Wielu z nas z pewnością zaskoczył nagły atak Rosji na Ukrainę. Wygląda on trochę na akt desperacji. Analizując fakty i zdarzenia staram się odtworzyć sposób myślenia i plany Rosji od roku 2014.
Uwaga! Opis poniżej składa się z dwóch elementów: listy faktów i zdarzeń, które rzeczywiście miały miejsce (i na dowód tego przytaczam liczne źródła) oraz opisów posiedzeń Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej, do których oczywiście nie miałem dostępu i są one czystą spekulacją. Dla odróżnienia te drugie zaznaczam na czerwono.
Na początku 2014 roku rosyjska polityka zagraniczna doznała dość poważnego wstrząsu. Ukraina, która dzięki polityce prezydenta Janukowicza wydawała się już całkowicie związana z Rosją, nagle odwróciła się od niej. Siły przychylne związaniu z Unią Europejską wywołały rewolucję (tak zwany Euromajdan) i przejęły władzę [1] . Państwa Unii Europejskiej na czele z Polską udzieliły im bezwzględnego poparcia i jednocześnie zaczęły się zastanawiać nad rewizją swoich stosunków z Rosją [2]. Przykładowo, pojawiły się plany Unii Energetycznej, która zablokowałaby Rosji możliwości wywierania nacisku na poszczególne kraje Unii [3].
===============================
W tej sytuacji zebrała się Rada Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej na której przeanalizowano sytuację i wyciągnięto następujące wnioski:
- Sytuacja na Ukrainie jest ciężka, nie ma w tej chwili szansy na jej szybkie ponowne przejęcie. Należy więc na razie dbać tylko o to, żeby sytuacja się nie ustabilizowała: mogą temu służyć ograniczone interwencje w Donbasie i na Krymie, które oficjalnie nie będą firmowane przez Rosję. Te dwa ogniska zapalne powinny zmniejszać wiarygodność Ukrainy (która nie potrafi zapanować nad swoim terytorium) i w przyszłości mogą posłużyć jako odskocznia do dalszych działań.
- Klimat w Europie i tendencje do współpracy (w tym współpracy energetycznej) są bardzo niebezpieczne dla Rosji. Należy dołożyć wszelkich starań, aby Unia przestała mówić jednym głosem. Należy aktywnie wspierać wszelkie partie eurosceptyczne (Marine Le Pen we Francji, Victora Orbana na Węgrzech, Jarosława Kaczyńskiego w Polsce). Jednocześnie w państwach, w których nie ma silnych tendencji eurosceptycznych (jak Niemcy), należy wspierać partie znane z wcześniejszych sympatii do Rosji i z tego, że stawiają biznes ponad ideologię.
- Największym problemem Rosji jest USA. Należy dążyć do skłócenia Amerykanów z Europą i wzmożenia sentymentów izolacjonistycznych w Stanach Zjednoczonych. Dobrym pomysłem jest też zwrócenie uwagi Amerykanów na Daleki Wschód i związanie ich tam konfliktem z Chinami. Dzięki temu, w razie konfliktu w Europie, USA nie będą miały sił i środków, żeby zdecydowanie zareagować.
- Białoruś jest już w strefie wpływów Rosji, jednak jest wciąż uznawana na arenie międzynarodowej i wciąż usiłuje prowadzić własną politykę [4]. Należy - z pomocą świadomych i nieświadomych współpracowników w Europie – całkowicie odciąć Białoruś od Zachodu. Powinna ona się stać państwem całkowicie uzależnionym od Rosji, bez żadnej możliwości dialogu z innymi krajami ościennymi. Dzięki temu będzie można ją w przyszłości wykorzystać do ataku na Ukrainę lub państwa bałtyckie.
===============================
W marcu 2014 roku odbywa się referendum na Krymie i w konsekwencji przejęcie go przez Rosję. To samo dotyczy części Donbasu. Rosja nie dąży do jakiegokolwiek rozwiązania tego konfliktu. Tląca się wojna jest jej na rękę.
W kwietniu 2014 roku Victor Orban zwycięża w wyborach na Wegrzech.
W maju 2014 roku Marine Le Pen i jej eurosceptyczne Zjednoczenie Narodowe wygrywa we Francji wybory do Parlamentu Europejskiego.
W 2015 roku odbyły się w Polsce najpierw wybory prezydenckie a później parlamentarne. Nikt chyba nie zaprzeczy, że ważnym elementem, który pozwolił PIS na wygranie tych wyborów była tak zwana afera podsłuchowa: nagrano bardzo wielu polityków i biznesmenów - ale tylko z obozu rządzącego i lewicy. Jedynym nagranym politykiem PIS był późniejszy premier Mateusz Morawiecki (słynny cytat o „zapier… za miskę ryżu”) [5]. Tyle tylko, że MM nie był wtedy jeszcze politykiem PIS, kojarzono go bardziej z PO i nikomu nie przyszło jeszcze do głowy, że może zostać premierem. Pomimo tego nikt nie oskarżał PIS o organizację podsłuchów, istnieje za to wiele poszlak świadczących o tym, że afera podsłuchowa została zorganizowana przez służby rosyjskie. Po objęciu rządów PIS rozpoczął politykę konfrontacji z Unią a w szczególności z Niemcami i Francją (pod nazwą „wstawania z kolan”). Jednocześnie rząd zwrócił się w stronę USA.
W 2016 roku rozpoczęła się kampania prezydencka w USA, którą w 2017 roku wygrał Donald Trump. Nie trzeba chyba nikomu przypominać, że tu również jest bardzo wiele poszlak wskazujących, że jego kampanię wspierały służby rosyjskie. Kluczowym hasłem Trumpa było „America First”, co oznaczało, że Ameryka nie chce więcej nadstawiać karku za innych. Trump wszedł w konflikt z przywódcami europejskimi, wymagając od nich zwiększenia wydatków na zbrojenia – brońcie się sami i za własne pieniądze a nie liczcie na Amerykę! Jednocześnie Trump, pomimo deklarowanej nieprzyjaźni wobec Rosji, nie podjął żadnych kroków jeśli chodzi o Krym czy wydarzenia w Syrii [6]. Postanowił wycofać się z Afganistanu [7]. Jedyne zdecydowane działania dotyczyły polityki wobec Chin – rozpoczął z nimi wojnę celną.
===============================
Rada Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej zebrała się po raz kolejny w 2020 roku aby podsumować dotychczasowe postępy. Pomimo kilku niepowodzeń (jak przegrana Marine Le Pen w wyborach prezydenckich we Francji) oceniono, że realizacja planów przebiega sprawnie.
- Ukraina jest krajem niestabilnym, wystarczy zaznaczyć, że ostanie wybory prezydenckie wygrał aktor i komik. Nierozwiązana kwestia Doniecka i Krymu powstrzymuje świat zachodni od większego zaangażowania kapitału, wciąż utrzymywane jest duże uzależnienie Ukrainy od surowców rosyjskich. Należy kontynuować, ale nie podsycać, niepokoje w Donbasie.
- Unia Europejska zajmuje się własnymi problemami, krajami sąsiadującymi z Ukrainą rządzą eurosceptycy (jak w Polsce czy na Węgrzech) lub są one pogrążone w chaosie spowodowanym korupcją (Słowacja i Rumunia). Niemców udaje się wciąż mamić wizją możliwości prowadzenia dobrego biznesu z Rosją. Należy kontynuować poparcie dla partii eurosceptycznych, jednocześnie, przez przemyślane inwestycje, próbować opanować kluczowe elementy gospodarek krajów europejskich.
- Najważniejszy kierunek, USA, także rozwija się w dobrym kierunku. NATO traci na znaczeniu, Trump rozgrywa jednych jej członków przeciw drugim (np. strasząc przeniesieniem wojsk z Niemiec do Polski [13]), jednocześnie stara się wycofać Amerykanów z Azji – podjął decyzję o wycofaniu się z Afganistanu [7], wycofuje się z Syrii [6], zostawiając pole dla Rosjan. Pogarszające się stosunki z Chinami mogą spowodować, że Amerykanie nie będą zainteresowani mieszaniem się do spraw europejskich. Należy podsycać nastroje izolacjonistyczne Amerykanów i liczyć, że podczas swojej drugiej kadencji Trump dokończy dzieła.
- Dzięki awanturze ze sfałszowanymi wyborami [8], Białoruś w osobie prezydenta Łukaszenki straciła jakąkolwiek możliwość współpracy z Europą i jest całkowicie zdana na Rosję. Należy pogłębić tą izolację wywołując niepokoje na granicy z Polską. Dodatkową zaletą tych niepokojów będzie wzmocnienie pozycji osłabionego rządu polskiego – jego eurosceptyczność i niechęć do współpracy z Ukrainą [14] jest dla Rosji bardzo pożądana.
Rada podsumowała, że należy kontynuować pracę i przygotować się do aktywnego działania być może już w roku 2025 lub 2026, kiedy to sytuacja w Europie i USA powinna w pełni sprzyjać przejęciu przez Rosję Ukrainy. Władzę w Europie będą sprawowali eurosceptycy lub przekupieni politycy a Amerykanie będą zaangażowani w konflikt z Chinami i jednocześnie zniechęceni ciągłymi problemami w Europie.
===============================
Pod koniec 2020 roku wybuchła jednak prawdziwa bomba. Wybory w USA wygrał Joe Biden i cały plan na wyłączenie USA z konfliktu w Europie zawalił się niczym domek z kart. Nowy prezydent dokończył co prawda (i to w sposób niezbyt zorganizowany) zarządzone przez Trumpa wycofanie wojsk z Afganistanu, jednak zaczął przy tym poprawiać swoje stosunki z państwami europejskimi [9]. Jednocześnie niebezpiecznie zaczęło spadać poparcie dla partii eurosceptycznych (w Polsce [10] i na Węgrzech [11]).
===============================
Rada przez kilka miesięcy czekała na rozwój wypadków. Była nadzieja, że wywołane w USA zamieszki pogrążą kraj w chaosie [12]. Jednak tak się nie udało. W tej sytuacji podjęto decyzję, że nie można już dłużej czekać – aktualne tendencje wskazują raczej na pogorszenie się sytuacji niż jej poprawę. Rozpoczęto przygotowania do inwazji na Ukrainę…
===============================
[1] https://pl.wikipedia.org/wiki/Euromajdan
[2] https://www.youtube.com/watch?v=vrpKXUmosng
[3] https://gospodarka.dziennik.pl/news/artykuly/454750,premier-donald-tusk-przedstawil-zalozenia-unii-energetycznej.html
[4] https://pl.boell.org/pl/2014/07/30/bialorus-2014-rok-w-cieniu-ukrainy
[5] https://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/582351,onet-tasmy-nagrania-nowe-morawiecki-afera-podsluchowa.html
[6] https://www.realclearpolitics.com/video/2018/04/03/trump_it_is_time_to_get_out_of_syria_i_want_to_bring_our_troops_home.html
[7] https://www.vanityfair.com/news/2021/08/donald-trump-joe-biden-afghanistan
[8] https://pl.wikipedia.org/wiki/Wybory_prezydenckie_na_Bia%C5%82orusi_w_2020_roku
[9] https://www.aljazeera.com/news/2021/2/17/biden-team-looks-to-repair-us-ties-with-europe-in-first-nato-meeting
[10] https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/2149542,1,rok-w-sondazach-wrocilismy-do-punktu-wyjscia-ale-patrzmy-na-trendy.read
[11] https://www.rp.pl/polityka/art19056311-sondaz-zjednoczona-opozycja-wyprzedza-partie-viktora-orbana
[12] https://en.wikipedia.org/wiki/2021_United_States_Capitol_attack
[13] https://www.bbc.com/news/world-europe-53792019
[14] https://www.batory.org.pl/wp-content/uploads/2020/11/Stosunki-polsko-ukrainskie_Komentarz.pdf
Jestem informatykiem ale ponieważ interesuję się historią - staram się pisać o historii. Pasjonuję się znajdowaniem analogii pomiędzy historią a dniem dzisiejszym. Interesują mnie też różne interpretacje tych samych zdarzeń.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Polityka