15.08 1920 miał miejsce punkt krytyczny Bitwy Warszawskiej, Polacy odparli atak bolszewików pod Radzyminem. Bitwa ta jest uznana za 18 przełomową bitwę w historii świata. Dzięki niej Polska utrzymała swoją niepodległość i uratowała Europę przed bolszewizmem.
Zwyciężyliśmy dzięki manewrowi wojsk, który został przeprowadzony przez Naczelnego Wodza Józefa Pilsudski, manewr ten oskrzydlił Armię Czerwoną. Równocześnie nastąpiła kontrofensywa znad Wieprza, trwały także walki z głównymi siłami bolszewickimi na przedpolach Warszawy.
Cztery dni później armia Tuchaczewskiego zmuszona została do odwrotu nad Niemen. Do 25.08 polskie jednostki wojskowe wyzwoliły m.in. Brześć Litewski, Białystok, Łomżę, Ostrołękę i wiele innych. Docierając do granic Prus Wschodnich odcięto sowietom drogę odwrotu.
Według prof. Janusza Ciska konsekwencją przegranej tej kluczowej bitwy byłaby czerwona Europa niemal po Pireneje. Potwierdza to zdanie D’Abernona, że Bitwa Warszawska „zadecydowała o losach świata”.
Bitwa Warszawska posiada synonimiczne określenie „Cud nad Wisłą”, którego Twórcą był Stanisław Stroński, który dostrzegł analogię do Francuskiego odparcia wojsk niemieckich z przedpola Paryża podczas I Wojny Światowej, kiedy to wydarzenia nazwano „Cudem nad Marną”. W debacie publicznej po raz pierwszy sformułowania „Cud nad Wisłą” użył Wincenty Witos i szybko zostało podchwycone przez przeciwników marszałka Piłsudzkiego w celu zdyskredytowania jego niepodważalnych zasług. Określenie „Cud nad Wisłą” stało się popularne również dlatego, że nabrało religijnego znaczenia ze względu na dzień w którym Polska pokonała sowietów czyli dzień Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Królowej Korony Polskiej.
Należy pamiętać, że sukces Bitwy Warszawskiej to nie tylko waleczność żołnierzy ale również zaplecze taktyczne. Do zwycięstwa przyczyniły się w dużej mierze specjalne komórki kryptograficzne, które zajmowały się łamaniem szyfrów od wiosny 1920 roku. Pod koniec wojny polsko-bolszewickiej łamano szyfry w dwie godziny! To właśnie wysokie umiejętności Biura Szyfrów Obcych pozwoliły ubiec Armię Czerwoną. Rozszyfrowano depeszę z 12.08, która była ważnym rozkazem dla 16 Armii bolszewickiej o decydującym ataku na Warszawę. Rozszyfrowane informacje ułatwiło polskiej armii organizację obrony stolicy i był podstawą do tworzenia strategii Bitwy Warszawskiej.
Do końca 1920 roku Wydział Szyfrów Obcych złamał 100 kluczy i odczytał ok. 3000 szyfrogramów.
Inne tematy w dziale Kultura