Ignatius Ignatius
230
BLOG

Kto Ty jesteś?

Ignatius Ignatius Rozmaitości Obserwuj notkę 0

- Kto Ty jesteś?
- Polak mały.

- Jaki znak twój?
- Orzeł biały.

- Gdzie ty mieszkasz?
- Między swemi.

- W jakim kraju?
 W polskiej ziemi.

- Czym ta ziemia?
- Mą ojczyzną.

- Czym zdobyta?
- Krwią i blizną.

- Czy ją kochasz?
- Kocham szczerze.

- A w co wierzysz?
- W Polskę wierzę.

- Czym ty dla niej?
- Wdzięczne dziecię

- Coś jej winien?
- Oddać życie.

Pochodzący z 1900 roku wiersz znało każde dziecko razem z pacierzem. Jeszcze nie tak dawno był to bardziej niż oczywisty tekst, nie tylko dla małych ale i dużych Polaków. Już od najmłodszych lat Polacy wychowywani byli w duchu podstawowych wartości takich jak tożsamość, miłość do ojczyzny. Nawet gdy Polska nieistniała na mapie, istniała w sercach Polaków zstęsknionych za wolnością. Autorem "Kto Ty Jesteś" jest Władysław Bełza, który 17.10 obchodziłby 166 urodziny.

Urodzony w Warszwie w 1847 roku Władysław Bełza był poetą neoromantycznym, patriotą, piewcą polskości. Nazywany często m.in. poetą, "młodych Polaków", który uczył dzieci najlepiej kochać Polskę". Był bardzo zaangażowanym animatorem życia kulturalnego, i prasowego. Troszczył się o oświatę. Uczestniczył w Powstaniu Listopadowym. Współtworzył "Tygodnik Wielkopolski", założył dziecięcy tygodnik "Promyk", pisał m.in. dla "Dziennika Polskiego", "Gazety Narodowej". Był inicjatorem budowy teatru polskiego w Poznaniu, zbierając osobiście datki.

Władysław Bełza W 1880 roku tworzy Koło Literacko-Artystyczne, w 1886 roku Towrzystwo Literackie im. Mickiewicza. Wcześniej zatrudniony zostaje w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich jako skryptor. Od 1891 roku pełnił funkcję sekretarza administracyjnego Instytutu i naczelnika wydawnictwa książek szkolnych. W 1883 roku współtworzył z Józefem Ignacym Kraszewskim i Antonim Małecki. Macierz Polską, która była pierwszą na ziemiach Polski organizacją szerzącą oświatę wśród społeczeństwa polskiego poprzez wydawanie i rozpowszechnianie tanich wydawnictw zarówno literatury pięknej jak i naukowo specjalistycznej. Do 1914 roku wydrukowano 1,5 miliona egzemplarzy książek, wówczas najtańszym polskim tytułem był "Pan Tadeusz", który osiągnoł nakład 180 000 tysięcy sztuk. Dziś po tylu burzliwych latach, trudno uwieżyć, że w tzw. Wolnej Polsce, niszczone są fundamenty polskości właśnie z oświatą na czele.

Najsłynniejszy wiersz Władysława Bełzy pt. "Kto Ty jesteś" pochodzi ze zbioru "Katechizm polskiego dziecka. Wiersze." Jest to jedno z najbardzie znanych i najważniejszych pozycji autora, jednak należy pamiętać(najlepiej zapoznać się) z innymi dziełami takimi jak np. "Zaklęte dzwony. Legenda z dziejów polskich", "Dawni królowie tej ziemi. Treść dziejów polskich dla dzieci", które stanowią idealne antidotum i wsparcie dla wszystkich tych, dla których nieobojętne są losy naszej ojczyzny. Zwłaszcza w czasach tak agresywnego wyjaławiania z tożsamości, tradycji, moralności. W czasach wzmożonej laicyzacji narodu polskiego jakiej prawdopodobnie niepamięta nasz kraj.

Równie pięknym wierszem, który znalazł się w "Katechiźmie polskiego dziecka" jest utwór "Co kochać?"

Co masz kochać? pytasz dziecię,
Co dla serca jest drogiego?
Kochaj Boga, bo na świecie,
Nic nie stało się bez Niego.

Kochaj ojca, matkę twoją,
Módl się za nich co dzień z rana,
Bo przy tobie oni stoją,
Niby straż od Boga dana.

Do Ojczyzny, po rodzinie,
Wzbudź najczystszy żar miłości:
Tuś się zrodził w tej krainie,
I tu złożysz swoje kości.

W czyim sercu miłość tleje,
I nie toczy go zgnilizna,
W tego duszy wciąż jaśnieje:
Bóg, rodzina i Ojczyzna!

Władysław Bełza niedoczekał Polski niepodległej, zmarł 29.01 1913 roku we Lwowie.

Ignatius
O mnie Ignatius

♤Everything louder than everyone else♤ Entuzjasta hard'n'heavy

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości