Stefan Hambura Stefan Hambura
78
BLOG

Ponad podziałami: od Macierewicza poprzez Fotygę do Bartoszewski

Stefan Hambura Stefan Hambura Polityka Obserwuj notkę 33

W dniu 10 września 2004 r. Sejm RP przyjął uchwałę reparacyjną wobec Niemiec. Głównym inicjatorem tej uchwały był wtedy poseł Antoni Macierewicz. Uchwała ta wstrząsnęła niemiecką opinią publiczną i polityczną. Jeszcze ca. tydzień przed jej podjęciem posłowie Bundestagu wracali z Warszawy w przekonaniu, że jej nie będzie. Jej zapisy pozostały do dzisiaj aktualne:
„(...) apeluje do władz Republiki Federalnej Niemiec o uznanie bezzasadności i bezprawności niemieckich roszczeń odszkodowawczych przeciwko Polsce oraz o zaprzestanie kierowania obywateli niemieckich na drogę sądową lub administracyjną przeciwko Polsce; Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wzywa Rząd Rzeczypospolitej Polskiej do podjęcia zdecydowanych kroków w sprawie definitywnego uznania przez Republikę Federalną Niemiec ewentualnej odpowiedzialności odszkodowawczej za szkody poniesione przez obywateli niemieckich wskutek przesiedleń i utraty majątku ludności po II wojnie światowej wynikających z postanowień Umowy Poczdamskiej oraz wskutek późniejszych procesów repatriacyjnych.” (źródło: http://orka.sejm.gov.pl/proc4.nsf/uchwaly/2140_u.htm).  

O aktualności tej uchwały świadczy świąteczna wypowiedź Ministra Władysława Bartoszewskiego: „
W stosunkach z Niemcami powinniśmy doprowadzić do podpisania dokumentu, który by stwierdzał, że strona niemiecka bierze na siebie wszelkie ewentualne roszczenia względem Polski - uważa prof. Władysław Bartoszewski, który był gościem świątecznego wydania "Magazynu 24 godziny" w TVN24.” (źródło: http://www.tvn24.pl/12690,1533409,wiadomosc.html).

„Karol Karski, wiceminister spraw zagranicznych w rządzie Kaczyńskiego, przypomina, że szefowa dyplomacji Anna Fotyga zawsze podkreślała, iż rząd niemiecki powinien wziąć ewentualne roszczenia swoich obywateli na siebie.
– A w każdym razie powinien jasno oświadczyć, że roszczenia wysiedlonych Niemców nie mają podstaw prawnych – mówi Karski. – Cieszę się, że pan Bartoszewski popiera poglądy Jarosława Kaczyńskiego i Anny Fotygi.” (źródło: http://www.rp.pl/artykul/79479.html).
 

(Warto zobaczyć jak w 2004 r. głosowano. Tylko jeden poseł się wstrzymał, podobno przez pomyłkę: http://orka.sejm.gov.pl/SQL.nsf/glosowania?OpenAgent&4&83&59).  

zajmuje się stosunkami polsko-niemieckimi oraz prawem wspólnotowo-unijnym tzw. prawem europejskim

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (33)

Inne tematy w dziale Polityka