Z ogromnym zainteresowaniem w Hamburgu spotkał się film „Mgła” Joanny Lichockiej i Marii Dłużewskiej, którego producentem jest „Gazeta Polska”, którego pokazy odbyły się w mininona sobotę.
Zorganizowały je Polskie Stowarzyszenie Kulturalno-Sportowe POL-UNION 04 Hamburg e.V. oraz Klub "Gazety Polskiej" w Hamburgu. Gościem honorowym była współreżyserka filmu Joanna Lichocka, oraz adwokat Stefan Hambura, pełnomocnik syna Anny Walentynowicz oraz brata Stefana Melaka, którzy zginęli w katastrofie rządowego Tupolewa pod Smoleńskiem.
Najpierw odbyła się projekcja niemieckiej wersji filmu – po pokazie widzowie mówili, że do tej pory mieli zupełnie inne spojrzenie na sprawę smoleńskiej katastrofy i nie znali sytuacji, które nasptąpiły po tragedii a o któryvch opowiadali w filmie bohaterowie „Mgły”. Dopiero film pozwolił im na głębsze zorientowanie się w kulisach polskiej polityki, szczególnie w kontekście katastrofy smoleńskiej.
Nie wiedziałem o wielu sprawach które odbywały i odbywają się w Polsce w związku z katastrofą rządowego samolotu, dopiero prelekcja tego pasjonującego i moim zdaniem bardzo autentycznego filmu oraz późniejsza dyskusja z reżyserem i pełnomocnikiem ofiar odsłoniły mi kulisy wielu niewidocznych do tej pory kontekstów – powiedział nam po pokazie filmu w Hamburgu Albert Piech. Wielu Niemców było podobnego zdania.
Także znana niemiecka dziennikarka Bettina Roehl, konserwatywna córka lewackiej terrorystki Ulrike Meinhof, która wraz z mężem przybyła do krypty w Mahnmal St. Nikolai Kirche, aby obejrzeć film „Mgła” przyznała, że obraz ten ujawnił wiele rzeczy, na co dzień nieznanych niemieckiej opinii publicznej.
Na projekcję polskiej wersji , która odbyła się w krypcie w Mahnmal St. Nikolai Kirche przy Willy-Brandt-Straße 60, przybyło wielu Polaków. Przyznawali, że są spragnieni takich właśnie oddolnych inicjatyw, a których w Hamburgu prawie nie ma. Po filmie rozpoczęła się gorąca dyskusja. Polacy z Hamburga chcieli wiedzieć, dlaczego powstał taki film, czy były kłopoty z jego realizacją; pytali pełnomocnika syna Anny Walentynowicz oraz brata Stefana Melaka, adwokata Stefana Hamburę o wiele spraw związanych ze śledztwem. Niestety ze względu na obowiązek tajemnicy mec. Hambura nie o wszystkim mógł powiedzieć, ale w tym zakresie, w jakim to było możliwe udzielał wyczerpujących wypowiedzi. Zwrócił uwagę, aby Polacy na całym świecie zajrzeli do Białej Księgi ( autorstwa Antoniego Macierewicza) i próbowali nią zainteresować jak najszersze grona ludzi.
Jest wiele fundamentalnych pytań dotyczących działań rządu w tej sprawie i decyzji premiera Tuska, na które do dziś ma na nie odpowiedzi. Na pewno trzeba wyjaśnić przyczyny katastrofy, opinia publiczna ma też prawo wiedzieć, jakie były kulisy podejmowanych decyzji przez rząd Donalda Tuska i samego premiera - mówiła Joanna Lichocka, która zapowiedziała następny film tematycznie związany ze smoleńska tragedią.
Po zakończeniu spotkania bardzo duża grupa Polaków mieszkających w Hamburgu wyraziła chęć natychmiastowego przystąpienia do Klubu Gazety Polskiej w tym mieście.
Czesław Makulski, Hamburg.
źródło (i zdjęcia): http://niezalezna.pl/13103-niemcy-obejrzeli-%E2%80%9Emgle%E2%80%9D
(tekst został umieszczony za zgodą niezalezna.pl)
zajmuje się stosunkami polsko-niemieckimi oraz prawem wspólnotowo-unijnym tzw. prawem europejskim
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Polityka