71 lat temu 4.07 zginął Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych, Premier Rzeczypospolitej Polski Władysław E. Sikorski. W drodze powrotnej po inspekcji polskich oddziałów, które stacjonowały na Bliskim Wchodzie, w niewyjaśnionej do dziś katastrofie lotniczej w Gibraltarze(oficjalna wersja mówi o przyczynach technicznych). Przez to istnieją podejrzenie, że Generał Sikorski padł ofiarą zamachu, co argumentowane jest przez to, że posiadał wiedzę o ludobójstwu Katyńskim, która nie pasowała do wizerunku ZSRS, z „Wujkiem Joe”[Józefem Stalinem] zbratanego z aliantami. Cytując prokuratora Marcina Gołębiewicza z warszawskiego IPN, wykluczono ponad wszelką wątpliwość, aby śmierć Naczelnego Wodza oraz pozostałych poddanych badaniom pośmiertnym osób została spowodowana w sposób przestępczy, przed wylotem z Gibraltaru. W komunikacie prasowym dodał jednak przeprowadzone w toku śledztwa dowody nie dostarczyły podstaw do potwierdzenia, ale i jednocześnie wykluczenia tezy, iż do katastrofy doszło wskutek zawinionego działania człowieka, a więc sabotażu. Już w 1943 roku przyjęto za przyczynę zablokowania steru w niewyjaśnionych okolicznościach.
Samolot Liberator II AL523 o 23:07 tuż po starcie spadł do morza, w katastrofie tej zginęli także m.in. szef sztabu Tadeusz Klimecki oraz najprawdopodobniej córka Naczelnego Wodza(ciała córki i trzech innych nie zostały odnalezione). Generał Sikorski był ostrzegany przed podróżą - członkowie rządu Wacław Komarnicki i Marian Seyda odradzali podróż na Bliski Wschód. Istnieje też ciekawa spiskowa teoria mówiąca, że cała katastrofa była mistyfikacją, samolot miał wodować, a Generała Sikorskiego zabito jeszcze przed startem. Wersja ta została obalona w 2009 roku po wykonanej sekcji zwłok która wykluczyła zastrzelenie, uduszenie, otrucie wykazując obrażenia charakterystyczne dla tego typu katastrof komunikacyjnych.
Kariera Generała Sikorskiego sięga czasów przed I Wojną Światową, zakładał polskie organizacje niepodległościowe, walczył w Legionach Polskich w trakcie I Wojny Światowej, w Wojnie Polsko-Bolszewickiej oraz samej Bitwy Warszawskiej. W czasach II RP włączył się aktywnie w życie polityczne(premier w latach 1922-1923, minister spraw wojskowych 1923-1924). Po Przewrocie Majowym był zatwardziałym przeciwnikiem Sanacji. Od drugiej połowy lat 20 XX wieku po tym jak został odsunięty od życia politycznego żywił urazę do obozu władzy. W tym czasie Władysław Sikorski parał się m.in. pisarstwem(w 1934 roku wydana została prorocza książka Przyszła wojna – jej możliwość i charakter oraz związane z nim zagadnienia obrony kraju) Po mimo usilnych starań w przeddzień wojny uzyskać nobilitujące stanowisko państwowe lub wojskowe. Po uzyskaniu odmowy wyruszył przez Rumunię do Francji, gdzie po otrzymaniu zgody od aliantów tworzył Polską Armią na uchodźstwie, miało to miejsce pod koniec września, jeszcze w trakcie walk w Polsce.
Ocena Generała Sikorskiego jest niejednoznaczna, niektórzy krytykują zbytnią gloryfikację Naczelnego Wodza. Podkreśla się, że pakt Majski-Sikorski nie był dla Polski tak korzystny jak się go często przedstawia a wręcz był porażką dla polskiej racji stanu. Krytykuje się fakt, że Generał Sikorski samowolnie zlekceważył głos przeciwny połowy rządu na emigracji(decyzja ta miała mu przysporzyć wrogów, którzy mogli być odpowiedzialni za zamach). Głównym argumentem krytyków paktu Majski-Sikorski jaki przywołują to konsekwencja paktu jaką jest powojenna wschodnia granica Polski pozbawiona Kresów Wschodnich. Cena wypuszczenia przetrzymywanych Polaków w gułagach okazała się zbyt duża. Zresztą sam Generał utwierdzał w przekonaniu, że takie położenie granic jest konieczne. Stąd też są głosy, że w cale nie musiał Związek Sowiecki stać za potencjalną fizyczną eliminacją, bowiem wrogów miał Naczelny Wódz również wśród Rządu na uchodźstwie.
Inne tematy w dziale Kultura