „mężami z Gileadu". o których jest mowa w tym wierszu (por. 2 Krl 15, 13-15) Zamordowanie króla Pekachiasza, syna Menachema, który znów dopuścił się królobójstwa Szalluma (por. 15.14nn) mogło być także zemstą za tę zbrodnię, którą sugerowałoby imię ojca Szalluma Jabesz, związane najprawdopodobniej z jego pochodzeniem ze wschodniej części Zajordanu (zob. w. 13) Byłby więc tutaj jakiś związek z owymi „pięćdziesięcioma mężami z Gileadu" (w. a więc pochodzącymi z terenów położonych w Zajordami. między dwoma wschodnimi dopływami Jordanu, Jarmukiem i Jabbokiem.
27 W pięćdziesiątym drugim roku [panowania] Azariasza, króla judzkiego, Pekach, syn Remaliasza, został królem izraelskim w Samarii, na dwadzieścia lat. 28 Czynił on to, co jest złe w oczach Pana. Nie zerwał z grzechem Jeroboama, syna Nebata, do którego ów doprowadził Izraela.
29 Za czasu Pekacha, króla izraelskiego, wtargnął Tiglat-Pileser, król asyryjski, i zajął Ijjon, Abel-Bet-Maaka, Janoach, Kedesz, Chasor, Gilead, Galileję, cały kraj Neftalego, a pojmanych przesiedlił do Asyrii. (2 Krl 15, 27-29)
Podobnie jak Zimri (1 Krl 16,9n. 15- 18) i Szallum (2 Kri 10,13nn), również Pekach objął władzę przez zamach na Pekachiasza (ww. 23-26). Pekach zrzucił z tronu swego poprzednika „w pięćdziesiątym drugim roku panowania króla Azariasza z Judy” (w. 27), który, wg pozabiblijnej chronologii, mógł być już rokiem 740 przed Chr. czy 737 (J. Bright), czy też 735 (A. Jepsen), a nawet 735/734 (G. Hentschel).
W czasach panowania Pekacha rozpoczął się wyraźny proces destabilizacji, który doprowadził do upadku Samarii. Tiglat-Pileser III w latach 737-735 podjął zbrojną wyprawę przeciwko Medom i Urarrtu.
Tiglath-pileserTak brzmi imię tego króla w Biblii. Tą formę przyjęli też historycy współcześni. W napisach natomiast klinowych posiada brzmienie: Tak-lat-habal-asar. Według Pisma św. zarówno jak i dokumentów asyryjskich, był to monarcha silny i zaborczy; pokonał wszystkie kraje, poczynając od Medii aż do morza Śródziemnego; przyłączył też część Azji Mniejszej do Asyrii.
Ten czas wojny pragnęli wykorzystać Rezin z Damaszku i Pekach z Izraela, którzy usiłowali pozyskać do koalicji przeciwko Asyrii inne państwa zachodnie (2 Krl 16,5; Iz 7,1-9). Ta koalicja nie trwała długo; została wkrótce rozbita a jej państwa ukarane przez Asyrię (2 Krl 16,9). Z w. 29 wynikałoby, iż w latach 734-732 miały miejsce następne wyprawy wojenne Tiglat-Pilesera III. W r. 734 miała miejsce wyprawa na południe wzdłuż wybrzeża fenickiego, poprzez Gazę, aż do granic Egiptu, aby powstrzymać Egipcjan od wtrącania się w sprawy państw Palestyny (gliniane tabliczki znalezione w Nimrud w 1849 r.; pouzupełniane nowymi dwoma tekstami z wykopalisk prowadzonych w latach 1950-1955). Wtedy Tiglat-Pileser zniszczył Tyr, a także wymienione w w. 29 miasta królestwa Izraela: Ijjon, Abel Bet-Maaka, Janoach, Qedesz, Chasor.
Były to wszystkie miasta, które znajdowały się na zachód od górnego biegu Jordanu i zostały w tekście biblijnym podane w porządku geograficznym, idąc z północy na południe Pierwsze dwa z nich, tj. Ijjon i Abel Bet Maaka były już za panowania króla Baszy zdobyte i opanowane przez Aramejczyków (1 Krl 15,20).
Abel Bet-Maaka zostało wymienione także w asyryjskich inskrypcjach z tych czasów. Trzecią z kolei miejscowość Janoach identyfikują niektórzy z osiedlem Januh, położonym 11 km na wschód od Tyru Qedesz było położone na północny zachód od dzisiejszej doliny el-Chule.
Na południe od tej doliny leżało miasto Chashor (zob. 1 Krl 9,15). Jego zniszczenie datują archeologowie na koniec VIII stulecia i stąd sądzi się, że stało się to właśnie w roku najazdu Tiglat-Pilesera III, tj. w r. 734 przed Chr. W pobliskim Szutt znaleziono gliniane tabliczki, na których znajdowało się imię Pekacha.
Większe tereny „Gilead, Galilea i cały kraj Neftalego” (w. 29b) zostały włączone do Asyrii podczas późniejszych wypraw, w ciągu następnych dwóch lat, tj. 733-732. Z terenów wschodnich Zajordanii została utworzona asyryjska prowincja Gilead. Zaś Galilea (Galii, zob. 1 Kri 19,11) została połączona z prowincją Megiddo.
Ludność z tych miast i prowincji została przesiedlona w inne regiony królestwa Asyrii, co później spotka również, większość terenów królestwa Izraela, a także Judy W Iz 8,23 znajduje się wzmianka i zapowiedź tego nieszczęścia. O tej pierwszej deportacji Izraelitów ze wspomnianych terenów informują teksty pozabiblijne, tj asysryjskie inskrypcje.
30 Ozeasz, syn Eli, uknuł spisek przeciwko Pekachowi, synowi Remaliasza. Zadał mu cios śmiertelny i został w jego miejsce królem <w dwudziestym roku [panowania] Jotama, syna Ozjasza>.
31 Pozostałe zaś dzieje Pekacha i wszystkie jego czyny opisano w Księdze Kronik Królów Izraela.(2 Krl 15, 30-31)
Antyasyryjska polityka Pekacha doprowadziła nie tylko do dużych strat terytorialnych i cierpień ludu, lecz także do detronizacji samego władcy. W w 30 podano, iż było to spowodowane spiskiem, na czele którego stanął Ozeasz, późniejszy następca na tronie w Samarii. Na jednej z inskrypcji asyryjskiej Tiglat-Pilcscr III kazał napisać: „Waszego króla Paqaha pozbawiłem władzy nad wami, (Ausi - ? Ozeasza) ustanowiłem do zarządzania wami” (TGI nr 27). Następnie Tiglat-Pi leser „otrzymał 10 talentów złota .. srebra i zawiózł je do Asyrii” (zob. AOT 348; ANT 284). W ten sposób Ozeasz, jako przeciwnik polityki antyasyryjskiej Pekacha, został ogłoszony królem Izraela i wasalem Asyrii. Można powiedzieć, że był on zwolennikiem realnej polityki, jaką można było w tym czasie bezpiecznie realizować w stosunku do „wielkiego króla” Asyrii.
Tiglat-Pileser III w r. 732 zdobył Damaszek i wcielił go do swego królestwa, deportował ludność a także zabił Rezina, króla Damaszka (2 Krl 16,9). Pękach, rok później, już latem, został pozbawiony tronu i zamordowany (w. 30), a Asyria na podbitych terenach zaczęła wprowadzać nowy porządek. Odtąd Izrael stał się królestwem lennym Asyrii.
lit. por. porzednia notka
Inne tematy w dziale Kultura