Tekst zamieszczony na łamach dzisiejszego Kuriera Lubelskiego pt. „Frankowicze” mieszkają w Świdniku i Puławach” wzbudził moje zdziwienie.
Pana prof. M. Żukowskiego cenię, nie mniej jednak nie podzielam jego poglądu, iż tzw. „frankowiczom” były udzielane kredyty we frankach szwajcarskich. Otóż, jest Pan profesor w błędzie, ponieważ aż 98 % tzw. kredytów frankowych było kredytami złotówkowymi, denominowanymi we frankach, czyli były to kredyty złotówkowe udzielone w złotówkach, a nie żadnych frankach. Ponadto, kredyty te nie miały i nie mają nic wspólnego z kredytami hipotecznymi, które cechuje długoterminowy okres spłaty (20, 30 lat), niezmienność kapitału (kredytu, pożyczki), niskie i stałe odsetki oraz rzeczowe, a nie osobiste zabezpieczenie takiej pożyczki lub kredytu. Większości z powyższych cech nie posiadają tzw. kredyty frankowe. Prawdziwych kredytów frankowych banki udzieliły tylko około 2%.
Banki zarobiły przez okres około 10 lat na „frankowiczach” dziesiątki miliardów złotych. Te zyski osiągnęły niegodziwie, nienależnie, na podstawie nieważnych umów.
Prawdopodobnie – z uwagi na ryzyko systemowe – tzw. kredyty frankowe będą musiały zostać ustawowo przekształcone w kredyty złotówkowe, odpowiadające standardom kredytów hipotecznych.
Inicjatorem niezwłocznych rozwiązań legislacyjnych powinien być Rząd RP. Projekt takiej ustawy powinien zostać przygotowany przez Związek Banków Polskich przy udziale Komisji Nadzoru Finansowego i Komitetu Stabilności Finansowej, z uwzględnieniem orzecznictwa sądowego i obowiązujących regulacji unijnych.
Jestem przekonany, że gdyby taki projekt został przygotowany przez Klub Parlamentarny PiS, to zostałby on odrzucony przez Sejm w pierwszym czytaniu z przyczyn politycznych a nie merytorycznych.
Brak ingerencji Państwa grozi poważnym kryzysem finansowym z czego doskonale zdają sobie sprawę zarówno członkowie Komisji Nadzoru Finansowego, jak również Komitetu Stabilności Finansowej.
Senatorowie będący członkami Senackiej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych rozważają zaproszenie do debaty członków KNF i KSF na temat sytuacji systemu bankowego w Polsce w związku z funkcjonowaniem i stosowaniem toksycznych instrumentów finansowych takich jak opcje walutowe, tzw. kredyty frankowe oraz odwrócony kredyt hipoteczny.
Inne tematy w dziale Gospodarka