Ignatius Ignatius
1346
BLOG

Tadek: Niewygodna Prawda II: Burza 2014 - Recenzja

Ignatius Ignatius Kultura Obserwuj notkę 2

W 2012 roku założyciel krakowskiej Firmy zaskoczył środowisko hip-hopowe swoją debiutancką płytą. Pierwsza odsłona Niewygodna prawda to album o tematyce patriotyczno historycznej o antyestablishmentowym posmaku. Album ten był częścią większego projektu patriotycznego. Raper uczestniczył w akcji „Ratujmy Roja” w celu zrealizowania filmu poświęconego osobie Mieczysława „Roja” Dziemieszkiewicza, wraz z raperami takimi jak Pjus, Pih, i Lukasyno znaleźli się w honorowym komitecie poparcia Marszu Niepodległości. Publicznie potępił zdewastowanie pomnika w Krakowie poświęconego Ince. Tadek nadal współpracuje z Muzeum Armii Krajowej w Krakowie, organizuje od 2012 roku akcję „Rodacy Bohaterom”, która pomaga rodzinom polskich kombatantów na Kresach. Lista równie szlachetnych inicjatyw jest długa, najświeższą jest akcaj kulturalno-edukacyjna „Burza 2014” którą promuje album Niewygodna Prawda II: Burza 2014.Premiera odbyła się 26.02, płytę dołączono do tygodnika „Gazeta Polska”. W ramach akcji odbędą się liczne koncerty (w tym symfoniczne! – szczegółową rozpiskę można znaleźć na facebooku) zbiórki charytatywne na rzecz Polaków mieszkających na Wschodzie, propagowanie historii i upamiętnienie bohatersko przelanej krwi za Polskę.

Cały projekt idealnie wpisuje się w celebrowanie Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, który obchodzić będziemy 1.03.

Sam Tadek zapewnia: „Dopiero się rozgrzewamy, wydarzeń wokół 1 marca dzieje się wiele, ale cały 2014 rok to czas wielkich rocznic i akcja rozwijać się będzie w kolejnych miesiącach. Płyta jest równocześnie jednym z kluczowych elementów tej inicjatywy patriotycznej. Jej głównym celem jest promowanie historii najnowszej oraz pielęgnowanie pamięci o jej bohaterach

 Druga solowa odsłona Tadka, to spójna kontynuacja tego co słyszeliśmy na jedynce. Od razu co rzuca się w oczy to czas trwania premierowego materiału, który jest niemal o połowę krótszy. Album składa się z dziesięciu nowych kompozycji oraz bonusu w postaci pięciu utworów z poprzedniej płyty. Z jednej strony to dobre posunięcie, osoby, które nie miały wcześniej styczności z twórczością Tadka mogą zapoznać się nadrabiając stratę, z drugiej strony osoby którzy posiadają pierwszą płytę mogą czuć niedosyt. Po tytułach można spodziewać się kontynuacji, na której powinny znaleźć się druga część „Major Łupaszko” i „Jan Łożański „Orzeł”.

Stylistycznie jak wspominałem materiał idealnie zazębia się z poprzedniczką, utwory „Wolność i niezawisłość”, „Moja mała dziewczynko z AK” cz. pierwsza i druga, czy „Sztafeta pokoleń” brzmią jakby pochodziły z tej samej sesji nagrań. W muzyce nadal dominuje ogromny ładunek emocjonalny, patos i epickość godna powagi tematyki tekstów .Tadek nadal prowadzi lekcje historii opisując nierozliczone zbrodnie komunistyczne i hitlerowskie,  upamiętnia bohaterów znanych i tych anonimowych.

Jednym z lepszych momentów albumu są kawałki wyłamujące się nieco stylistycznie przykładem „Major Łupaszko cz.1. z bardziej zaakcentowaną zsamplowaną gitarą, która nadaje quasi rockowego wymiaru. Utwór jest nośny wpada w ucho, nastrój idealnie podkreśla heroizm majora kawalerii Wojska Polskiego i Armii Krajowej.

Po mocnym początku wracamy do stonowanej melancholii znanej z „Inki”, mowa tu o obu częściach „Moja mała dziewczynko z AK.” utwory te to kolejny piękny hołd stanowiący udaną kontynuację opisującą poświęcenie młodych dziewcząt i kobiet w Armii Krajowej. Największym Novum w twórczości Tadka jest sięgnięcie do wydarzeń narodowowyzwoleńczych, gdy Polska walczyła o nieodległość. „Powstanie 1863” poświęcone Powstaniu Styczniowemu , bardzo dobrze rokuje na przyszłość twórczości Tadka, który ma praktycznie nieograniczone źródło inspiracji jakim jest bogata historia Polski.

Oprócz przypominania o bardzo ważnych aspektach historii Polski, autor ma misję skłaniania, zwłaszcza młodych ludzi do działania, słychać to już w pierwszym utworze „Wolność i niezawisłość”, z słowami: „Jeśli słuchasz tych kawałków, jesteś pewnie już gotów” drugim utworem o takim wydźwięku jest „Sztafeta pokoleń”, będący fantastyczną pokrzepiającą pigułką dla naszych i przyszłych. Tadek śledzący historię empatycznie wciela się w bohaterów będącymi bezpośrednimi świadkami różnych historycznych wydarzeń. Przestrzegając przed destrukcyjnym wpływem bierności społeczeństwa zarazem dostrzegając potencjał i szansę na odmianę losu naszego kraju.

Jednym z moich faworytów na nowej płycie Tadka to „Bestia” utwór który łączy drastyczność modnego rapera Słonia z prawdą historyczną makabry obu czerwonych totalitaryzmów. Zabieg trafny i pokazuje, że każdą konwencję można wykorzystać z pożytkiem.

Bardzo świeżo brzmi również utwór poświęcony wołyńskiemu ludobójstwa, nastrój smutku potęgują chóry mogące kojarzyć się z Ukrainą co powoduje ciary na plecach. W tym utworze bardziej naturalnie brzmią orkiestracje, (tyczy się to również utworu „Jan Łożański „Orzeł” cz.1”). Pochwalić należy Tadka, który nie owija w bawełnę i nie boi się poruszać tytułowej niewygodnej prawdy, pełnej bólu i tragedii Polaków na przestrzeni dziejów, pochwalić za pełen profesjonalizm i merytoryczne przygotowanie, które zresztą cechuję całokształt jego twórczości.

Przedostatni utwór „Dziadunio” muzycznie przypomina mi ostatnie słowiańskie dokonania Donatana, tekst poświęcony historii zwykłych ludzi, których życie brutalnie zostaje przerwane przez działania wojenne.

Odnoszę wrażenie, że album edytorsko robiony był w pośpiechu, niektóre utwory urywają się, ale to detale, które są nieistotne, najistotniejsza jest treść a jej wartość w tym przypadku jest nieoceniona. To bardzo ważna płyta i mam nadzieję, że dzięki formy dystrybucji trafi do jak największej rzeszy Polaków, zwłaszcza tych młodych.   

Poniżej link do posłuchania utworu „Wolność i niezawisłość” oraz link z listą wydarzeń, które odbędą się w ramach akcji.

https://www.facebook.com/events/400011996799036/?ref=ts&fref=ts

Ignatius
O mnie Ignatius

♤Everything louder than everyone else♤ Entuzjasta hard'n'heavy

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (2)

Inne tematy w dziale Kultura