Stefan Hambura Stefan Hambura
175
BLOG

Opcja zerowa w stosunkach polsko-niemieckich

Stefan Hambura Stefan Hambura Polityka Obserwuj notkę 10

W jutrzejszej (1.09.2007) „Frankfurter Allgemeine Zeitung” ukazuje się artykuł panów Mariusza Muszyńskiego i Krzysztofa Raka pt. „Auf alle Forderungen verzichten” (Zrzec się wszystkich roszczeń - http://www.faz.net/IN/INtemplates/faznet/default.asp?tpl=common/zwischenseite.asp&dx1={6A10EEE2-D64C-AB53-B9CC-C1F7356E19C9}&rub={E9236266-3C6E-4937-AB14-A07CB297CA09}). Autorzy nawiązują w artykule do propozycji opcji zerowej, którą na jesieni zeszłego roku złożył premier Kaczyński przybywając do Berlina. Polegałaby ona na tym, że ewentualne roszczenia wynikające z II wojny światowej mogłyby być podnoszone tylko wobec własnych rządów – Niemcy wobec państwa niemieckiego, Polacy wobec państwa polskigo. W artykule zostało podkreślone, że propozycja taka jest wspierana również przez Platformę Obywatelską. Do tej pory nie znalazła jednak oddźwięku w Niemczech.  

Myślę, że nadszedł definitywnie czas zakończenia wszelkich spraw roszczeniowych w stosunkach polsko-niemieckich wynikających z II wojny światowej. Jeżeli nie zostanie to przeprowadzone teraz, sprawy te mogą się wymknąć spod kontroli i ciążyć przez następne dziesięciolecia nie tylko na naszych wzajemnych stosunkach, ale również na stosunkach wewnątrz Unii Europejskiej.

Obowiązująca moc Karty Praw Podstawowych przewidziana w Traktacie Reformującym może doprowadzić do niepotrzebnej europeizacji problemu.  

Dlatego opcja zerowa teraz!

zajmuje się stosunkami polsko-niemieckimi oraz prawem wspólnotowo-unijnym tzw. prawem europejskim

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (10)

Inne tematy w dziale Polityka