Stefan Hambura Stefan Hambura
1605
BLOG

Smoleńsk - Wniosek do RPO Prof. Ireny Lipowicz

Stefan Hambura Stefan Hambura Polityka Obserwuj notkę 9

 

Rzecznik Praw Obywatelskich

Prof. dr hab.Irena Lipowicz

Aleja Solidarności 77

 

00-090 Warszawa

Polen

 

 

 

 

 

wysłano faksem i listem                                                         Berlin, 3.09.2011 r.

 

 

2924/10                                                                   

 

 

Katastrofa w ruchu powietrznym w dniu 10.04.2010

 

 

Szanowna Pani Rzecznik,

 

w dniu 1 sierpnia 2011 r. otrzymałem pismo dyrektora Zespołu Prawa Konstytucyjnego i Międzynarodowego, Pana Mirosława Wróblewskiego, skierowane do mnie z upoważnienia Pani Rzecznik informujące o podjęciu postępowania wyjaśniającego. Była to odpowiedź na moje pismo z dnia 18 lipca 2011 r. W imieniu moich Mocodawców dziękuję za podjęcie pierwszych kroków.

 

Pani Rzecznik zauważyła na posiedzeniu Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka w dniu 28 lipca tego roku między innymi: „(...)nie mogę powiedzieć, żeby sprawa katastrofy smoleńskiej w całości znalazła się w Biurze Rzecznika. Ona się nie znalazła. Ona jest w tej chwili w różnych innych organach państwa, ale z dużym prawdopodobieństwem mogę powiedzieć, że każdy aspekt tej sprawy będzie pewnie jeszcze zajmował nasze zespoły: prawa karnego, prawa administracyjnego i prawa cywilnego. (...)” (źródło: http://orka.sejm.gov.pl/Biuletyn.nsf/0/22D657E385DE8DBCC12578F4003AD9F4?OpenDocument).

 

Na tym samym posiedzeniu Komisji Pan Poseł Arkadiusz Mularczyk powiedział: Ja przepraszam za to sformułowanie, ale myślę, że jednak rzecznik powinien wykazać pewną inicjatywę w tej sprawie. Czekanie na to, aż wpłyną wnioski od rodzin, w mojej ocenie jest trochę zbyt pasywną postawą rzecznika. Przecież ta sprawa będzie trwała jeszcze wiele lat w różnych instancjach, w różnych organach administracji publicznej, w sądach i w prokuraturach. Myślę, że być może dobrze by było, gdyby służby pani rzecznik na bieżąco były informowane o tym, co się w tej sprawie dzieje, a nie dopiero za dwa lata zapoznawały się z setkami tomów akt i dokumentów. Tak to sobie wyobrażam, bo przecież fizycznie ktoś się tym będzie zajmował i dobrze by było, żeby był wdrożony w tę sprawę de facto od katastrofy, a nie dopiero za półtora roku, za dwa lata, gdy już będziemy mieli setki tomów i tysiące różnego rodzaju dokumentów i opinii.”

 

Nawiązując do wypowiedzi Pana Posła Arkadiusz Mularczykawnioskujęjako pełnomocnik rodzin Anny Walentynowicz i Stefana Melaka

 

o natychmiastowe i całościowe zajęcie się sprawą Katastrofy Smoleńskiej przez Rzecznika Praw Obywatelskich.

 

Szczególnie pilne jest podjęcie działań przez zespół prawa karnego Rzecznika Praw Obywatelskich. Ze względu na naruszenie praw Pokrzywdzonych działania te powinny obejmować Prokuraturę Generalną, Naczelną Prokuraturę Wojskową i Wojskową Prokuraturę Okręgową w Warszawie.

 

Całościowe działanie Rzecznika Praw Obywatelskich jest tym bardziej wskazane ze względu na fakt, że pierwszy wątek Katastrofy Smoleńskiej (art. 129 k.k.) znalazł się już w Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu. Wiele wskazuje na to, że dalsze sprawy związane z Katastrofą Smoleńska będą kierowane do Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Nie wykluczone jest, że sprawy te będą rozpatrywane także przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu.

 

 

Szanowna Pani Profesor,

 

proszę o informację, kiedy mógłbym zapoznać się z dokumentami dotyczącymi Katastrofy Smoleńskiej znajdującymi się w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich.

 

Liczę na Pani zrozumienie i zaangażowanie w tej sprawie.

 

Z wyrazami szacunku

 

 

 

Stefan Hambura

Rechtsanwalt

zajmuje się stosunkami polsko-niemieckimi oraz prawem wspólnotowo-unijnym tzw. prawem europejskim

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (9)

Inne tematy w dziale Polityka