Dlatego podobne jest królestwo niebieskie do króla, który chciał rozliczyć się ze swymi sługami. 24 Gdy zaczął się rozliczać, przyprowadzono mu jednego, który mu był winien dziesięć tysięcy talentów.(Mt 18, 23-24)
Tutaj Królestwo porównane jest do władcy, ze względu na wielkie długi i na tę okoliczność, że sam król osobiście zabiera się do obrachunku.
Talentum (talanton) pewna ilość pieniędzy, zależna od wagi (talanton). Jeśli przyjmie się, że attycki talent to około 6000 denarów, a jeden denar to dzienna płaca robotnika w Palestynie, to otrzyma się kwotę około 60 milionów denarów. W przeliczeniu na standardy współczesne dzienna płaca to około 50 dolarów (czy 180 zł – zresztą każdy może wstawić sobie tu swoje zarobki) daje to kwotę około 3 000 000 000 miliardów dolarów czyli 9 miliardów złotych, cirque about.
To dług olbrzymi, w który jednak taki wyższy urzędnik mógł popaść, jeśli np. przez lata miał wydzierżawione podatki kilku prowincji. Jezus zaś przez ogrom sumy chce uzmysłowić niemożliwość wypłacenia się Bogu z naszych długów grzechowych własnymi jedynie siłami. Wyżsi urzędnicy na Wschodzie. jak świadczy historia, żyli nader wystawnie i pochłaniali na utrzymanie swego dworu olbrzymie sumy.
25Ponieważ nie miał z czego ich oddać, pan kazał sprzedać go razem z żoną, dziećmi i całym jego mieniem, aby tak dług odzyskać (Mt 18, 25).
Starsze prawo rzymskie pozwalało na sprzedanie dłużnika j zwyczaj ten panował też u Żydów.
26Wtedy sługa upadł przed nim i prosił go: "Panie, miej cierpliwość nade mną, a wszystko ci oddam". 27 Pan ulitował się nad tym sługą, uwolnił go i dług mu darował (Mt 18, 26-27).
Podkreślić trzeba, że władca uczynił więcej niż go proszono; okazał królewską iście wspaniałomyślność!!!
28Lecz gdy sługa ów wyszedł, spotkał jednego ze współsług, który mu był winien sto denarów. Chwycił go i zaczął dusić, mówiąc: "Oddaj, coś winien!" (Mt 18, 28)
100 denarów to więc będzie około 5000 dolarów, czyli 15 000 zł.
29Jego współsługa upadł przed nim i prosił go: "Miej cierpliwość nade mną, a oddam tobie". 30 On jednak nie chciał, lecz poszedł i wtrącił go do więzienia, dopóki nie odda długu (Mt 18, 29-30).
Brak serca występuje tu na jaw w całej pełni i to niejako w chwili, gdy sam ów dłużnik, jedynie dzięki miłosierdziu królewskiemu, uszedł podobnego losu.
31Współsłudzy jego widząc, co się działo, bardzo się zasmucili. Poszli i opowiedzieli swemu panu wszystko, co zaszło. 32 Wtedy pan jego wezwał go przed siebie i rzekł mu: "Sługo niegodziwy! Darowałem ci cały ten dług, ponieważ mnie prosiłeś. 33 Czyż więc i ty nie powinieneś był ulitować się nad swoim współsługą, jak ja ulitowałem się nad tobą?"(Mt 18, 31-33)
Przynajmniej z tytułu uczciwości, po doznaniu tak wielkiej łaski
34I uniesiony gniewem pan jego kazał wydać go katom, dopóki mu całego długu nie odda. 35 Podobnie uczyni wam Ojciec mój niebieski, jeżeli każdy z was nie przebaczy z serca swemu bratu".(Mt 18, 34-35)
Kaci, w ścisłym tego słowa znaczeniu którzy mają, tak długo męczyć dłużnika, "aż zwróci cały dług"; ponieważ zaś zwrócić go nie może, no to mają go męczyć wiecznie, a poprzednio miano go sprzedać w niewolę z rodziną, więc teraz kara jest nieporównanie większa. Sens moralny przypowieści: Bóg gotów jest odpuścić ludziom największe nawet grzechy, ale nie uczyni tego, owszem skaże ich na wieczne męki, jeśli z ich strony nie przebaczą z serca bliźnim uchybień, które w porównaniu do obrazy Boga są tak znikomo małe, jak sto do 60 milionów, nie tylko ilościowo ale i jakościowo. Zatem przebaczanie wg Ewangelii jest łatwe w tym świetle!!!
Inne tematy w dziale Kultura