Stefan Hambura Stefan Hambura
772
BLOG

Smoleńsk - List do RPO Prof. Ireny Lipowicz

Stefan Hambura Stefan Hambura Polityka Obserwuj notkę 13

 

Rzecznik Praw Obywatelskich

Prof. dr hab.Irena Lipowicz

Aleja Solidarności 77

 

00-090 Warszawa

Polen

 

 

 

 

 

wysłano faksem i listem                                                         Berlin, 16.07.2011 r.

 

 

2924/10                                                                   

 

 

Katastrofa w ruchu powietrznym w dniu 10.04.2010

 

 

Szanowna Pani Rzecznik,

 

w dniu 27 czerwca 2011 r. i 3 lipca 2011 r. jako pełnomocnik rodzin Walentynowicz i Melak złożyłem na ręce Pana Premiera Donalda Tuska wniosek o udostępnienie raportu końcowego moim Mocodawcom przed jego upublicznieniem. W dniu 29 czerwca 2011 r. takżeStowarzyszenie Rodzin Katyń 2010 zwróciło się w imieniu 35 rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej z prośbą do Pana Premiera o zapoznanie się z raportem Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego przed przedstawieniem go opinii publicznej. Jest to procedura powszechnie praktykowana w podobnych przypadkach w pozostałych krajach Unii Europejskiej. Do dzisiejszego dnia nie otrzymałem żadnej odpowiedzi w tej sprawie.

 

Dnia 11 lipca 2011 r. zwróciłem się do Pana Ministra Bartosza Arłukowicza nie tylkojako Pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów ds. Przeciwdziałania Wykluczeniu Społecznemu, ale również jako lekarza i człowieka wrażliwego na problemy ludzkie, abyporozmawiał z Panem Premierem Tuskiem w sprawie udostępnienia raportu końcowego moim Mocodawcom przed jego upublicznieniem.

 

Niestety12.07.2011 r. w programie Redaktora Bogdana Rymanowskiego w telewizji TVN24 Pan Minister Arłukowicz odrzucił możliwość wcześniejszego zapoznania się z raportem końcowym Ministra Millera przez rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej. Cytuję ze strony internetowej tvn24.pl: „Dopytywany, czy rodziny powinny się z raportem zapoznać wcześniej, zaprzeczył: - Cóż to da, że rodziny zapoznają się z nim dzień czy dwa wcześniej? Niczego to nie zmieni, a wywoła kolejny spor i ogień polityczny.” (źródło: http://www.tvn24.pl/-1,1710381,0,1,nie-przerabiamy-raportu-w-lochach-kancelarii,wiadomosc.html). Także w tym przypadku nie otrzymałem od Pana Ministra odpowiedzi.

 

 

Zwracam się do Pani jakoRzecznika Praw Obywatelskich (RPO) i Profesora prawa administracyjnego. Zarówno Pani tragicznie zmarłemu Poprzednikowi dr. Januszowi Kochanowskiemu jak i Pani leży na sercu prawo obywatela do dobrej administracji. W 2007 r. we wstępie do skryptu „Studium prawa europejskiego fundacji Prawo Europejskie w Warszawie” pisała Pani między innymi: „Obecnie możemy już wyróżnić wspólne cechy działania administracji europejskiej – przykładanie ogromnej wagi do legitymacji działań administracji i do kwestii zaufania. Do regulacji prawnych wprowadzono również pojęcia etyczne, takie jak uczciwość, rzetelność, bezstronność, które w ten sposób stały się elementem prawa. Ponadto ogromny nacisk położono na zakaz dyskryminacji. Jedność Unii Europejskiej i jej działań administracyjnych może przetrwać tylko wówczas, kiedy każdy obywatel, nawet najmniejszego kraju, będzie miał poczucie, że ma swoje miejsce w Unii i że nie jest dyskryminowany. Służy temu stosowna, stała procedura i konsekwentna realizacja działań równościowych. I stąd kariera pojęcia „nowego zarządzania” i prawa do dobrej administracji.” (źródło: http://www.rodzina.gov.pl/zal/f370_6.pdf).

Cytuję także z artykułu RPO Janusza Kochanowskiego z dnia 11.04.2008 r. w „Rzeczpospolitej”: „Prawo do dobrej legislacji i prawo do dobrej administracji to podstawowe prawa obywatela. Bez jasnego i mądrego prawa oraz bez rozsądnych, działających na ich podstawie instytucji jakiekolwiek poważne mówienie o prawach obywatela jest najwyżej pompatyczną retoryką lub katalogiem pobożnych życzeń.” (źródło:http://www.rp.pl/artykul/119132.html).

 

Samo zachowanie Pana Premiera Tuska, który do tej pory trzyma Rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej w niepewności, czy będą mogły się zapoznać z raportem końcowym przed jego upublicznieniem jak i wręcz bezpardonowa odmowa tego prawa przez Pana Ministra Arłukowicza naruszają prawo do dobrej administracji przysługujące moim Mocodawcom. Pani Rzecznik słusznie podkreśla fakt, żedo regulacji prawnych wprowadzono również pojęcia etyczne, które w ten sposób stały się elementem prawa. Niestety te aspekty etyczne nie zostały do tej pory uwzględnione przez Pana Premiera Tuska i Ministra Arłukowicza.

 

Ogłaszane od wielu miesięcy zapowiedzi upublicznienia raportu końcowego naruszają godność człowieka członków rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej (art. 30 Konstytucji RP, art.2 Traktatu o Unii Europejskiej). Członkowie rodzin wielokrotnie musieli oraz muszą nadal mierzyć się z całym dramatem katastrofy smoleńskiej. Nie wiedzą, kiedy i w jaki sposób zostaną ponownie z nim skonfrontowani, tak jak to było np. z zapisami czarnych skrzynek. Członkowie rodzin żyją w ciągłym napięciu, które wywołuje u nich intensywne psychiczne oraz fizyczne cierpienie. Proceder ten stanowi nieludzkie i/lub poniżające traktowanie (naruszenieart. 3 Europejskiej Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności oraz art. 6 ust. 3Traktatu o Unii Europejskiej).Zgodnie z orzecznictwem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu art. 3 Europejskiej Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności może być nawet wtedy naruszony, jeżeli dana osoba subiektywnie uważa, że została poniżona.Wielokrotne zapowiedzi upublicznienia raportu końcowego są poniżające nie tylko subiektywnie, ale także obiektywnie w kontekście dotychczasowych zdarzeń.

 

 

Szanowna Pani Profesor,

 

apeluję do Pani nie tylko jako Rzecznika Praw Obywatelskich, ale także jako Profesora i zarazem Kierownika Katedry Prawa Administracyjnego i Samorządu Terytorialnego UKSW, aby skorzystała Pani ze wszelkich dostępnych środków przysługujących Pani i doprowadziła doudostępnienia raportu końcowego przed jego upublicznieniem moim Mocodawcom oraz wszystkim pozostałym zainteresowanym Rodzinom ofiar katastrofy smoleńskiej.

 

Liczę na Pani zrozumienie i zaangażowanie w tej sprawie.

 

Z wyrazami szacunku

 

 

 

Stefan Hambura

Rechtsanwalt

zajmuje się stosunkami polsko-niemieckimi oraz prawem wspólnotowo-unijnym tzw. prawem europejskim

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (13)

Inne tematy w dziale Polityka