wqbit wqbit
1062
BLOG

Biblia: flota Salomona i złoto z Ofiru-super historyczne!!!

wqbit wqbit Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

17 Salomon zaś zbudował Gezer i dolne Bet-Choron, 18 a także Baalat i Tamar w okolicy pustyni; 19 ponadto wszystkie miasta-spichlerze, które należały do Salomona, miasta dla rydwanów i miasta dla konnicy oraz wszystko, co spodobało się Salomonowi wybudować w Jerozolimie, na Libanie i w każdym kraju będącym pod jego władzą. (1 Krl 9, 17-19)

Salomon zbudował miasta-zaopatrzenia (spichlerze, magazyny), miejsca postojów dla koni i rydwanów. Najprawdopodobniej narrator mówi też o tych, które były w poszczególnych okrę­gach, tj. w każdej z prowincji w systemie administracyjnym za Salomona (por. 5,6). Teksty egipskie potwierdzają, że były mia­sta, które specjalizowały się w dziedzinie uprawy zbóż, albo winnic (zob. W. H elck, Zur Verwaltung des mittleren und neuen Reichs, Leiden 1958). W księgach biblij­nych wymienia się jeszcze inne specjalności tych miast, a mianowicie, między innymi hodowlę owiec, uprawę warzyw, a nawet były one gotowe do obrony, ponieważ w nich znajdowały się cysterny z wodą na czas oblężenia, wieże i mury obronne, a nadto posiadały załogę gotową do walki (por. 1 Krn 27,25-31; 2 Krn 26,10; 32,28; 35,7).

 

26 Król Salomon zbudował flotę w Esjon-Geber koło Elat nad brzegiem Morza Czerwonego w kraju Edomu. 27 Hiram zaś posyłał do tej floty swoje sługi, żeglarzy znających morze, [aby byli] razem ze sługami Salomona.(1 Krl 9, 26-27)

 

W narracjach o Dawidzie w 2 Sm 5,11 redaktor biblijny wspomniał tylko ogólnie

o stosunkach handlowych króla Dawida z Chiramem. Dotyczyły one budowy pała­cu królewskiego, chociaż najprawdopodo­bniej nie ograniczały się one tylko do tego przedsięwzięcia ale obejmowały i inne dziedziny, o których nie ma mowy w tekś­cie biblijnym. Salomon pogłębił te sto­sunki handlowe z Tyrem, a ponadto szukał nowych kontaktów handlowych z innymi krajami, do tych zadań niezbędna była flota. Salomon zaczął ją organizować Eshjon-Geber . Utożsamia się tę miejscowość z dzisiejszym tell el- Hulefi, położonym 4 km na północny za­chód od dzisiejszego miasta Akaba, które leży ok. 1/2 km od zatoki Morza Czer­wonego ( Morze Sitowia), noszącej, podobnie jak całe miasto, nazwę Akaba. Istnienie w Eshjon-Geber portu potwier­dzają wykopaliska. Początki tej miejsco­wości datują uczeni już na X w. przed Ch. Istniało ono wprawdzie krótko, bo do V w. przed Ch., jak wynikałoby to z biblijnych relacji (por. 1 Krl 22,49; 2 Krl 14,22). Z czasów Salomona stwier­dzono tylko resztki murów domostw por­towych (por. N. Glueck, Archeology and Old Testament Study, wyd. D. W. Tho­mas, Oxford 1967/437-443). W bezpo­średnim sąsiedztwie leżało miasto Elot (TM: Elot; w. 26), którego ruin szuka się w tym samym miejscu, co nabatejsko- rzymskiego portu Aila, obok dzisiejszego portu Eilat.

Izraelici nie znali się na sztuce budo­wania statków i żeglowania. Z tego powo­du Salomon musiał prosić o pomoc przy budowie floty zarówno o drewno, jak i o budowniczych. Nadto potrzebował także ludzi znających morze, aby pływali z jego poddanymi (por. w. 27).

Fenicjanie słynęli przede wszystkim z handlu mor­skiego. Ich okręty docierały nawet do Tarszisz w południowej Hisz­panii, a według Strabona (XVI, 3), do Zatoki Perskiej. Hiram w dal­szym ciągu przyczynia się do ro­zbudowy państwa izraelskiego, posyłając uzdolnionych inżynierów i żeglarzy dla utworzenia floty na morzu Czerwonym.

 

28 Po pewnym czasie wyruszyli do Ofiru i wzięli stamtąd czterysta dwadzieścia talentów złota i przywieźli królowi Salomonowi. (1 Krl 9, 28)

 

Narrator w w. 28 podał, że załoga floty morskiej Salomona udała się do Ofiru i stamtąd przywiozła Salomonowi 420 talentów zło­ta (w. 28; por. 1 Krn 29,4; Koh 2,8).

Położenie Ofiru (TM: Ofiralhl) jest trudne do zidentyfikowania. Należy go szukać najprawdopodobniej w Indiach, Wschodniej Arabii i na perskim wybrzeżu, albo w południowo-zachodniej Arabii; także we wschodniej Afryce, a nawet w kraju Somalii na południowym wybrze­żu półwyspu Arabskiego. Na podstawie występowania tej nazwy w Rdz 10.29 obok miasta Saby, prawie powszechnie przyjęła się wśród uczonych opinia, iż miasto Ofir należy łączyć z południowo- zachodnią krainą Arabii (por. S. Lach, Księga Rodzaju. dz. cyt., 307).

W ST często wymienia się Ofir jako krainę bogatą w złoto (por. 2 Krl 9,28; 10.11.22; 1 Krn 29,4; Hi 22,24; 28,16; zob. także Ez 27,2). Na ostrakach z tell-Qasile (niedaleko na północ od Tell-Awiwu) znaleziono na jed­nej z nich napis: „złoto z Ofiru dla Bet- Horon"

Wzmianka o tym, że przywieźli stam­tąd 420 talentów złota (TM: Kikkar, LXX ma 120), a wg 2 Krn 8,18 ilość ta wyniosła nawet więcej, bo 450 talentów, jest trudna do przyjęcia. Stąd liczbę tę trzeba najpraw­dopodobniej odnosić w tym tekście także do innych drogich towarów, przywiezio­nych z Ofiru. Albowiem nazwa kikkar (=talent), w Pentateuchu występująca tyl­ko w Wj 25,37, a bardzo często w Księ­gach 1-2 Krl i 1 2 Krn, oznaczała w Ba­bilonii wagę 30,3 kg, a w Palestynie okreś­lano tą nazwą jednostkę monetarną warto­ści 3 tysięcy sykli albo 60 min. Odpowia­dała ona wadze od 34-41kg krusz­cu. A zatem, gdy nawet przyjęło się najniższą wartość jednego talentu, tj. ok. 30 kg, to ilość złota byłaby nierealna, bo wynosiła­by 420x30, tj. 12.600 kg, czyli 12,6 ton. Pozostaje ją tylko tłumaczyć jako liczbę symboliczną, albo specjalnie wyolbrzy­mioną (zob. 1 Krl 10,14).

LIT: Kruszyński J: Pismo Święte Starego Testamentu, KUL, Lublin, 1938

http://www.biblestudytools.com/commentaries/jamieson-fausset-brown/2-samuel/2-samuel-6.html

Łach S: Pismo Święte Starego Testamentu, Pallotinum, W-wa, 1973

Łach B:Pismo Święte Starego Testamentu, Księgi 1-2 Królów, Pallotinum, Poznań, 2007

 

 

 

 

 

wqbit
O mnie wqbit

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Kultura