Prezes Rady Ministrów RP
Donald Tusk
Al. Ujazdowskie 1/3
00-583 Warszawa
Polen
wysłano faksem i listem Berlin, 3.07.2011 r.
2924/10
Katastrofa w ruchu powietrznym w dniu 10.04.2010
w dniu 27 czerwca 2011 r. jako pełnomocnik rodzin Walentynowicz i Melak złożyłem na Pana ręce wniosek o udostępnienie raportu końcowego moim Mocodawcom przed jego upublicznieniem. W dniu 29 czerwca 2011 r. takżeStowarzyszenie Rodzin Katyń 2010 zwróciło się w imieniu 35 rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej z prośbą do Pana Premiera o zapoznanie się z raportem Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego przed przedstawieniem go opinii publicznej, jak to jest powszechnie praktykowane w podobnych przypadkach w pozostałych krajach Unii Europejskiej. Do dzisiejszego dnia nie otrzymałem żadnej odpowiedzi w tej sprawie.
Od dnia 1 lipca tego roku Polska jakopaństwo członkowskie Unii Europejskiej sprawuje Prezydencję, czyli przewodniczy pracom Rady Unii Europejskiej.
Zgodnie z art. 2 Traktatu o Unii EuropejskiejUnia opiera się na wartościach poszanowania godności osoby ludzkiej, wolności, demokracji, równości, państwa prawnego, jak również poszanowania praw człowieka. Art. 6 ustęp 3Traktatu o Unii Europejskiej mówi: „Prawa podstawowe, zagwarantowane w europejskiej Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności oraz wynikające z tradycji konstytucyjnych wspólnych Państwom Członkowskim, stanowią część prawa Unii jako zasady ogólne prawa”. Natomiast art. 3 Europejskiej Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności stwierdza: „Nikt nie może być poddany torturom ani nieludzkiemu lub poniżającemu traktowaniu albo karaniu”.
Wielokrotne zapowiedzi upublicznienia raportu końcowego w sprawie ustalenia okoliczności i przyczyn katastrofy samolotu TU-154M pod Smoleńskiem Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego naruszają nie tylko prawo polskie, ale także prawo Unii Europejskiej jak iEuropejską Konwencję o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności.
Od wielu miesięcy padające zapowiedzi upublicznienia raportu końcowego naruszają godność człowieka członków rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej (art. 30 Konstytucji RP, art.2 Traktatu o Unii Europejskiej). Członkowie rodzin wielokrotnie musieli oraz muszą nadal zmierzać się z całym dramatem katastrofy smoleńskiej. Nie wiedzą, kiedy i w jaki sposób zostaną ponownie z nim skonfrontowani, tak jak to było np. z zapisami czarnych skrzynek. Członkowie rodzin żyją w ciągłym napięciu, które wywołuje u nich intensywne psychiczne oraz fizyczne cierpienie. Proceder ten stanowi nieludzkie i/lub poniżające traktowanie (naruszenieart. 3 Europejskiej Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności oraz art. 6 ust. 3Traktatu o Unii Europejskiej).Zgodnie z orzecznictwem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu art. 3 Europejskiej Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności może być nawet wtedy naruszony, jeżeli dana osoba subiektywnie uważa, że została poniżona.Wielokrotne zapowiedzi upublicznienia raportu końcowego są poniżające nie tylko subiektywnie, ale także obiektywnie w kontekście dotychczasowych zdarzeń.
Szanowny Panie Premierze,
apeluję do Pana, aby udzielił Pan informacji, czy raport końcowy jest już w całości gotowy. Jeżeli nadal trwają prace nad nim, to członkowie rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej mają prawo, aby usłyszeć z Pana ust, jak długo to potrwa. Jeżeli nie jest jeszcze znany koniec prac nad raportem końcowym, to wtedy członkowie rodzin mają także prawo, aby Pan im to otwarcie powiedział.
Natomiast jeżeli raport końcowy jest już w całości gotowy i Pan Premier zapoznaje się z jego treścią, to ponownie wnioskuję i usilnie proszę
o udostępnienie raportu końcowego moim Mocodawcom przed jego upublicznieniem.
Do takiego zachowania zobowiązuje nie tylko fakt sprawowania przez Polskę Prezydencji w Unii Europejskiej, ale także samTraktat o Unii Europejskiej, który mówi, żeUnia opiera się na wartościach poszanowania godności osoby ludzkiej, wolności, demokracji, równości, państwa prawnego, jak również poszanowania praw człowieka.
Jeszcze raz domagam się przekazania mi informacji o terminie udostępnienia raportu końcowego jak najszybciej, a więc nie za pomocą poczty, tylko następującą drogą:
1. faksem: 004930/88774487 lub
2. telefonicznie: 0049175/1496855 lub
3. pocztą elektroniczną: stefan@hambura.com
Z wyrazami szacunku
Stefan Hambura
Rechtsanwalt
zajmuje się stosunkami polsko-niemieckimi oraz prawem wspólnotowo-unijnym tzw. prawem europejskim
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Polityka