wqbit wqbit
692
BLOG

Zjawienia Zmartwychwstałego Jezusa potwierdzone historycznie

wqbit wqbit Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 2

 

 

8 1 Potem chodził po miastach i wioskach głosząc i wyjaśniając naukę królestwa Bożego. Z Nim było Dwunastu 2 i kilka niewiast, uwolnionych od złych duchów i chorób: Maria zwana Magdaleną, z której wyszło siedmiu szatanów, 3 Joanna żona Chuzy, zarządcy dóbr Heroda, Zuzanna i wiele innych, które im pomagały ze swych majętności.(Łk 8, 1-3)

 

        Krótka Łukaszowa notatka, mająca charakter wprowadzenia w dalsze opowiadanie, daje cenne i nigdzie niespotykane informacje.

Notatka ta wprowadza w opowiadanie o nauczaniu Jezusa (8, 4-21) i o Jego cudach (8,22-56), a następnie o nauczaniu Jego uczniów (9, 1-50); pośrednio Łukasz nawiązuje do podanych już wcześniej informacji o wędrówkach Jezusa (4, 44; 5,. 12) i o tym, że głosił On królestwo Boże (4, 43; 6,20). Odtąd wędrówka ta i nauczanie były przeprowadzane w sposób systematyczny, gdyż Jezus budował zręby królestwa Bożego, które później nazwano Kościołem.

        Niewiasty, które chodziły z Jezusem,  to były przede, wszystkim te, które On uwolnił od złych duchów i od chorób. Do nich należała troska o utrzymanie Jezusa i Apostołów, na co poświęcały one nie tylko swoje siły i czas, ale nawet swoją własność.

           Trzy spomiędzy wielu specjalnie, zdaniem Łukasza, stały się godne upamiętnienia. Maria pochodziła z Magdali, miejscowości leżącej na zachodnim brzegu jeziora Genezaret, mającej u Żydów najgorszą opinię. Łukasz podaje niewzmiankowany nigdzie fakt, że Jezus wypędził z niej siedem złych duchów. Na podstawie tego, jak Łukasz pisze o opętanych, trzeba uznać za niesłuszną opinię, która widzi w tej Marii grzesznicę, chyba, że w tym jednym wypadku wzmianka o złych duchach miałaby treść przenośną.

        Prawie nieznana jest Joanna, zona Chuzy, który był zarządcą dóbr Heroda Antypasa. O Zuzannie nic nie można powiedzieć. Obecność wspomnianych niewiast przy Jezusie i ich współpraca z Nim i z Apostołami, a potem wydane przez nie świadectwo o Jego zmartwychwstaniu (24, l0), były zachętą do czynnego udziału niewiast w życiu pierwotnych gmin kościelnych, zwłaszcza w hellenistycznym świecie (zob. np.Dz 16, 15; 17, 4. 12).

        Obecność niewiast w towarzystwie Jezusa była czymś, co wychodziło poza współczesne zwyczaje i mogło nawet budzić zgorszenie, Jezus jednak swoją postawą zmieniał pozycję kobiety w świecie; stwierdzał mianowicie, że zarówno wobec Boga, jak i wobec ludzi jest ona istotą równą mężczyźnie - co Kościół powoli wprowadzał w życie.

Istotnie, wystarczy wiedzieć nawet tylko powierzchownie o lekceważeniu, z jakim traktowane były kobiety starożytnego żydowskiego wschodu ( we wszystkich zresztą ówczesnych kulturach), aby uznać krytyków Ewangelii i fragmentów np. ze zjawieniami się Zmartwychwstałego za nierozumnych.

Charles Guignebert pisze, że judaizm jest religią samych mężczyzn. Do tego stopnia, że nawet nie znamy wielkiej części imion żeńskich starożytnego Izraela. Kobiety nie mogły świadczyć w żadnej sprawie, w żadnym procesie. Księga Przysłów uważa, że kobiety są głupie, kłótliwe, kapryśne i jak mówi Eklezjasta „lepsza przewrotność mężczyzny niż dobroć kobiety”.Czyli jak? Ktoś, kto w Izraelu nie mógł świadczyć o niczym w Ewangeliach świadczy o wszystkim???

Zresztą Ewangelie od początku do końca ściśnięte są, pomiędzy świadectwa nieważne wg Prawa żydowskiego. Pasterze powiadomieni przez Anioła są pierwsi, którzy widzieli Mesjasza. Zostali powołani do dania decydującego świadectwa. Niestety pasterze na równi z kobietami nie mogli świadczyć, żaden trybunał nie uwierzyłby im ze względu na ich zawód, w którym istniało niebezpieczeństwo zoofilii, karanej śmiercią, jak i dlatego, że podejrzewani byli o stałą nieuczciwość, bo mogli wypasać zwierzęta na polu sąsiada. Dla zaświadczenia narodzin Mesjasza trzeba się było odwołać do świadectwa, kogoś kto, jak pasterze nie mógł wg Prawa tego uczynić, musiała to zrobić kobieta Matka Jezusa (Józef już nie żył) jedyna obecna z Dzieckiem.Czyli spotkanie niezdolnych do dawania świadectwa z nieupoważnionymi!!

Józef Flawiusz, żydowski historyk w „Dawnych Dziejach Izraela” potwierdza surowe tradycje obowiązujące wtedy jak i zawsze w Izraelu:„Świadectwa kobiet nie mają znaczenia z powodu niestałości i bezczelności tej płci”

Niewytłumaczalne zachowanie redaktorów Ewangelii a jedynym wytłumaczeniem jest narzucona bulwersująca realność faktów!!!

 

 

 

wqbit
O mnie wqbit

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (2)

Inne tematy w dziale Kultura