Prokurator Generalny
Andrzej Seremet
Prokuratura Generalna
ul. Barska 28/30
02-315 Warszawa
Polen
2924/10 Berlin, 13.08.2011 r.
wysłano faksem i listem
Katastrofa w ruchu powietrznym w dniu 10.04.2010 r. w pobliżu
lotniska wojskowego w Smoleńsku na terytorium Federacji Rosyjskiej
Szanowny Panie Prokuratorze Generalny,
piszę do Pana jako pełnomocnik rodzin Anny Walentynowicz i Stefana Melaka w sprawie katastrofy smoleńskiej.
Aktualne doniesienia medialne podają: „Co do sprawy Bialackiego Seremet nakazał wszcząć wewnętrzne postępowanie służbowe w prokuraturze, w ramach którego prokuratorzy PG - przede wszystkim z departamentu współpracy międzynarodowej (kieruje nim prok.Krzysztof Karsznicki, a zastępcą jest Anna Wiśniewska - PAP) - składają swoje oświadczenia.” (źródło:http://wiadomosci.dziennik.pl/wydarzenia/artykuly/350649,postepowanie-sluzbowe-w-prokuraturze-generalnej-ws-kont-bialackiego.html).
Chciałbym również przypomnieć, że Pan Dyrektor Krzysztof Karsznicki z Departamentu Współpracy Międzynarodowej Prokuratury Generalnej (http://www.pg.gov.pl/index.php?0,694) w dniu 30.08.2010 r. w „Rzeczpospolitej” popisał się swoją wiedzą z zakresu prawa międzynarodowego pisząc między innymi:
„Opinia publiczna wprowadzana jest w błąd, że jakoby została zawarta ustna umowa międzynarodowa między Polską a Rosją umożliwiająca prowadzenie wspólnego śledztwa prokuratorskiego w sprawie katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Niektórzy nawet, akceptując bezzasadnie taki stan rzeczy, formułują wobec premiera polskiego rządu zarzuty o „odstąpieniu od tej umowy”. Według nich dowodem wskazującym na jej zawarcie jest informacja ze strony internetowej premiera, z której wynika, że podczas rozmowy telefonicznej prezydent Rosji zapewnił polskiego premiera o tym, iż śledztwo będą prowadzili wspólnie polscy i rosyjscy prokuratorzy.” (źródło:http://www2.rp.pl/artykul/406510,528756-Katastrofa-pod-Smolenskiem--umowa--ktorej-nie-bylo.html).
Eksperci niestety przeczą stanowisku Pana Dyrektora Karsznickiego. Prof. Krystyna Pawłowicz pisze między innymi: „Według Góralczyka i Sawickiego podstawowymi współcześnie formami (źródłami) prawa międzynarodowego są umowa i zwyczaj, wyrażające wolę (zgodę) państw. Wola ta i zgoda mogą być w pewnych sytuacjach dorozumiane. Umowa międzynarodowa definiowana jest w podręcznikach jako „wspólne oświadczenie podmiotów prawa międzynarodowego, które tworzy prawo, tj. uprawnienia i obowiązki”.” (źródło:http://www2.rp.pl/artykul/9157,538529-Pawlowicz--Umowa-jednak-byla.html?p=1). „Rzeczpospolita” z dnia 14.01.2011 r. cytuje opinię Pani doc. Beaty T. Bieńkowskiej z Wydziału Prawa i Administracji UW: „Ustne porozumienia międzynarodowe stanowią wyjątek w praktyce międzynarodowej, lecz są ważne, jeśli zostały zawarte przez przedstawicieli rządu. (...) A. Aust stwierdza, iż nie ma żadnych podstaw do przyjęcia braku wiążącego prawnie charakteru dla umów zawieranych w drodze telegramu, faksu, teleksu czy nawet e-maila. (...) Zwyczaj międzynarodowy nakazuje przyznanie ustnym deklaracjom, składanym w imieniu państwa, mocy wiążącej w prawie międzynarodowym.” (źródło:http://www2.rp.pl/artykul/592852,594188-Prokuratorzy-mogli-pracowac-razem.html).
Ostatnio również ekspert Komisji Ministra Jerzego Millera prof. Marek Żylicz pisał: „Rząd rosyjski zaproponował, a rząd polski zgodził się na zastosowanie w tym celu przepisów załącznika 13 konwencji chicagowskiej, dotyczącego badania wypadków i incydentów lotniczych. Porozumienie było nieformalne, przyjęte w trybie roboczym. Jednak prawo międzynarodowe nie jest nadmiernie formalistyczne i porozumienie, które obie strony niezwłocznie wprowadziły w życie, jest dla obu państw wiążące. Być może – gdyby był dłuższy czas do namysłu – można było próbować uzgodnić tryb załatwiania spraw spornych, widocznie jednak liczono na realizację porozumienia przez strony w dobrej wierze – bez zakłóceń.” (źródło: http://lex.pl/czasopisma/paipr/pip_4_2011.pdf).
Jako pełnomocnik rodzin Anny Walentynowicz i Stefana Melaka składam wniosek na ręce Pana Prokuratora Generalnego
o zbadanie roli i wpływu Pana Dyrektora Krzysztofa Karsznickiego oraz jego departamentu współpracy międzynarodowej na okoliczność przebiegu śledztwa smoleńskiego (sygn. akt: Po. Śl. 54/10) oraz na wszelkie związane z tym sprawy prowadzone we wszystkich prokuraturach jakiegokolwiek szczebla w Rzeczpospolitej Polskiej.
Proszę o niezwłoczne ustosunkowanie się do mojego wniosku, gdyż w zaistniałych okolicznościach jest to kwestia szczególnej wagi.
Z wyrazami szacunku
Rechtsanwalt
zajmuje się stosunkami polsko-niemieckimi oraz prawem wspólnotowo-unijnym tzw. prawem europejskim
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Polityka